Кататония
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Кататонията е невропсихиатричен и психомоторен синдром, характеризиращ се с нарушена двигателна способност, неподвижност, поведенчески и социални разстройства. Може да възникне като страничен ефект, но и като причина или следствие от психични заболявания като тежка депресия, мания, биполярни афективни разстройства и особено кататонна шизофрения.
Първият човек, който описва болестта, е Карл Лудвиг Калбаум (1828–1899), психиатър и собственик на частна болница за нервни и психични заболявания в Гьорлиц. Дълго време кататонията беше - и е - диагностицирана предимно като форма на шизофрения.
Кататонията може да се предизвика от:
- Психични и поведенчески разстройства - депресия, шизофрения, делир, емоционална травма, хистерия, разстройство на настроенията, остро стресово разстройство, дисоциативни (конверсионни) разстройства, кататонна шизофрения, анорексия
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти.
- Болести на нервната система - множествена склероза, менингит, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), болест на Хънтингтън (Huntington's disease), възпаление на мозъка.
- Инфекциозни и паразитни болести - вирусен енцефалит, малария, тетанус, невросифилис, СПИН, туберкулоза.
- Болести на органите на кръвообращението - субарахноидален кръвоизлив, мозъчен инсулт.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на Адисон (Addison's disease), болест на Уилсън (Wilson's disease), електролитен дисбаланс.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - припадъци.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - мозъчна травма, стрихниново отравяне, отравяне с въглероден окис, злокачествена хипертермия, топлинен удар.
- Новообразувания - мозъчен тумор.
Подтипове кататония
Има няколко подтипа кататония, които се определят от групата от симптоми и свързани характеристики, които човек изпитва или проявява. Трябва да се отбележи, че докато кататонията може да бъде разделена на различни подтипове, появата на кататония често е динамична и един и същи човек може да има различни подтипове по различно време.
Кататонен ступор: Тази форма на кататония се характеризира с неподвижност, мутизъм и липса на реакция към света около тях. Може да изглеждат замръзнали в една позиция за дълги периоди от време, без да могат да ядат, пият или говорят.
Кататонна възбуда: Тази форма на кататония се характеризира със странни маниери и жестове, безцелни или неподходящи действия, прекомерна двигателна активност, безпокойство, стереотипност, импулсивност, възбуда и борбеност. Речта и действията може да се повтарят или да имитират тези на друг човек. Хората в това състояние са изключително хиперактивни и могат да имат заблуди и халюцинации.
Злокачествена кататония: Тази форма на кататония е животозастрашаваща. Характеризира се с висока температура, драматични и бързи промени в кръвното налягане, повишен сърдечен ритъм и дихателна честота и прекомерно изпотяване. Лабораторните тестове може да са с отклонения от нормата.
Периодична кататония: Тази форма на кататония се характеризира с рецидивиращи епизоди на заболяване с продължителност от 4 до 10 дни, които могат да възникнат в продължение на много години. В исторически план школата Вернике-Клайст-Леонхард счита периодичната кататония за отделна форма на „несистемна шизофрения“, характеризираща се с повтарящи се остри фази с хиперкинетични и акинетични характеристики и често психотични симптоми.
Възможни причини
Кататонията може да съществува само ако човек има друго основно заболяване и може да бъде свързана с широк спектър от заболявания, включително психиатрични разстройства, медицински състояния и употреба на вещества.
Психични състояния
Нарушенията на настроението като биполярно разстройство и депресия са най-честите състояния, лежащи в основата на кататонията. Други психиатрични състояния, които могат да причинят кататония, включват шизофрения и други първични психотични разстройства, разстройства от аутистичния спектър, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност и посттравматично стресово разстройство. При аутизма хората са склонни да проявяват кататония по време на периоди на регресия.
Медицински състояния
Кататонията се наблюдава и при много медицински заболявания, енцефалит, менингит, автоимунни заболявания, фокални неврологични лезии (включително инсулти), отказ от алкохол, рязко или прекалено бързо спиране на бензодиазепини, мозъчно-съдови заболявания, неоплазми, нараняване на главата и някои метаболитни състояния (хомоцистинурия, диабетна кетоацидоза, чернодробна енцефалопатия и хиперкалциемия).
Неврологични разстройства
Кататонията може да възникне поради редица неврологични състояния. Например, някои видове енцефалит могат да причинят кататония. Анти-NMDA рецепторният енцефалит е форма на автоимунен енцефалит, за който е известно, че причинява кататония при някои хора. Освен това се съобщава, че енцефалитът причинява кататония при хора, които имат енцефалит, дължащ се на HIV и вируса на херпес симплекс. Изследването е ограничено, но някои доказателства сочат, че хората могат да развият кататония след травматично мозъчно увреждане без първично психично разстройство.
