Хипоплазия на надбъбречните жлези
Хипоплазия на надбъбречните жлези представлява състояние, при което се наблюдава недостатъчно развитие на надбъбречните жлези и съответно намаляване на тяхната функция. Установява се при новородени, най-вече от мъжки пол. Надбъбречните жлези са чифтни ендокринни жлези, отговарящи за синтеза на хормони в отговор на стреса, както и за производството на андрогени. Поради тази причина, при мъжете страдащи от хипоплазия на надбъбречните жлези се установяват ниски нива на тестостерон, крипторхизъм, безплодие, неразвитие на половите органи.
Хипоплазията на надбъбречните жлези се характеризира и с някои други симптоми като: повръщане, гадене, ниска кръвна захар и кръвно налягане. Причини за недоразвитието на адреналните жлези могат да бъдат: генни мутации, действие на тератогенни фактори през бременността (злоупотреба с алкохол, наркотични вещества, медикаменти, интоксикации, радиационно лъчение), недостиг на някои ензими, псевдоадренолевкодистрофия, мускулна дистрофия тип Дюшен, карцином на надбъбречната жлеза, синдром на Палистър-Хол и други.
Синдром на Палистър-Хол (Pallister-Hall syndrome): Синдромът на Палистър-Хол е рядко развиващо се вродено заболяване, за което е характерен следния симптомокомплекс: хипоплазия на надбъбречните жлези, аплазия на хипофизата, капилярен хемангиом в средата на лицето, ектопични и апластични бъбреци, малформации на външното ухо, липса на външен слухов канал, анормален външен вид на ушната мида, анормално разположение на белия дроб, патентен дуктус артериозус, проксимално аортно стесняване, липса на епиглотис, хипоталамичен хемартробластом, олигодактилия, други аномалии на пръстите, батроцефалия, липса на перфорация на ануса, хипопитуитаризъм.
Коментари към Хипоплазия на надбъбречните жлези