Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Кисел вкус в устата

Кисел вкус в устата

от 23 авг 2010г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: д-р Станислава Симеонова-Димитрова
Кисел вкус в устата - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Кисел вкус в устата: неприятно кисело усещане в устната кухина. В повечето случаи то е нормално следствие от консумирани наскоро храни и напитки. Ако обаче киселият вкус продължава твърде дълго или се повтаря често е обезпокоително и е необходимо да се консултирате с лекар, тъй като може да е признак на здравословен проблем.

Всяко нарушение от нормалното вкусово усещане се означава с термина дисгеузия, а по-конкретно – намаленото усещане на вкус (хипогеузия) и липса на вкус (агеузия).

Киселият вкус в устата може да се дължи на:

  • Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест, зъбен кариес, цироза на черния дроб, стоматит, гастрит, ксеростомия.
  • Симптоми, признаци и отклонения от нормата - повръщане, жълтеница, старост.
  • Психични и поведенчески разстройства – стрес, тревожност, преяждане.
  • Болести на нервната система – множествена склероза, парализа на Бел, деменция, епилепсия.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - затлъстяване, захарен диабет, дехидратация, дефицит на витамин В12, недостиг на цинк.
  • Бременност, раждане и послеродов период – бременност, раждане.
  • Болести на пикочо-половата система – менопауза.
  • Инфекциозни и паразитни болести - малария, инфекциозна мононуклеоза, паротит, орална кандидоза.
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на Сьогрен (Sjogren's syndrome).
  • Новообразувания - рак на панкреаса, рак на устната кухина, тумор в мозъка.
  • Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене, химиотерапия.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - лъчетерапия, страничен ефект след прием на медикаменти (аспирин), отравяне след вдишване на живак.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химическо отравяне (кадмий, селен, ванадий), отравяне с олово, алергична реакция (нехранителна, хранителна, след ухапвания от насекоми).
  • Други - прием на цитрусови плодове, домати, шоколад, пикантни и мазни храни, лоша орална хигиена.

По-чести причини за кисел вкус в устата

Възраст

Напредването на възрастта е сред често срещаните причини за появата на кисел вкус в устата. С годините вкусовите рецептори намаляват и стават по-малко възприемчиви, а това дава отражение върху вкуса.

Обикновено ако няма проява на други симптоми няма и причина за безпокойство. Необходимо е само поддържането на добра устна хигиена. При наличието обаче и на други признаци е необходима консултация с лекар.

Лоша орална хигиена

Липсата на добра хигиена в устната кухина също е сред най-честите причини за кисел вкус в устата. Необходимо е зъбите да се почистват с четка и паста минимум два пъти на ден, а с конци поне веднъж. Желателно е да се посещават и редовни профилактични прегледи, за да се отстраняват проблеми своевременно.

Устна хигиена

Изображение: freepik.com

Лекарства

Понякога не инфекцията или болестта, а лекарствата, които се приемат за лечението им, оставят неприятен вкус в устата. Примери за медикаменти, които могат да предизвикат кисел вкус са антибиотиците. Но не само лекарствата по лекарско предписание имат този ефект. Продукти, които се продават без рецепта, като например антихистамини, противовъзпалителни, антивирусни, провивогъбични също могат да причинят кисел вкус в устата. Понякога това неприятно усещане може да се прояви и като страничен ефект при лъчетерапия, в областта на главата или шията, или при химиотерапия.

Лекарства

Изображение: framar.bg ©

Недостиг на цинк

Цинкът е един от онези минерали, от които тялото се нуждае в малки количества за добро здраве. Той се набавя от храната - червено месо, ракообразни, млечни продукти, ядки, боб, стриди, бобови растения и някои зеленчуци.

Недостиг може да възникне, ако човек не получава достатъчно цинк от храната, ако цинкът не се абсорбира правилно от червата или се приемат лекарства, които пречат на абсорбцията му. Те включват тиазидни диуретици, каптоприл (АСЕ инхибитор) и пенициламин. Тези лекарства се използват за лечение на широк спектър от заболявания като рак, диабет, чернодробни заболявания, цьолиакия, хронично бъбречно заболяване, панкреатит, сърповидно-клетъчна болест, болест на Крон и улцерозен колит.