По подобен начин има няколко доклада за случаи, които предполагат, че хората са имали кататония след инсулт, като някои хора са имали симптоми, свързани с кататония, които са били необясними със самия инсулт и които са се подобрили след лечение с бензодиазепини. Болестта на Паркинсон може да причини кататония при някои хора, като наруши способността им да произвеждат и секретират допамин, невротрансмитер, за който се смята, че допринася за двигателна дисфункция при хора с кататония.
Метаболитни и ендокринни нарушения
Анормалната функция на щитовидната жлеза може да причини кататония, когато щитовидната жлеза произвежда свръх или недостатъчно хормони на щитовидната жлеза. Смята се, че това се случва поради въздействието на хормоните на щитовидната жлеза върху метаболизма, включително в клетките на нервната система. Доказано е също, че анормалните нива на електролити причиняват кататония в редки случаи. Най-вече ниските нива на натрий в кръвта могат да причинят кататония при някои хора.
Автоимунни нарушения
Както беше обсъдено по-рано, анти-NMDA рецепторният енцефалит е форма на автоимунен енцефалит, който може да причини кататония. Освен това, автоимунни заболявания, които не са изключително неврологични, могат да причинят неврологични и психиатрични симптоми, включително кататония. Например, системният лупус еритематодес може да причини кататония и се смята, че причинява възпаление в кръвоносните съдове на мозъка или евентуално от собствените антитела на тялото, увреждащи невроните.
Инфекциозни болести
Известно е, че някои видове инфекции причиняват кататония или чрез директно увреждане на мозъчната функция, или като правят човек по-вероятно да се зарази с болести, които увреждат мозъчната функция. ХИВ и СПИН могат да причинят кататония, най-вероятно чрез предразполагане към инфекции в мозъка, включително различни видове вирусен енцефалит. Borrelia burgdorferi причинява лаймска болест, за която е доказано, че причинява кататония чрез инвазиране на мозъчни клетки и причинява енцефалит.
Лекарствени препарати
Използването на NMDA рецепторни антагонисти, включително кетамин и фенциклидин, може да доведе до подобни на кататония състояния. Информацията за тези ефекти е подобрила научното разбиране за ролята на глутамата в кататонията. Високите дози и хроничната употреба на стимуланти като кокаин и амфетамини може да доведе до случаи на кататония, обикновено свързана с психоза. Смята се, че това се дължи на промени във функцията на мозъчните вериги, свързани с освобождаването на допамин.
Симптоми
Първоначалното представяне на кататония може да варира значително поради различните подтипове. Много причини за кататония също могат да направят типичното представяне трудно за описване. Тъй като повечето пациенти с кататония имат психиатрично заболяване, което основно причинява кататония, прогресията на психичното заболяване ще бъде най-вероятната история.
Пациентът често ще има влошаваща се депресия, мания или психоза, предшестващи началото на симптомите на кататония. Тези симптоми могат да се проявят като възбуда, отдръпване или смесица от това. Пациент с възбудена кататония често ще има странни маниери като извършване на действия без цел или в неподходящо време. Те могат да бъдат възбудени, да заемат странни позиции срещу гравитацията или да имат стереотипни и повтарящи се движения като чоплене на дрехите си или многократно правене на странни жестове. Речта им може да се повтаря или да имитира речта или действията на интервюиращия. Пациент с оттеглена кататония вероятно ще бъде в ступор, ще заема странна поза, няма реакция или противопоставяне на външни стимули и има много малко реч. Тези симптоми може да са налице в някои моменти, а в други не, могат да присъстват в комбинация и да варират по интензитет по време на болничния курс. Ако тези симптоми започнат поради вторично медицинско заболяване, това заболяване може също да причини други психиатрични симптоми като мания или психоза.
Кататонията се проявява в неестествени и много напрегнати пози или поведение на цялото тяло или човек. Прави се разлика между хипокинетични и хиперкинетични явления. Следните симптоми могат да се проявяват при кататония:
- Ступор (скованост на цялото тяло)
- Мутизъм (постоянно мълчание)
- Странни постурални стереотипи (задържане в една поза за дълго време, дори когато се правят външни опити да се промени)
- Flexibilitas cerea (восъчно съпротивление на мускулите по време на пасивно движение)
- Негативизъм (съпротива срещу всички искания или опити за движение – или вместо това движения, които правят обратното на искането)
- Каталепсия (запазване на позицията на тялото след пасивно движение)
- Много повишена психомоторна възбуда
- Стереотипи за движение и език (продължително и привидно безсмислено повторение на движения или части на речта без външен „модел“)
- Ехопраксия/ехолалия (постоянна и привидно безсмислена имитация на движения или части на речта)
- Маниери (странно, „карикатурно“ представяне на ежедневни жестове, изражения на лицето).
