Дисфункция на Т-клетките
Дисфункция на Т-клетките представлява състояние, което се характеризира с липса на функциониране на Т-клетките. Т-клетките са лимфоцити, които произлизат от тимуса и вземат участие в клетъчно-медиирания имунитет.
Дисфункция на Т-клетките може да се установи при: хромозомни аномалии, вредно въздействие от страна на някои тератогенни фактори през бременността (тератогенни фактори са тези, които могат да предизвикат вродени дефекти на плода; някои от тях са радиация, тежки метали, употреба на алкохол, тютюневи изделия, наркотични вещества, някои медикаменти), автоимунни заболявания, неоплазия на плазмените клетки, синдром на Назелоф (Nazelof syndrome), множествен миелом, плазмоцитом на костите, обикновен променлив имунодефицит, дефект в метаболизма на калций 1, предизвикващ имунна дисфункция с Т-клетъчно инактивиране, синдром на Ди Джордж (Di George syndrome), вродена липса на тимус (Congenital Athyma).
Вродена липса на тимус представлява състояние, при което се установява липса на тимус при новороденото дете. Тимусната жлеза се намира под гръдната кост, между трахеята и сърцето. Изградена е от лимфна тъкан и отговаря за развитието на имунната система от феталния период до настъпването на пубертета. Липсата на тимус предизвиква първичен имунен дефицит и дисфункция на Т-клетките. Други симптоми на заболяването са: липса на тимус, продължително протичане на инфекциите, имунен дефицит, оток на жлезите, повишен риск от алергии, хронични инфекции, чести инфекции.
Коментари към Дисфункция на Т-клетките