Тежък ексудативен стоматит
Тежък ексудативен стоматит представлява възпаление на слизестата обвивка на всяка от структурите в устата, които включват бузите, венците, езика, устните, покрива и пода на устата, придружени с изтичане на ексудат.
Причини за тежък ексудативен стоматит могат да бъдат туларемия, херпесни инфекции, гонорея, морбили, левкемия, СПИН, липса на витамин С, възпалителна болест на червата, синдром на Бехчет (Behcet syndrome), синдром на Стивънс-Джонсън (Stevens-Johnson) и други.
Туларемия е зооноза, причинена от Francisella tularensis. Заболяването засяга много животински видове - гризачи, хищници. Боледува и човекът. Хората заболяват от туларемия при обработка на кожи от болни животни (най-често зайци), при вдишване на замърсен прах, по алиментарен начин - приемане на вода и храна, замърсена с причинител на туларемията, и чрез кръвосмучещи насекоми. Клиничните прояви на заболяването са: внезапно повишена телесна температура, втрисане, мускулни болки и главоболие, болки в гърдите, недостиг на въздух, болки в корема, повръщане, диария, фарингит, тонзилит, значително увеличени шийни възли, регионална лмфаденеопатия, макулопапулозна лезия на мястото на влизане на патогенния причинител, везикулозни кожни лезии, които се развиват бавно, и други.
Коментари към Тежък ексудативен стоматит