Ниски нива на гонадотропните хормони
Ниски нива на гонадотропните хормони е състояние, което се характеризира с понижено производство и отделяне на гонадотропни хормони.
Гонадотропните (гликопротеинови) хормони се секретират от предния дял на хипофизата. Към това семейство на хормоните се включват фоликулостимулиращия хормон (FSH), лутеинизиращия хормон (LH), човешкия хорионгонаготропин.
Ниски нива на гонадотропните хормони може да се наблюдава при заболявания на хипофизата, синдром на Форбс-Олбрайт, вроден дефицит, радиация, химиотерапия, употреба на алкохол, наркотици, тютюнопушене, някои лекарства (итраконазол, кетоконазол, спиронолактон), отравяния, сърповидно-клетъчна анемия, инфекции, евнухоидизъм, генетични заболявания, стерилитет и др.
Синдром на Форбс-Олбрайт (Forbes-Albright) е типично ендокринно заболяване, при което се установяват ниски нива на гонадотропните хормони, повишена секреция на пролактин, затлъстяване при жените, намалено либидо, липса на овулация и менструален цикъл, галакторея, омазняване на кожата, намалено количество на семенната течност, безплодие, отделяне на секрет от мъжките гърди, гинекомастия и др.
Коментари към Ниски нива на гонадотропните хормони