Схващане на челюстта
Долната челюст при човека е нечифтна кост, изграждаща долната част на лицевия череп. Това е и единствена подвижна кост в състава на черепните кости, ето защо счупванията в тази област са в пъти повече, отколкото при останалите черепни кости. За да осъществява своите движения тя се свързва чрез става със слепоочната кост, като е възможно поради някаква патология да настъпи т.нар. схващане на челюстта.
Схващането на челюстта е състояние, което протича със затруднено движение на долната челюст (мандибулата) и намалена чувствителност в областта.
Симптоми при схващане на челюстта
Схващането на челюстта се характеризира с ограничено движение в засегнатата област, болка, която може да бъде тъпа, персистираща, остра, пулсираща, ирадиираща, т.е. характера и е разнообразен. Може да присъства затруднение в заключването на темпоромандибуларната става (articulatio temporomandibularis, temporomandibular joints, TMJ) – това е тази става, свързваща долната челюст с черепа, а също и наличието на „щракащи“ звуци, подуване (tumor). По-рядко могат да се наблюдават симптоми като болки в зъбите, главоболие, шум в ушите, намаляване на слуха и др.
На какво може да се дължи схващането на челюстта?
Схващането на челюстта може да се дължи на:
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - анкилоза, ревматоиден артрит, инфекциозни артропатии, синдром на Costen и др.
- Болести на храносмилателната система - флегмон и абсцес в устната кухина
- Възпалителни болести на челюстите – остеомиелит (неонатален), остеорадионекроза, периостит и др.
- Лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества, причинили неблагоприятни реакции при терапевтично прилагане – психотропни средства
- Бактериални болести – тетанус
- Травми на главата – счупване на долна челюст
- Фактори, влияещи върху здравното състояние – преумора, стрес
По-чести причини за схващане на челюстта:
Болести на костно-мускулната система
Анкилозата е състояние, при което настъпва неподвижност в дадена става в резултат на срастване на ставните повърхности. Ставната анкилоза може да бъде костна или фиброзна, като се наблюдават задебеляване и деформиране на ставата, а също и неподвижност. По тази причина ако анкилозата е в областта на темпоромандибуларната става може да настъпи състоянието схващане на челюстта.
Ревматоидния артрит е заболяване с автоимунен характер, изразяващ се в атакуване на ставите от собствените имунни клетки на организма. Причината за появата на ревматоидния артрит е идиопатична, а възпалението, което възниква в ставите е необратимо, затова от особена важност е ранната диагностика и превенция на заболяването. Симптомите, които са резултат от протичащото възпаление, са свързани с болезненост, подуване, скованост в ставите и ограничаване на движенията, вследствие тяхната нестабилност. Ревматоидният артрит засяга най-често ставите на долни и горни крайници, но се наблюдава и в други части на тялото, вкл. И в областта на долната челюст.
Болести на гастро-интестиналния тракт (ГИТ)
Флегмон и абсцес в устната кухина – флегмонът няма точна локализация, разпространява се в съединителната тъкан на пода на устата като дифузен процес, докато абсцесът е строго локализиран в субмандибуларното пространство. Клиничната картина на заболяването протича тежко – фебрилитет, опъната и лъскава кожа, вследствие дифузния възпалителен оток, затруднен говор, болезнено преглъщане, болният държи устата си полуотворена (ето защо присъства схващане на челюстта), заради увеличения размер на езика.
Травми на главата
Счупване на долна челюст (фрактура на мандибулата) е изключително честа лицева травма поради няколко фактора – мандибулата се явява най-изпъкналата част от черепа, няма собствен защитен апарат, има множество слаби места и най-голяма повърхност. Според своята локализация, фрактурите на долната челюст могат да бъдат фрактури на клона, тялото и ъгъла на челюстта. Симптомите, които придружават фрактура на челюстта, са болка при движение на долната челюст (при отваряне и затваряне), оток, деформирана мандибула, схващане на челюстта, синини и др.
Прием на медикаменти
Психоактивните вещества, наричани още психотропни, са химични вещества, осъществяващи своето действие на ниво централна нервна система. Основните ефекти, които предизвикват, са свързани с промяна в настроението, възприятията, поведението и съзнанието. Макар и рядко, психотропните медикаменти са свързани с някои нарушения на скелетната мускулатура, сред които атаксия, дистония, бруксизъм, тризмус и др. Механизмът зад това не е напълно ясен. Предполага се, че е свързано със засягане на допаминергичната инервация. Ето защо при техният прием е възможно да се наблюдава схващане на челюстта.
Бактериални болести
Тетанус е остро заболяване, причиняващо се от анаеробния бактерий Chlostridium tetani. Характерното за тетануса е, че протича с тонични гърчове и изключително повишен мускулен тонус, които могат да засегнат и лицевата мускулатура. Поради наличието на ваксина срещу тетанус, значително намалява и честотата на заболяването.
Фактори, влияещи върху здравното състояние
В неврологията стресът се означава като състояние на физическо, нервно напрежение, което е предизвикано от външни фактори като отрицателно физическо или емоционално усещане и въздействие върху организма. Своето негативно влияние той може да осъществи върху всяка система на организма, включително и опорно-двигателната.
Как да си помогнем сами?
Има упражнения, чрез които може да облекчите схващането на челюстта в случаите, когато то е породено от мускулно съкращение:
- Направете няколко малки по обем движения за отваряне и затваряне на устата. След това поставете пръстите си върху горната част на предните си четири долни зъба, като дърпате бавно надолу до появата на лек дискомфорт от схванатата страна на челюстта. Задръжте челюстта си в тази позиция за около 30 секунди, след което я върнете обратно в изходна позиция постепенно. Прилагайте упражнението в 12 повторения по 3 кръга.
- Върха на езика си трябва да разположите върху покрива на устата си, зад горните предни зъби, но без да ги докосват. Използвайте езика си, за да приложите натиск и бавно отворете устата си възможно най-широко, след това затворете. Ако упражнението ви причинява болка, спрете да го практикувате. Може да се повтори до 10 пъти.
- Усмихнете се възможно най-широко, без да изпитвате напрежение или болка в областта. След това отпуснете долната си челюст няколко сантиметра, вдишайте дълбоко, а след това издишайте, докато освободите усмивката си.
Ако схващането на челюстта ви е породено от бруксизъм (скърцане със зъби насън), може да използвате т.нар. Предпазители за уста. Най-общо тяхното действие се изразява в намаляване контакта между долните и горните зъби в устната кухина. Масажирането на лицевите мускули също ще повлияе положително върху схващането на челюстта, тъй като кръвотокът към тях се увеличава.
Лечение
Ако гореизброените методи не са повлияли положително Вашето състояние, или причината за него е свързана с фрактура, бактериална инфекция или други, консултирайте се с Вашия лекар. Лечението ще бъде съобразено с болестта, която предшества симптома.
Изображение: freepik.com
Коментари към Схващане на челюстта
Бетина
Към какъв точно лекар бих могла да се обърна при проблем със схващане на челюстта?
Здравейте! Бихте могли да потърсите консултация с невролог или лицево-челюстен хирург.
Към какъв точно лекар бих могла да се обърна при проблем със схващане на челюстта?