Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Трихиаза

Трихиаза

от 30 март 2012г., обновено на 12 авг 2024г.
Автор: Виктория Дочева
Трихиаза - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› По-чести причини за възникване на трихиаза

› Симптоми

› Усложнения 

› Лечение

Въведение

Трихиаза представлява състояние, характеризиращо се с обръщане на миглите навътре към конюнктивата и роговицата, което причинява разязвяването им. Това може да се наблюдава на едното око (едностранна трихиаза), както и едновременно на двете очи (двустранна трихиаза). По-често са засегнати миглите на долния клепач. 

Трихиазата може да се дължи на: 

  • Блефарит (възпаление на клепача)
  • Инфекциозни болести и паразитози
  • Белези и нарушения на клепачите 
  • Травми и наранявания
  • Хронични очни заболявания
  • Напреднала възраст 
  • Вродени състояния - ентропион, епиблефарон, синдром на Стивънс-Джонсън, дистихиаза

По-чести причини за възникване

Блефарит

Блефаритът представлява възпаление, което обхваща клепачните ръбове. Продължителният възпалителен процес може да доведе до нарушение в космените фоликули, при което космите започват да нарастват навътре към окото. Причините за възникване на блефарит са разнообразни.  Най-често се наблюдава в следствие на лоша хигиена, бактериални инфекции, в хода на себореен дерматит, алергични реакции срещу грим или други козметични продукти, някои хиповитаминози и др. В зависимост от тежестта на възпалението се наблюдават две форми на блефарит - прост и язвен. 

Инфекциозни болести и паразитози 

Трихиазата може да се развие в хода на различни инфекциозни болести и паразитни нашествия, сред които най-чести причинители са:

  • Хламидия трахоматис (Chlamydia trachomatis) - микроорганизъм, който причинява инфекция с името “трахома”. Тя е една от водещите причини за слепота по света. В началото заболяването започва с конюнктивит. В последствие се развива сериозен възпалителен процес, който ако не се лекува навреме води до образуване на белези от вътрешната страна на клепача. Поради нарушаване целостта на клепача и възникналите белези, космите много често обръщат растежа си към конюнктивата и роговицата.
  • Херпес Зостер - представлява инфекциозно заболяване, което се причинява от вирусът на варицела зостер (Varicella-Zoster Virus). Същият вирус е причинител и на варицелата обикновено в по-млада възраст. След прекарване на варицела, вирусът остава в нервните клетки на тялото ни в латентно състояние и години след това може да се активира под формата на херпес зостер инфекция . Обикновено заболяването се проявява с характерен обрив. В някои случаи обривните единици могат да засегнат окото като причинят трихиаза. Други симптоми освен обърнатите мигли, които засягат окото  могат да бъдат: зачервяване, парене, повишена слъзна секреция и др.
  • Акари - представляват микроскопични паразити, които обитават космените фоликули. Обикновено те са безвредни и се срещат по кожата на повечето хора. В някои особени случаи акарите могат да се размножат прекомерно и да се разпространят към космените фоликули на миглите. В следствие на това възникват редица оплаквания, включително се наблюдава обръщане на миглите навътре към окото. 

Травми и наранявания 

Скорошна травма на клепача или хирургически процедури могат да доведат до белези и изкривяване на ръба на клепача. Нараняванията най-често се дължат на различни по степен изгаряния или действие на химически агенти. Състоянието може да възникне и след често и продължително търкане на очите. Обръщането на миглите навътре към окото е по-възможно да се наблюдава с напредване на възрастта поради естествено намаляване еластичността на кожата и отпускане на клепачите. 

Вродени състояния

При някои хора трихиазата се проявява още при раждането и може да е част от друго заболяване. Обърнатите мигли се срещат при:

  • Ентропион: състояние, при което мигленият ръб е обърнат навътре към окото. В резултат на това се получава триене на миглите в конюнктивата. По-често е засегнат долният клепач. В по-тежки случаи може да се наблюдава и обръщане на кожата на клепачите. 
  • Епиблефарон: състояние, при което се развива допълнителна гънка на кожата на клепача и това води до подреждане на миглите вертикално навътре към окото. По-често се наблюдава при новородени и деца от азиатски произход, но може да се прояви и при хора от другите раси. 
  • Дистихиаза: рядко състояние, при което се наблюдава допълнителен ред мигли. Те най-често излизат от отворите на жлезите, разположени по вътрешната повърхност на клепача, т.нар Мейбомиеви жлези. 
  • Синдром на Стивънс - Джонсън: тежко вродено заболяване, при което има засягане на кожата и лигавиците на тялото. Очните прояви на синдрома са свързани с аномалии и промяна в структурата на клепачите, които често водят до трихиаза. Наблюдава се хронично възпаление и увреждане на конюнктивата и роговицата. Други симптоми придружаващи очните промени при синдрома на Стивънс-Джонсън включват: висока температура, главоболие,  подуване на устните и лицето, както и характерен обрив по кожа и лигавици (големи зачервени мехури, наподобяващи мишени). 

