Кучешка тения - ехинококоза
Кучешка тения - ехинококоза: Паразитно заболяване по животните и човека, характеризиращо се с образуване на мехури, пълни с течност в различни вътрешни органи (черен дроб, бял дроб).
Причинител на заболяването са ларвни форми на паразити от род Ехинококус (Echinococcus). Развитието им преминава през определени фази, за което са им нужни краен и междинен гостоприемник. Краен гостоприемник (този, в който достигат полова зрялост) са кучета, вълци, лисици и чакали, а междинни гостоприемници могат да бъдат човек и селскостопанските животни (крави, овце, кози, свине).
Съществуват няколко форми на Кучешка тения - ехинококоза според причинителя:
- Цистозна ехинококоза с причинител ларвната форма на Echinococcus granulosus
- Алвеоларна ехинококоза с причинител ларвната форма на Echinococcus multilocularis
- Полицистозна ехинококоза с причинител ларвната форма на Echinococcus vogeli
Най-често срещаната форма на ехинококозата е цистозната, поради широкото разпространение на Echinococcus granulosus, паразитиращ в червата на кучето.
С изпражненията на кучето, членчета на паразита, съдържащи голям брой яйца, попадат във външната среда. Човек се заразява като приема яйца на паразита със замърсена храна, вода или замърсени ръце при галене на опаразитено куче. Попаднали в храносмилателния канал, яйцата продължават развитието си, като за целта се отделят онкосфери, които по кръвен път достигат до вътрешните органи (черен дроб, бял дроб и други). Попаднали там, те се превръщат в ларвна форма, която представлява мехур с различни размери (от няколко милиметра до размер на детска глава), изпълнен с течност и сколекси на бъдещи тении (ехинококов мехур).
Заразяването на кучетата се осъществява посредством изяждане на вътрешни органи, опаразитени с ехинококови мехури, от друго животно. Попаднали в червата на кучето, ларвните форми продължават развитието си до достигане на полова зрялост и започват да отделят членчета с яйца във външната среда.
Кучешката тения - ехинококоза може да протече с различни симптоми, в зависимост от засегнатия орган - болки в корема, уголемяване на черния дроб, кашлица, болка в гърдите, задух, кървави храчки и други. Особено опасно е спукване на ехинококов мехур, поради опасност от възникване на анафилактичен шок.
Коментари към Кучешка тения - ехинококоза