Нитрити в урината

› Какво представляват нитрити в урината?
› Причини за наличие на нитрити в урината
› Симптоми
› Как се изследват нитрити в урината?
› Лечение
Въведение
Нитрити в урината представлява изследване на урина, чрез което се установява наличието на определено количество нитрити в нея. Множество тестове могат да бъдат извършени на урината с цел откриването на конкретно вещество като отпадъчен продукт получен вследствие на бъбречната функция. Отпадъчните материали могат да включват минерали, течности и други вещества. Установяването на нитрити в урината е показател за наличие на бактериална инфекция в уринарния тракт. Бактериите продуцират ензим, който превръща нитратите в нитрити и те биват открити при изследване на урината.
Какво представляват нитрити в урината?
Нитратите и нитритите са органични съединения, които имат сходна химическа структура – в основата и на двете съединения стои азотен атом, като при нитрата той е свързан с три молекули кислород, а при нитрита с две молекули кислород. Нитратите се срещат естествено в околната среда, предимно във водата и почвата. Те постъпват в организма ни най-често чрез консумация на питейна вода и различни хранителни продукти. Зеленчуци като спанак, броколи, маруля и целина съдържат високи нива на нитрати. След постъпването им в организма, нитратите могат да претърпят редукция на единия кислороден атом, в резултат на което се образуват нитрити.
При нормални обстоятелства, в урината на човек не присъстват нитрити. Тяхното повишено количество е индикатор за наличие на бактериална инфекция в някой от отделите на уринарния тракт. Някои от бактериите продуцират специален ензим, наречен нитрат-редуктаза, който участва в превръщането на нитратите в нитрити.
Причини за наличие на нитрити в урината
Цистит
Циститът е едно от най-широко разпространените урологични заболявания. Заболяването засяга предимно женския пол, но не е изключено да се наблюдава и при мъже. Циститът представлява възпаление на лигавицата на пикочния мехур. В повечето случаи, има инфекциозен характер и възниква като резултат от навлизането на бактерии в пикочния мехур. Най-често срещаният причинител на цистит е бактерията Escherichia coli, следвана от други бактериални видове като Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae и Proteus mirabilis.
Уретрит
Уретритът е една от най-често срещаните инфекции на пикочните пътища. Заболяването се проявява с възпаление на уретрата, която представлява пикочния канал, изхвърлящ урина от пикочния мехур извън тялото. Уретритът най-често се предава по полов път и се среща предимно във възрастта от 20 до 35 години. Рискови фактори за развитието му са понижена функция на имунната система, множество сексуални партньори, незащитен полов акт, използване на катетър и други. В зависимост от причинителя, уретритът се класифицира като:
- Гонококов уретрит: причинителят е бактерията Neisseria gonorrhoeae
- Негонококов уретрит: може да се причини от различни видове бактерии, вируси или гъбички. Сред най-честите микроорганизми са - Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Trichomonas vaginalis, Herpes Simplex Virus (HSV).
Простатит
Простатитът представлява възпаление на простатната жлеза, което възниква най-често вследствие на бактериални инфекции. Простатната жлеза има характерна форм ана орех и се разполага под пикочния мехур на мъжете. Възпалението на жлезата може да бъде остро или хронично в зависимост от дължината на протичането. Острият простатит започва внезапно и симптомите се развиват изключително бързо. При хроничният простатит се наблюдава по-лек ход на заболяването като симптомите периодично се проявяват и изчезват. Хроничният простатит в някои случаи може да протече безсимптомно и възпалението да се развива с месеци или дори години преди да бъде диагностицирано.
Пиелонефрит
Пиелонефритът е бъбречно заболяване, което се характеризира с възпаление на легенчето и паренхима на бъбреците. Пиелонефритът много често е вторично състояние, което започва като инфекция на пикочните пътища. При липса на адекватни мерки и лечение, бактериите в долния уринарен тракт могат да се изкачат по асцендентен път до бъбреците и да предизвикат развитие на възпалителен процес.
Симптоми
Присъствието на нитрити в урината обикновено е признак на развиващ се инфекциозен процес в пикочо-половата система и се съпътства от следните симптоми:
- Повишена честота на уриниране
- Болезнено уриниране (дизурия)
- Постоянни позиви за уриниране
- Промяна в цвета на урината
- Болки в кръста или долната част на корема
- Висока температура
- Гадене и повръщане
Как се изследват нитрити в урината?
Възникването на симптоми, свързани с нарушение в уринирането , е индикация да се потърси медицинска помощ и да се направи лабораторно изследване на урината. За изследването е небходимо да се използва първа сутрешна урина, съхранена в стерилен контейнер. Нитритите са специфичен диагностичен маркер в урината, тъй като в нормални условия не присъстват в нея. Положителният резултат за нитрити в урината е индикатор за наличие на пикочо-полова инфекция и присъствие на нитрат-редуциращи бактерии. За идентифицирането на точният вид микроорганизми е необходимо допълнително микробиологично изследване на урината. Методът се нарича урокултура и представлява метод, при който чрез посявка върху подходяща среда се изолира специфичната бактерия.
Отрицателният резултат на нитрити в урината не изключва наличието на инфекциозен процес в пикочните пътища или бъбреците, тъй като възпалението може да бъде причина от действието на бактерии, които не превръщат нитратите в нитрити.
Лечение
Наличието на нитрити в урината е индикация да потърсите лекар и да бъде назначено подходящо лечение. Основното лечение при наличие на нитрити в урината е антибиотичната терапия, която цели да премахне етиологичният причинител, а именно бактериите. Изборът на антибиотик се прави спрямо анализът от урокултурата и наличната антибиограма. Сред най-често използваните медикаменти са антибиотици от класа на цефалоспорините, флуорхинолоните или триметоприм-сулфаметоксазол (бисептол).
Обикновено курса на лечение за неусложнени инфекции е в диапазона от 7 до 10 дни. Важно е в края на седмицата да се проследят лабораторните показатели и да се оцени ефекта от провежданата антибиотична терапия. При персистиран ен аинфекциозния процес или влошаване на симптомите и възникване на усложнения може да се наложи хоспитализация и провеждане на болнично лечение.
Профилактика
За предотвратяване риска от наличие на нитрити в урината и развитие на уринарна инфекция се препоръчват следните съвети:
- Поддържане на добра лична хигиена.
- Редовно измиване на гениталната област .
- Избягване на ароматизирани продукти и сапуни, които могат да раздразнят уретрата.
- Уриниране след сексуален контакт с цел изхвърляне на навлезли бактерии извън тялото.
- Прием на достатъчно вода ежедневно с цел поддържане на добра хидратация.
- Често изпразване на пикочния мехур, за да се предотрвати задръжката на урина и размножаването на бактерии.
- Придържане към здравословна диета, богата на зеленчуци и плодове, която подпомага имунна система да се пребори с микроорганизмите.
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24400-nitrite-positive-urine
https://www.healthline.com/health/nitrites-in-urine
https://medlineplus.gov/lab-tests/nitrites-in-urine/
https://www.verywellhealth.com/nitrites-in-urine-5218923
Коментари към Нитрити в урината