Къркорене на червата
Къркорене на червата: звуци произхождащи от червата, които най-често са нормално явление. Те са характерни и наподобяват звука на преминаваща вода през тръба. Описват се като бълкукане или куркане. В медицината се означава с термина борборигми.
Макар и рядко да има медицинско значение, къркоренето на червата понякога може да причини смут. В повечето случаи тези звуци остават нечути и съответно хората са необезпокоени.
Червата се движат ритмично, стените им се свиват и отпускат, за да се предвижда хранителното съдържание (това движение се нарича перисталкита и се проявява с характерни звуци). Понякога при преместване на чревното съдържание може да бъде ясно чут „перисталтичен прилив“. Важно е да се разграничат борборигмите и от други процеси като оригване, подуване на корема, газове.
В червата погълнатите течности и твърди вещества се смесват с богата ензимна течност. В тях тази течност се движи безшумно, а при наличие на въздух може да се чуе звук (бълбукане, куркане, къркорене).
Гладът също може да предизвика звуци, произхождащи от червата. Когато човек е гладен хормоноподобни субстаанции в мозъка активират желание за хранене, което се изпраща към червата и стомаха. В резултат мускулите на храносмилателната система се свиват и причиняват къркорене.
Коремните звуци могат да бъдат класифицирани като нормални, хипоактивни или хиперактивни. Хипоактивните или намалени звуци често показват, че чревната дейност се е забавила. От друга страна, хиперактивните звуци са по-силни и са свързани с повишена чревна дейност (те ясно могат да бъдат чути). Много често се появяват след хранене или при диария.
Дори, когато не се чуват с просто ухо, характерните звуци на червата могат да се доловят от лекар с помощта на стетоскоп.
Честите, необичайно силни звуци или липсата на такива може да са признак на проблем в храносмилателната система, особено, ако протичат в комбинация с:
- газове;
- треска;
- гадене;
- повръщане;
- диария;
- запек;
- кървави изпражнения;
- подуване на корема;
- киселини.
Ако почувствате някой от тези симптоми или болка в корема е необходимо да потърсите медицинска помощ, за да избегнете потенциални усложнения.
По-чести причини за къркорене на червата
В повечето случай звуците, които се чуват се дължат на нормалното храносмилане. Ако има, обаче и други съпътстващи симптоми причината може да бъде здравословен проблем или прием на медикаменти.
Хиперактивни чревни звуци могат да се проявят в резултат на:
- кървящи язви;
- хранителни алергии;
- инфекции, които водят до възпаление или диария;
- употреба на слабителни средства;
- кървене в храносмилателния тракт;
- възпалителни заболявания на червата, по-специално болест на Крон.
Хипоактивни или липсващи чревни звуци могат да се проявят в резултат на:
- перфорирани язви;
- някои лекарства, като кодеин;
- обща анестезия;
- коремна хирургия;
- радиационно увреждане;
- увреждане на червата;
- частично или пълно запушване на червата;
- инфекция на коремната кухина или перитонит.
Диагностика, лечение, прогноза
За поставянето на точна диагноза могат да бъдат назначени:
- кръвни изследвания;
- рентгенография;
- ендоскопия;
- компютърна томография.
Лечението ще зависи от причината за симптомите. Вероятно ще бъде ограничен и приема на определени храни като: плодове, боб, изкуствени подсладители, газирани напитки, броколи, зеле. Ако имате непоносимост към лактоза е добре да избягвате и млечните продукти.
Прогнозата при къркорене на червата зависи от тежестта на проблема. По-често звуците в храносмилателната система са нормални и не трябва да са причина за безпокойство. Ако, обаче ги сметнете за необичайни или са придружени от други симптоми, потърсете веднага медицинска помощ, за да намалите риска от усложнения.
Библиография
https://www.iffgd.org/symptoms-causes/abdominal-noises.html
https://www.healthline.com/health/abdominal-sounds
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=25872
https://www.dictionary.com/browse/borborygmi
Коментари към Къркорене на червата