Патологични първични зъби
Патологични първични зъби: представлява състояние, което се характеризира с аномалии в развитието, структурата, местоположението, формата на млечните зъби.
Млечните зъби (dentes temporales) наричани още бебешки или временни зъби са първият набор от зъби в развитието и растежа на човека. Те се развиват по време на ембрионалния етап от развитието на плода. В периода между 6-7 и 12-13 годишна възраст, временното съзъбие се замества с постоянно. След 16-18 годишна възраст, започва пробивът на мъдреците.
Патологични първични зъби може да се дължи на нарушение в ембрионалното развитие, ектодермална дисплазия, дефицит на ксилозилпротеин 4-бета-галактозилтрансфераза, синдром на Рет (Rett's syndrome), синдром на Калман (Kallmann syndrome), синдром на Даун (Down syndrome), аутизъм, синдром на Кабуки (Kabuki syndrome) и други.
Дефицит на ксилозилпротеин 4-бета-галактозилтрансфераза (Xylosylprotein 4-beta-galactosyltransferase deficiency) е форма на синдрома Елерс-Данлос. Причинява се от дефицит на галактозилтрансферазата I. Заболяването протича с преждевременно стареене, рядка коса, макроцефалия, умствена изостаналост, отпуснатост, психомоторна изостаналост, нисък ръст, остеопения, дисплазия на костите, забавено зарастване на рани, оформяне на патологични белези след нараняване на кожата, пародонтит, патологични млечни зъби, асиметрия на лицето.
Коментари към Патологични първични зъби