Ектропион на увеята
Ектропион на увеята, или иридектропиум, представлява състояние, при което се наблюдава извръщане на пигментирания заден епителен слой на ириса през зеничната граница.
Увеята е част от очната ябълка, представлява средната съдова обвивка на окото, която е пигментирана. Състои се от хориоидея, ирис и ресничесто тяло.
Ектропион на увеята обикновено е вродено състояние и се наблюдава в резултат на генетични нарушения и хромозомни мутации, глаукома, неврофиброматоза, синдром на Аксенфелд-Ригер (Axenfeld-Rieger Syndrome), синдром на Прадер-Уили (Prader–Willi syndrome), тумори на ириса, големи невуси, меланоми, рубеозис иридис, синдром на Коган-Рийс (Cogan-Reese syndrome).
Синдромът на Коган-Рийс е рядко срещано нарушение, при което се наблюдават различни очни аномалии и разстройство на зрението. Характерни са: ектропион на увеята, ектопия на зеницата, различно оцветени очи, глаукома, корнеа гутата, свързване на части на ириса с корнеята, малки оцветени бучици върху ириса, замъглен външен вид на ирисната повърхност.
Коментари към Ектропион на увеята