Твърда бучка, която клинично не се различава от фиброаденом
Твърда бучка, която клинично не се различава от фиброаденом представлява състояние, при което чрез палпация или мамография се установява наличие на твърдо заоблено образувание на гърдата, което по клинична изява (големина, форма, подвижност, състояние на околни тъкани), наподобява фиброаденом. Фиброаденомът е най-честия доброкачествен тумор на млечната жлеза, който се развива преди менопаузата. Изграден е от жлезиста или фиброзна тъкан и може да бъде едностранен, двустранен и множествен.
Твърда бучка, която клинично не се различава от фиброаденом може да се установи при: хроничен субареоларен абсцес, фиброкистозна болест, неинвазивен карцином, пуерперален мастит, интрадуктален папилом, аденолипом, фиброза на гърдата, болест на Мондор (Mondor), възлест фасциит, остеосарком на гърдата.
Остеосаркомът на гърдата представлява изключително рядко развиващ се първичен тумор на млечната жлеза (12,5% от всички саркоми на млечната жлеза). Характеризира се с появата на твърда бучка, която клинично не се различава от фиброаденом.
Коментари към Твърда бучка, която клинично не се различава от фиброаденом