Пукане в ухото
Пукане в ухото: състояния, в резултат на които човек чува необичаен шум в собственото си ухото. Много често той се оприличава на пукане, но може да се опише още като свистене, бръмчене, звънене, съскане, скърцане и други. Засяга около 15-20% от хората. Шумът може да бъде постоянен, прекъсващ, пулсиращ. В повечето случай пукането в ушите е субективно, което означава, че само вие може да го чуете. Макар и притеснителен шума в едното или двете уши обикновено не е знак за нещо сериозно. При много хора той се подобрява по време на лечение. За нормална се счита появата му с напредване на възрастта.
Фантомният шум може да варира по височина от слаб до силен, като се проявява в едното или двете уши. В някой случай пукането в ухото е толкова силно, че пречи на способността за концентрация или чуването на външен звук.
Пукането в ухото може да се дължи на:
- Болести на ухото и мастоидния израстък - дисфункция на Евстахиевата тръба, остра инфекция на ушите, отосклероза, церумен, акустична неврома, възпаление на средното ухо, болест на Мениер (Meniere's disease).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - предозиране с аспирин, травма, баротравма.
- Болести на нервната система - мигрена, менингит, доброкачествена вътречерепна хипертензия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - увреждане на щитовидната жлеза.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - сърповидно-клетъчна анемия.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - остеогенезис имперфекта, вродени аномалии на кръвоносните съдове.
- Инфекциозни и паразитни болести - Лаймска болест (Lyme disease).
- Болести на органите на кръвообращението - хипертония.
- Новообразувания - тумор на средното ухо (Glomus tympanicum), тумор в главата.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти (нестероидни противовъзпалителни средства, антибиотици, антиконвулсанти, антималарийни, диуретици, трициклични антидепресанти, медикаменти за лечение на рак).
Рискови фактори
Факторите, които могат да повишат риска от пукане в ушите включват:
- продължителна експозиция на силен шум – продължителният престой в шумна среда е един от главните рискови фактори за появата на шум в ушите;
- възраст – с напредване на възрастта функциониращите нервни влакна в ушите намаляват, което може да доведе до проблеми със слуха и пукане в ушите;
- пол – мъжете са по-предразположени от жените;
- тютюнопушене – пушачите са с по-голям риск от непушачите;
- сърдечно-съдови проблеми – състояния, които влияят на кръвния поток, като високо кръвно или стеснени артерии, могат да повишат риска от шум в ушите.
Усложнения
Пукането в ушите може да повлияе значително върху качеството на живот. То може да доведе до:
- умора;
- стрес;
- проблеми със съня;
- проблеми с концентрацията;
- депресия;
- тревожност и раздразнителност.
Можем ли да го предотвратим?
В много от случаите този проблем е резултат от нещо, което може да бъде предотвратено. Затова вземането на някои предпазни мерки може да помогне:
- използвайте защитни слушалки при работа в шумна среда;
- намалете силата на звука, доколкото е възможно – дългосрочното излагане на силна музика без защитни слушалки може да причини шум в ушите и проблеми със слуха;
- погрижете се за себе си ако имате сърдечно-съдови проблеми – редовните упражнения, правилното хранене и следването на препоръките дадени от лекаря могат да подпомогнат пукането в ушите свързано със сърдечно-съдови проблеми.
Заболявания при симптом Пукане в ухото
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/symptoms-causes/syc-20350156
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/tinnitus-ringing-in-the-ears-and-what-to-do-about-it
Коментари към Пукане в ухото
Може да се дължи на тумор под ухото на слюнчената жлеза