Вариантът на заболяването може да бъде животозастрашаващ, наред с други неща, поради липса на вода и прием на храна.
Диагноза
Диагнозата на кататония е предимно клинична и се основава на наблюдение на характерни симптоми. Използването на стандартизирани инструменти за оценка като скалата за оценка на Буш-Франсис може да помогне при диагностицирането. Тази скала оценява наличието и тежестта на кататоничните симптоми.
Освен това е изключително важно да се идентифицират и адресират всички основни състояния, които могат да допринесат за кататония.Това изисква цялостна оценка, включваща медицинска история, физически преглед и подходящи лабораторни тестове.
Въпреки че диагнозата кататония е клинична диагноза, която не изисква специфични лабораторни тестове или изображения, определени тестове могат да помогнат за определяне на основната етиология на кататонията. Електроенцефалограмата (ЕЕГ) при пациент с първична кататония поради психиатрично разстройство вероятно ще има дифузно забавяне. Тъй като след пристъпно състояние може да причини кататония, ЕЕГ може да бъде полезна за откриване на гърчовата активност, водеща до синдрома.
Образни изследвания на главен мозък могат да покажат аномалии, които причиняват кататонията. Образни изследвания на останалата част от тялото може да разкрият неоплазми, причиняващи паранеопластичен енцефалит. Метаболитен скрининг за заболявания като диабетна кетоацидоза, гломерулонефрит, чернодробна дисфункция или други аномалии може да разкрие обратима причина. Възпалителни маркери и автоантитела могат да покажат автоимунни причини за кататония.
Жизнените показатели трябва да се проследяват често, тъй като вегетативната нестабилност може да показва началото на злокачествена кататония - кататонен синдром, характеризиращ се с треска, хипертония, тахикардия и тахипнея, които могат да прогресират до смърт, ако не се лекуват бързо. Като цяло при пациент с новопоявила се кататония първо трябва да се имат предвид психиатричните причини, но соматичните причини не трябва да се пренебрегват, особено ако подлежащото психично заболяване не обяснява лесно клиничната картина.
Лечение
Ефективното лечение на кататония изисква мултидисциплинарен подход, често включващ психиатри, невролози и други здравни специалисти. Стратегиите за лечение са съобразени с вида и тежестта на кататонията и могат да включват фармакологични и не фармакологични подходи.
Бензодиазепини
Бензодиазепините, особено лоразепам, се считат за лекарства от първа линия за лечение на кататония. Те работят, като засилват ефектите на невротрансмитера гама-аминомаслена киселина (GABA), който има успокояващ ефект върху мозъка. Лоразепам обикновено се предписва във високи дози и отговорът към лечението често е бърз, като симптомите се подобряват в рамките на часове или дни.
Електроконвулсивна терапия (ЕКТ)
Електроконвулсивната терапия е високоефективно лечение на кататония, особено в случаите, когато бензодиазепините са неефективни или противопоказани. ЕКТ включва прилагане на електрически ток към мозъка под обща анестезия, причинявайки кратък припадък. Това лечение може да доведе до значително подобрение на кататоничните симптоми.
Невролептици
Антипсихотични лекарства могат да се използват в случаите, когато кататонията е свързана с психотични разстройства. Въпреки това се препоръчва повишено внимание, тъй като някои антипсихотици могат да влошат кататоничните симптоми.
Поддържаща терапия
Поддържащата терапия е важна при лечението на кататония, особено в тежки случаи. Това включва осигуряване на адекватна хидратация и хранене, предотвратяване на усложнения като рани от залежаване и инфекции и осигуряване на безопасна среда.
Физиотерапия
Физическата терапия може да помогне за подобряване на мобилността и предотвратяване на усложнения, свързани с неподвижността. Методи като пасивни упражнения за набор от движения могат да бъдат полезни.
Психотерапия
Психотерапията, особено когнитивно-поведенческата терапия, може да бъде полезна при справяне с психологическите аспекти на кататонията. Може да помогне на хората да развият стратегии за справяне и да подобрят цялостното си функциониране.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Заболявания при симптом Кататония
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Catatonia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430842/
https://www.healthline.com/health/catatonia#prevention
https://www.medicoverhospitals.in/ru/diseases/catatonia/
https://www.smclinic.ru/simptomy/katatonicheskiy-sindrom/
Коментари към Кататония