Рахитични изменения на ребрата
Рахитични изменения на ребрата представляват образуване на топчести удебелявания между костната и хрущялната част на ребрата. Това състояние се нарича "рахитична броеница" и е много характерен признак за заболяването рахит.
Рахитични изменения на ребрата могат да се наблюдават, освен при недостига или неусвояване на витамин Д от организма и при други състояния, като скорбут (скорбутна броеница), недостиг на калций, фосфор, хондродистрофия, остеопения, синдром на Фанкони (Fanconi syndrome), хипопаратироидизъм и други.
Витамин Д резистентен рахит (Vitamin D resistant rickets) е най-честата форма на рахит, при която не е възможно усвояването на витамина от организма. Състоянието се асоциира с мутация на генна секвестрация, разположена в Х-хромозомата (Xp22.2-p22.1), която предизвиква хипофосфатемия и свързаното с нея ниско ниво на калцитриол. Заради това, че болестта се унаследява Х-доминантно, по-често боледуват мъжете. Заболяването причинява костни деформации, характерно дъговидно изкривяване на краката, изпъкнала чела кост, сплесната задна част на черепа, нисък ръст.
Коментари към Рахитични изменения на ребрата