Синдром на хронична умора
Синдром на хронична умора: тежка умора, която не се подобрява след почивка, дори може да се влоши след физическа или умствена натовареност. Тежко протичащият или нелекуван синдром може да доведе до затруднения или невъзможност за изпълняване на ежедневните дейности. Синдромът на хроничната умора е често срещан при жените и се проявява по време на средната възраст.
Синдромът на хроничната умора според някой теории може да бъде предизвикан от:
- Инфекциозни и паразитни болести – вирусни инфекции (мононуклеоза).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – излагане на токсични вещества.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес.
Заболяването може да бъде трудно диагностицирано, тъй като не съществува специфичен тест, с който да бъде открито. За да бъде поставена диагноза се извършва пълна оценка - анамнеза, симптоми, физически преглед, неврологичен преглед, изследване на рефлекси, усещания, баланс и координация, зрение и слух.
Симптомите на синдрома на хронична умора включват симптоми подобни на тези при вирусни инфекции. Възможно е диагнозата да бъде объркана, тъй като симптомите са сходни с тези при депресия, ревматоиден артрит, мигрена.
Лечението включва редовни медицински грижи, индивидуален план за лечение с медикаменти (аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства), специализирани програми за упражнения (йога, тай чи, лечебни масажи) и други.
Повече информация по темата може да намерите в: Синдром на хроничната умора
Коментари към Синдром на хронична умора