Карциноид
Карциноид: невроендкоринно туморно образувание, което се образува най-често в стомашно-чревния тракт (стомаха, тънките черва, ректума), следвано от белите дробове и бронхите. Често карциноидните тумори са бавнорастящи и асимптоматични, но малка част от тях са злокачествени и трудни за контролиране. Възможно е да се наблюдават метастази в мезентериалните лимфни възли, черния дроб, яйчниците, перитонеума и далака. Карционоидните тумори могат да секретират различни биологично активни вещества, като серотонин и брадикинин, причиняващи карциноиден синдром, който включва диария, бронхоспазъм, зачервяване на кожата и други.
Симптоми на карциноид могат да липсват, но понякога могат да се наблюдават болка, загуба на тегло, дискомфорт в коремната област, сърдечни нарушения и други. При наличие на множество метастази се повишава превръщането на триптофана в серотонин, което може да доведе до недостиг на триптофан и ниацин, изразяващо се като хипоалбуминемия и пелагра.
Невроендокринни тумори са голяма група туморни образувания, които се развиват от специализирани клетки (невроендокринни клетки) които имат способността да освобождават хормони в кръвта, при наличие на нервна стимулация.
Невроендокринните тумори често са бавнорастящи и могат да бъдат злокачествени (ракови) или доброкачествени (не ракови). Могат да засегнат стомашно-чревния тракт, белия дроб, панкреаса и други, в зависимост от което се наблюдават и различни симптоми. При локализация в стомаха или червата, симптомите може да включват запек, диария, болки в корема. При засягане на белия дроб се наблюдава постоянна кашлица, хрипове, задух и други. Причината за поява на невроендокринни тумори не е изяснена, но е установена генетична предразположеност и повишаване на риска, ако някой от родителите има такъв вид тумор.
Апудоми са туморни образувания, произлизащи от специфични клетки на т.нар APUD-система (Amine Precursor Uptake and Decarboxylation cells). Често се локализират в панкреаса, простатата и ампулата на Vater, причинявайки ендокринни аномалии и различни нарушения, свързани с конкретното местоположение на тумора.
Коментари към Карциноид
София
Хромогранин А достоверен маркер ли е ?
Хромогранин А е протеин, намиращ се в невроендокринните клетки и често се използва като биомаркер при диагностицирането и наблюдението на невроендокринни тумори.
Хромогранин А не е специфичен за невроендокринните тумори и неговите нива могат да бъдат повлияни от различни фактори, включително определени лекарства, бъбречна функция и други състояния, които не са свързани с тумори. В резултат на това изследването на хромогранин А може да има фалшиво положителни и фалшиво отрицателни резултати.
Надеждността на хромогранин А като маркер зависи от няколко фактора, включително вида и стадия на тумора, наличието на други медицински състояния и др.
Хромогранин А обиновено се използва в комбинация с други изследвания (като образна диагностика и други биомаркери) в случай на карциноидни тумори за подобряване на диагностичната точност и наблюдението на лечението.
Хромогранин А достоверен маркер ли е ?
Веселина
Какъв вид изследване би могли да покаже наличие на карциноид? ПКК или нещо по-специално?
Диагнозата на карциноидните тумори обикновено включва комбинация от тестове и процедури, включително кръвни изследвания, образни изследвания, ендоскопия, биопсия. Под внимание се взема и анамнезата и медицинската история, както и находките от физикалния преглед.
Необходимо е да се консултирате с лекар.
Какъв вид изследване би могли да покаже наличие на карциноид? ПКК или нещо по-специално?