Кетони в урината
Кетони в урината: състояния, при които се установява наличието на кетонни тела в урината. В медицината това се означава с термина кетонурия. Кетоните обикновено се образуват в черния дроб и се разграждат, така че в урината се появяват много малки количества. Тези, които най-често се установяват в урината, когато мазнините се изгарят за енергия, се наричат ацетоацетат и бета-хидроксибутирова киселина.
Обикновено тялото получава енергия при разграждането на въглехидрати, когато обаче те не са недостъпни (например при гладуване) или не могат да бъдат използвани като енергиен източник (например при диабет), мазнините се превръщат в основен източник на енергия, а това води до повишаване нивата на кетони. Следователно, по-високите нива на кетони в урината показват, че тялото използва мазнините като основен източник на енергия.
Това е рисково за хората с диабет, особено тип 1. При тях може да възникне усложнение наречено диабетна кетоацидоза (ДКА). Макар и рядко, и при определени условия при хората с диабет тип 2 също може да възникне диабетна кетоацидоза.
При хората без диабет - инсулина, глюкагона и други хормони пречат на нивата на кетоните да се повишат. Но при определени състояния повишаване на кетоните е възможно. Такива са: хронично повръщане, тежки физически натоварвания, диета с ниско съдържание на въглехидрати и хранителни разстройства.
Симптоми
Високите нива на кетони могат да причинят болка в корема, гадене, повръщане и диария.
Резултати
Резултатите от изследването варират в зависимост от възраст, пол, здравословно състояние. Те невинаги означават, че имате здравословен проблем. Консултирайте се с лекар за вашите резултати. Отклоненията от нормата може да се окажат резултат от диета с ниско съдържание на въглехидрати или високо съдържание на мазнини, прием на определени медикаменти или тежко физическо натоварване.
Нормални/отрицателни | по-малко от 0,6 милимола на литър (mmol / L) |
Ниски до умерени | 0.6 до 1.5 mmol/L |
Високи | 1.6 до 3.0 mmol/L |
Много високи | над 3,0 mmol/L |
Кетоните в урината може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на натрупването на гликоген, гладуване, дехидратация, Базедова болест (хипертиреоидизъм), неконтролиран диабет.
- Психични и поведенчески разстройства – анорексия, булимия, алкохолизъм.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност, кърмене.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - изгаряния.
- Болести на дихателната система – пневмония.
- Болести на органите на кръвообращението – сърдечен удар.
- Инфекциозни и паразитни болести – сепсис.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска, повръщане.
- Други - високопротеинови диети, нисковъглехидратни диети, след хирургично състояние, тежко физическо натоварване.
Кой трябва да си направи изследване за наличие на кетони в урината?
Проследяването на нивата на кетони в урината е удобен начин за мониторинг на диабета в допълнение към следенето на нивата на кръвната захар (глюкоза), особено когато нивата на глюкозата са високи и съществува риск от диабетна кетоацидоза.
Също така изследването е полезно за хора, които са на диета с високо съдържание на мазнини или ниско съдържание на въглехидрати, бременни и хора с хранителни разстройства (анорексия).
Има ли начин да се предотврати наличието на кетони в урината?
Като предпазна мярка е важно да се придържате към здравословното и балансирано хранене. Ако имате диабет от изключително значение е да следите внимателно нивата на кръвната захар и да контролирате заболяването.
Библиография
https://medlineplus.gov/lab-tests/ketones-in-urine/
https://www.everydayhealth.com/urine/ketones-urine-test-what-it-measures-what-results-mean/
https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/facts-ketones
https://patient.info/diabetes/urine-ketones
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=ketone_bodies_urine
Коментари към Кетони в урината
Анета Крайчева
Здравейте! От време на време използвам лентички лакмус за проверка на глюкозата и кетоните в урината. Глюкозата е в норма, но кетоните са в най тъмното поле ++++, или 160mg/dl. Моля за съвет! Нямам доказан диабет.
Здравейте! Необходимо е да се консултирате с лекаря си. Кетони в урината могат да се появят и поради хранителния режим (например високобелтъчна диета).
Здравейте! От време на време използвам лентички лакмус за проверка на глюкозата и кетоните в урината. Глюкозата е в норма, но кетоните са в най тъмното поле ++++, или 160mg/dl. Моля за съвет! Нямам доказан диабет.