Парене в областта на лицето

› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Парене в областта на лицето: състояния, които се съпровождат от парещи усещания по кожата на лицето. Тези усещания могат да се опишат още като "мравучкане", убождане от множество иглички или изтръпване. В медицината се означават с термина парестезия.
Паренето в областта на лицето може да се дължи на:
- Болести на нервната система - множествена склероза, периферна невропатия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химически изгаряния, продължително въздействие на ниски температури, травма на черепно-мозъчен нерв, контузия в областта на лицето, топлинно изгаряне.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - слънчево изгаряне.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет.
Възможни причини
Физиологични фактори
Парене в областта на лицето обикновено се появява при хора с чувствителна кожа дори при липса на патологичен фактор. Неприятният симптом се провокира от носенето на бодливи дрехи или предмети от синтетични материали. Жените могат да изпитат усещане за парене на лицето след прилагане на грижа за кожата или декоративна козметика, дори ако тези продукти не причиняват алергии.
Изгаряния
Най-често симптомите се причиняват от излагане на високи температури или слънчева радиация. Всяко изгаряне е придружено от силно усещане за парене на кожата, което започва по време на действието на увреждащия фактор и продължава от няколко дни до няколко седмици. Кожата изглежда розова или яркочервена на цвят с по-дълбоки лезии, образуват се мехури, пълни с прозрачна или мътна течност.
Усещането за парене безпокои човека постоянно. Симптомът става по-забележим при докосване на засегнатата област, прилагане на медицински мехлеми и спрейове. Дискомфортът се влошава значително, ако изгореното място попадне под топла или гореща вода (например при къпане). С напредване на заздравяването усещането за парене отшумява и се заменя с периодично изтръпване и сърбеж по кожата.
Химичните и електрически изгаряния се характеризират с дълбоко проникване на увреждащия агент - чак до хиподермата, мускулите и подлежащите тъкани. Основното оплакване е непоносима болка в областта на увредения епидермис и дерма.
Алергия
Кожната реакция на свръхчувствителност е втората най-честа причина за усещането за парене. Симптомът се определя при предразположени хора при контакт с алергени: растителен прашец, козметика, животински косми, хранителни продукти. Алергичното изгаряне се комбинира с уртикария, сърбящи кожни обриви под формата на папули и везикули. Често се придружава от лакримация, кихане и отделяне на прозрачна секрети от носа.
Паренето може да бъде един от компонентите на сезонните алергии (сенна хрема). Понякога този симптом става предвестник на пристъп на бронхиална астма: в този случай неприятните прояви са локализирани в ограничена област, придружени от наличието на червени петна по кожата. Често усещането за парене придружава псевдоалергията на фона на приема на хистамин-либератори (шоколад, цитрусови плодове, ягоди).
Тригеминална невралгия
Тригеминалната невралгия е хронично заболяване, което се изразява в пристъпи на интензивна, стрелкаща, пареща болка в инервационните зони на тригеминалния нерв. Международната асоциация за изследване на болката определя тригеминалната невралгия като синдром, характеризиращ се с внезапна, краткотрайна, интензивна, повтаряща се болка в зоната на инервация на един или повече клонове на тригеминалния нерв, обикновено от едната страна на лицето. Прави се разлика между първичната (идиопатична) форма на невралгия на тригеминалния нерв, която възниква при липса на други заболявания или патологични процеси поради компресия на корена на тригеминалния нерв, и вторичната (симптоматична) форма, причинена от усложнение на друго заболяване (инфекция, тумори, множествена склероза).
Периорален дерматит
Възпалителните процеси в областта на кожата на устата и брадичката причиняват парене и сърбеж. Заболяването е често срещано при жени на възраст от 15 до 45 години или юноши в пубертета.
Контактен дерматит
Парене в областта на лицето е типично за острия еритематозен контактен дерматит, причинен от излагане на дразнител. Пациентът изпитва болка и усещане за парене, изтръпване и сърбеж в засегнатата област. Кожата придобива яркочервен оттенък. При булозния вариант на заболяването усещането за парене се придружава от образуването на мехури, пълни с бистра течност. Леката тежест на симптома се проявява в хроничната форма на дерматит.
