Постстрептококов гломерулонефрит
Постстрептококов гломерулонефрит: представлява възпаление на бъбречните гломерули, което настъпва в резултат на стрептококова инфекция. Може да се развие 1 до 2 седмици след нелекувана инфекция на гърлото или 3-4 седмици след инфекция на кожата. Симптомите на постстрептококов гломерулонефрит могат да включват намалено количество на отделяната урина, генерализиран оток, подуване на корема, отоци по лицето, очите, глезените, наличие на кръв в урината, болки и скованост в ставите и други. Острият гломерулонефрит може да протече с типичен нефритен синдром: отоци, хипертония, протеинурия, хематурия и олигурия. Състоянието може да се появи при хора от всяка възраст, но най-често се среща при деца на възраст от 6 до 10. Усложненията на постстрептококовия гломерулонфрит могат да бъдат хипертонична криза, левостранна сърдечна недостатъчност, белодробен оток, мозъчен оток с гърчове, остра бъбречна недостатъчност, преход към подостър или хроничен гломерулонефрит.
Гломерулите представляват клъбца от капиляри, в които се осъществяват процесите на филтрация на кръвта и очистването й от непотребните за организма вещества.
Постстрептококовият гломерулонефрит може да настъпи в резултат на:
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с β-хемолитични стрептококи от група, скарлатина, стрептококус зооепидермикус (Streptococcus zooepidemicus), еризипел.
- Болести на дихателната система - тонзилит, фарингит, синузит.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - импетиго.
Коментари към Постстрептококов гломерулонефрит