Синдром на неспокойните крака
Синдром на неспокойните крака: състояние, засягащо нервната система, което предизвиква неустоимо желание за движение на краката. Характерни са и пълзящи усещания по бедрата и прасците. Тези усещания се засилват вечер или през нощта, което пречи на съня. Поради тази причина състоянието може да означи и като разстройство на съня. При синдрома на неспокойните крака се наблюдава неволно потупване на краката и ръцете и периодични движения на крайниците по време на сън. При някои хора признаците се наблюдават периодично, докато при други ежедневно. Симптомите варират от леки до тежки. При тежките случаи състоянието може да наруши ежедневните дейности. Заболяването може да се срещне и под името болест на Уилис-Екбом (Willis-Ekbom disease).
Синдромът на неспокойните крака може да се дължи на:
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на Сьогрен (Sjögren syndrome), ревматоиден артрит.
- Болести на храносмилателната система - цьолиакия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - дефицит на фолиева киселина, захарен диабет, хипогликемия.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - желязодефицитна анемия.
- Болести на органите на кръвообращението - разширени вени.
- Болести на нервната система - сънна апнея, болест на Паркинсон (Parkinson's disease).
- Психични и поведенчески разстройства - синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на медикаменти (антипсихотици, антихистамини).
Коментари към Синдром на неспокойните крака
Kimberley taylor
Какви таблетки мога да приемам при синдром на неспокойните крака
Здравейте! Ако синдромът не е свързан с подлежащата причина, облекчаване и намаляване на честотата на симптомите може да има при промяна в начина на живот, като подобряване на хигиената на съня, редовна физическа активност и спиране на тютюнопушенето, избягване или намаляване на консумацията на алкохол. Използването на краката повече може да помогне за облекчаване на симптомите. Ако пациентът води заседнал начин на живот, ходенето вместо шофиране, спортуването или упражненията за крак във фитнеса могат да бъдат полезни, като натоварването трябва да бъде все пак умерено. Топли вани и масажи, техники за релаксация
Приемат се лекарства, които се предписват от лекар (например мускулни релаксанти, допаминови агонисти, болкоуспокояващи, антиконвулсанти).
Ако се установи, че подлежащ дефицит причинява заболяването, препарати с желязо, витамин В12 или фолиева киселина могат да намалят или да облекчат симптомите.
Какви таблетки мога да приемам при синдром на неспокойните крака