Псориазис
Псориазисните плаки се разпространяват бързо, покривайки големи площи, причинявайки обилна десквамация на епидермиса. Усещането за парене в засегнатите области е проблем по време на обостряне на псориазис. Симптомите се влошават при разчесване на увредената кожа и къпане. По правило ексудативният процес се открива при страдащи от ендокринни патологии (захарен диабет, хипотиреоидизъм).
При генерализираната или еритродермична форма паренето е придружаващ симптом наред с неразположението и треската.
Херпес
Болезнените симптоми върху привидно непокътната кожа са характерни за херпес зостер. Пациентите се оплакват, че кожата им постоянно гори и искат да я почешат, за да облекчат дискомфорта. Неприятните усещания възникват внезапно, продължават 12-24 часа, след което на това място се образуват специфични везикулозни обриви. В този случай силната пареща болка продължава до възстановяване и може да притеснява човек дълго време след изчезването на обрива.
При херпес симплекс усещането за парене на кожата не е толкова интензивно. Симптомите се развиват едновременно с появата на мехури, пълни с бистър ексудат. Пациентите съобщават за сърбеж и неприятно изтръпване в засегнатата област. Болката е умерена, за разлика от херпес зостер. Усещането за парене спира, когато обривните елементи заздравеят и изчезнат.
Кожни инфекции
Паренето е един от основните симптоми на бактериални (импетиго, еризипел), вирусни (molluscum contagiosum, HPV) или гъбични (дерматофитоза, рубромикоза) кожни лезии. Като се има предвид етиологията на заболяването, усещанията за парене са придружени от различни локални симптоми: везикулозни и пустуларни обриви, лихенификация.
Хормонални промени
В някои случаи промените в нивата на хормоните, като по време на бременност или менопауза, могат да причинят парене или изтръпване на кожата.
Системни заболявания
Някои системни заболявания, като неврологични разстройства (например невропатия), имунни или възпалителни заболявания (например псориазис) и определени ендокринни или метаболитни състояния, могат да причинят парене на кожата. Опасността е свързана с основното заболяване и последствията от него.
Сенестопатии
Патологията се наблюдава при психични разстройства: синдром на Кандински-Клерамбо, истерична невроза, биполярна психоза. Пациентите изпитват силно парене, понякога с чувството, че цялото тяло „гори“. За да се справи с неприятните симптоми, пациентът постоянно чеше кожата и се опитва да приложи лед.
Усложнения на лекарствена терапия
Парене в областта на лицето възниква при лекарствен дерматит. Неприятните симптоми се развиват както при външно приложение на лекарства (мехлеми, гелове), така и при перорално или парентерално приложение на лекарства. По кожата се появяват участъци от обрив или изтичане, които са придружени от неприятни усещания за парене. При всяко следващо използване на алергенни лекарства, засегнатата област се увеличава.
Редки причини
- Вродени заболявания: болест на Hartnup, порфирия.
- Заболявания на съединителната тъкан: склеродермия, системен лупус еритематозус, болест на Шулман.
- Съдови заболявания: розацея, розацея, облитерираща атеросклероза.
- Злокачествени новообразувания: плоскоклетъчен рак на кожата, базалиома, меланом.
Симптоми
Симптомите на усещане за парене могат да варират в зависимост от основната причина и засегнатата област. Те могат да включват:
- Изтръпване или „мравучкане“: Често се усеща в ръцете, краката или други крайници, това може да е признак на нервно дразнене или увреждане.
- Остра, стрелкаща болка: Тези внезапни изблици на болка могат да се излъчват към други области, често поради притискане на нерв. Усещането може да бъде остро, агонизиращо чувство.
- Чувствителност при допир: Засегнатата област може да стане силно чувствителна, причинявайки болка или дискомфорт при най-малкия контакт. Най-лекото докосване може да причини нетърпима болка.