Симптоми

Дразнене на окото при трихиаза

Продължителното триене на миглите в структурите на окото води до развитие на различни оплаквания. Миглите, които растат навътре водят до дразнене на конюнктивата (прозрачната мембрана, покриваща задната повърхност на клепачите) и роговицата (предната фиброзна обвивка на очната ябълка). Най-често трихиазата се свързва с поява на следните симптоми:

  • Зачервяване: окото изглежда зачервено като на места може да се наблюдава кръвоизливи в следствие на хроничното дразнене от миглите.
  • Дискомфорт: постоянното дразнене на окото може да се усеща като наличие на чуждо тяло, което причинява дискомфорт или дори болка.
  • Сълзене: сълзите възникват като естествена защитна реакция на организма, в следствие на постоянното дразнене от обърнатите навътре мигли.
  • Фотофобия: представлява състояние, при което очите са по-чувствителни към светлина и по-ярките цветове могат да предизвикат дискомфорт.
  • Замъглено зрение: наблюдава се в случаи на продължително дразнене от обърнатите мигли като в повечето случаи се дължи на възникнали усложнения в очния апарат.

Усложнения

Усложнения при трихиаза

Трихиазата може да доведе до редица усложнения. Те възникват най-често поради липса или неправилно проведено лечение. Към усложненията спадат:

  • Конюнктивит: представлява възпаление на конюнктивата в следствие на хроничното дразнене от врастналите мигли.
  • Язва на роговицата: наблюдава се нарушаване на целостта на роговицата поради механичното триене на миглите. 
  • Зрително увреждане: в хода на развитие на трихиаза могат да възникнат усложнения, които да влошат значително зрението като например - двойно виждане, замъгляване, загуба на фокус и при някои тежки случаи загуби на зрението. 
  • Инфекции: нарушената повърхност на роговицата под формата на охлузвания, язви или белези е предпоставка за навлизане на различни микроорганизми и съответно развитие на инфекциозен процес. 

Лечение 

Трихиазата е състояние, за което няма профилактика и съответно предпазни мерки, с които да го предотвратим. За да се овладеят симптомите навреме и да се предотвратят бъдещи усложнения е нужно да се направи консулт с офталмолог (очен специалист). Ранното откриване на врастналите мигли и установяване на подлежащата причина  са от решаващо решение какъв ще бъде подхода за лечение. Възможностите в терапевтичния процес могат да включват:

  • Капки за очи: в леки случаи, когато търкането на миглите е незначително и симптомите са минимални могат да се използват медикаменти за локално приложение. Към тях спадат различни  каоки за очи или мехлеми, които целят облекчаване на дразненето и защита на роговицата от увреждане.

Капки за очи като лечение за трихиаза

  • Отстраняване на мигли: най-често се прави с помощта на пинсети, когато броят на врастналите мигли е малък и те могат лесно да бъдат премахнати.  Процедурата води до временно облекчение и скоро след нея се наблюдава отново израстването им в неправилна посока.
  • Криотерапия: използва се метода криоаблация, при който се цели отстраняване на космените фоликули с помощта на студен газ. Въпреки добрия ефект на процедурата е възможно да се наблюдават усложнения като промени в цвета на кожата, белези и др.
  • Лазерно лечение: с помощта на високотехнологични лазери се остраняват неправило израсналите мигли. Изполват се аргонови, инфрачервени диодни, рубинени лазери и др. Лазерната терапия е ефективна и носи дълготрайни резултати, но е възможно да са необходими няколко процедури.
  • Електролиза: метод с който се отстраняват миглитте, които растат неправилно с помощта на електричество. Процедурата е трайна, но в повечето случаи е много болезнена за пациентите .
  • Хирургична корекция на клепач: оперативното лечение се използва най-често при вродени нарушения в структурата на клепачите като ентропион, епиблефарон, дисхтиаза и др. Хирургическата намеса се предпочита при продължителна трихиаза и освен промяна в позицията на клепача може да включва коригиране на мигления ръб, очните мускули и др.

 Изображения: freepik.com

 



4.4/5 28 оценки

Библиография

https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-trichiasis

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24542-trichiasis#

https://www.webmd.com/eye-health/trichiasis-eyelashes-eyes

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537100/

Коментари към Трихиаза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Трихиаза
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 22:56
    Коментирайте "Трихиаза"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

преди 4568 дни, 9 часа и 10 мин.

Спуканите капиляри симптом за разширени вени ли са?

преди 4825 дни, 1 час и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 13 часа

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 37 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 10 часа и 57 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 7 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival