Синдром на кубовидната кост при атлети
Синдром на кубовидната кост при атлети: представлява непълно разместване на кубовидната кост, което настъпва в резултат на увреждане на ставите и връзките в областта на кубовидната кост. Състоянието е известно още като сублуксация на кубовидната кост и се свързва с болка по външната горна странична част на ходилото, засилваща се при ходене. Състоянието засяга най-често атлети в следните спортове - лека атлетика, танцьори, балетисти, тенисисти, баскетболисти, футболисти. Кубовидния синдром обикновено се получава в следствие от хронично претоварване на ходилата.
Кубовидната кост е една от седемте задходилни кости, която има форма на куб. Разполага се странично от ладиевидната и третата клиновидна кост и напред от петната кост.
Синдром на кубовидната кост при атлети може да настъпи поради:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - често повтаряне на еднотипни движения (при атлети, балетисти), допълнително разтягане на връзките и сухожилията при странично маневриране (при тенисисти, баскетболисти), хиперпронация, супинация и други.
Коментари към Синдром на кубовидната кост при атлети