- Болезненост: Усещането за парене понякога може да се почувства като мускулна болка, особено ако има подлежащо възпаление на тъканите.
- Безпокойство: Намирането на удобна позиция за почивка може да е трудно вследствие на болката.
Диагноза
Специалист в областта на дерматологията отговаря за установяване на причината за парене в областта на лицето, при необходимост към прегледа се включват лекари от други области. Дерматологът извършва визуален преглед на участъците от кожата, където пациентът изпитва усещане за парене, след което взема материал за лабораторен анализ. Диагностичното търсене включва следните методи на изследване:
- Дерматоскопия. Под микроскоп лекарят изследва структурите на кожата и идентифицира началните етапи на патологичните промени. Това е прост и неинвазивен метод, който е показан, когато пациентът има усещане за парене в областта на новообразувания или подозрително променени участъци от кожата.
- Луминесцентна диагностика. Изследването на засегнатата област с лампа на Wood позволява бързо потвърждаване на трихофития, pityriasis versicolor и еритразма. Методът се използва за бърза диагностика на псевдомонас инфекция и акне.
- Микроскопското изследване на нативен препарат. Натривка се получава, като със стерилен тампон се взема материал от възпалената кожна или лигавична зона и той се нанася върху лабораторно стъкло. Впоследствие натривката се оцветява с лабораторни бои по метода на Gram и се гледа под микроскоп. Този метод е информативен при диагностицирането на гъбични и бактериални инфекции. Ако дерматологът трябва да изясни естеството на патологичния процес, се предписва хистологично изследване на кожна биопсия.
- Кръвни изследвания. Провежда се клинично изпитване за откриване на признаци на възпалителни или автоимунни заболявания. Увеличаването на еозинофилите в хемограмата показва алергичен характер на усещането за парене. За да се оцени активността на дерматологичните заболявания, се предписва биохимичен анализ с показатели за остра фаза и протеинограма.
По време на ремисия на алергични дерматози се препоръчват кожно алергични проби – убождане ("прик" тест). Ако оплакванията от парене на кожата се комбинират с неадекватно поведение на пациента, се предписва психиатричен преглед.
Лечение
Ако усещането за парене в областта на лицето е причинено от леко изгаряне на кожата (само зачервяване, без мехури), то може да се третира със спрейове, съдържащи декспантенол. Лекарствата бързо облекчават симптомите, успокояват кожата и подпомагат нейното заздравяване. Ако се появят тежки изгаряния, обриви или други симптоми, е наложителна консултация с лекар. За бързо облекчаване на усещането за парене специалистите предписват гелове и спрейове с успокояващ и охлаждащ ефект.
Терапията се определя от основното заболяване. Често изгарянето на кожата се причинява от дерматологични патологии, за елиминирането, на които се практикува цялостен подход. При леки случаи на заболяването са достатъчни местни средства: лосиони и мокросъхнещи превръзки за изтичане, мехлеми и мазни кремове за пилинг. Те използват лекарства, съдържащи антисептици и антибиотици, локални стероиди и антимикотици.
При алергични дерматози се предписва системна терапия: антихистамини, седативи и методи за екстракорпорална хемокорекция. За лечение на обикновени микози се препоръчват противогъбични лекарства под формата на таблетки. Херпес зостер изисква интравенозен или перорален ацикловир.
Физиотерапевтичните методи са ефективни в цялостен план за лечение. За премахване на обриви, ускоряване на заздравяването на кожата и стимулиране на имунната защита се предписват лазерна терапия, магнитотерапия и озонотерапия. Във фазата на ремисия на хроничните дерматози се използва облъчване на кожата с ултравиолетова светлина и калолечение. При сенестопатии пациентите се нуждаят от помощта на психиатър.
Заглавно изображение: lonestarneurology.net
Библиография
https://kanehallbarry.com/conditions/burning-sensation/
https://www.healthline.com/health/burning-sensation
https://www.krasotaimedicina.ru/symptom/burning/skin
https://www.verywellhealth.com/burning-sensation-8691088
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321885
Коментари към Парене в областта на лицето