Един от симптомите на недостиг на цинк е кисел вкус в устата.

Дехидратация

В някои случаи киселият вкус в устата може да се получи от нещо съвсем просто, като недостатъчен прием на вода. Дехидратацията може да промени усещането за вкус. Медицинските препоръки е да се приемат от шест до осем чаши вода всеки ден, за да е добре хидратиран организма.
Тютюнопушене

Пушенето, освен че е сред най-честите и разпространени причини за предотвратими заболявания е и причина за неприятен и кисел вкус в устата. Най-добре е всеки пушач да положи всички усилия, за да спре този вреден навик.

Дехидратация

Изображение: framar.bg ©

Инфекции и заболявания

Различните инфекции (например настинка, грип, инфекция на синусите) могат да засегнат вкусовите рецептори и да дадат отражение върху вкуса. Нова обикновено отшумява след оздравяване.

Гастроезофагеална рефлуксна болест

Храната преминава от устата към хранопровода, а оттам към стомаха, където започва процесът на храносмилане. В началото на стомаха има малка клапа, която гарантира, че храната не се връща обратно в хранопровода от стомаха. Клапанът се нарича долен езофагеален сфинктер. При хора, страдащи от гастроезофагеална рефлуксна болест или ГЕРБ, този сфинктер се отваря необичайно, позволявайки на храната да се върне отново в хранопровода.

Състоянието причинява различни симптоми като киселини, болки в гърдите, горчив или кисел вкус в устата, лош дъх, усещане за парене в гърлото, затруднено преглъщане, бучка в гърлото, кашлица, дрезгав глас и други.

Как да се справите с проблема?

Каквато и да е основната причина за неприятния вкус в устата, има неща, които може да се направят, за да се сведат до минимум симптомите. Сред някои от най-практичните съвети за домашно лечение са:

  • Пийте много вода - това подобрява сухотата в устата. Добавянето на малко лимонов сок също може да помогне за намаляване на неприятния вкус.
  • Дъвчете дъвка без захар за насърчаване на слюноотделянето.
  • Поддържайте добра хигиена на устната кухина - включително редовни прегледи на зъбите.
  • Някои хора препоръчват изплакване на устата с половин чаена лъжичка сол плюс чаена лъжичка сода за хляб, добавена към чаша вода.
  • Избягвайте пикантни или мазни храни, които насърчават киселинния рефлукс.
  • Спрете да пушите - каквато и да е основната причина за кисел вкус, пушенето само ще усили ефектите. Без значение колко дълго сте пушили, възприятието ви за вкус неизменно ще се подобри, след като спрете.

 

Заглавно изображение: framar.bg ©

3.7/5 13 оценки

Библиография

https://health.clevelandclinic.org/sour-taste-in-your-mouth-here-are-the-7-most-common-causes/
https://www.kauveryhospital.com/blog/k-way-health/gastro-enterology/do-not-ignore-that-sour-taste-in-your-mouth/
https://www.verywellhealth.com/what-causes-sour-taste-in-the-mouth-1742994

Коментари към Кисел вкус в устата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кисел вкус в устата
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 10:14
    Коментирайте "Кисел вкус в устата"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 814 дни, 14 часа и 24 мин.

Афти и гъбички в устата - мнения и въпроси

преди 2343 дни, 21 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 22 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 13 часа и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 13 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 13 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАГНЕЗИЙ БИСГЛИЦИНАТ прах 120 г НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИНОФАРМ РЕНЮ ГРИЖА ЗА КОСАТА 30мл.

ИНОФАРМ РЕНЮ БАЛСАМ 250мл.

ИНОФАРМ РЕНЮ ШАМПОАН 250мл.

КОНЕЦ ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТ АКТИВ 50 м

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival