Глад за сладко
› По-чести причини за възникване
› Как да се справим с глада за сладко?
Въведение
Глад за сладко представлява състояние, при което организмът изпитва непреодолима нужда за прием на храни, богати на захар. Това може да се прояви с глад за определени храни като шоколад, бонбони, сладолед, торта или просто като желание за прием на храни със сладък вкус. Гладът за сладко може да се наблюдава във всички възрасти като следствие на различни физиологични и психологически фактори. В повечето случаи е нормален симптом, който се среща поне веднъж в живота на човек, но не е изключено да е проява и на подлежащо заболяване.
Гладът за сладко най-често се дължи на: хипогликемия (ниски нива на кръвна захар), дефицит на витамини и минерали, високи нива на стрес, недоспиване, пристрастяване към захар, болести на ендокринната система.
По-чести причини за възникване
Хипогликемия
Състояние, при което се измерват ниски нива на кръвна захар в организма. Нормалните нива на глюкоза на гладно са от 3,9 до 5,5 mmol/l. Глюкозата се получава чрез разграждането на въглехидрати и тя е основният източник за енергия на мозъка. Когато нивата на кръвна захар спаднат, мозъкът ни сигнализира като повишава желанието за прием на сладки храни. Това е вид защитен механизъм, който ни предпазва от усложнения, свързани с хипогликемията. Те може да включват: световъртеж, главоболие, объркване, замъглено зрение и в по-тежки случаи - загуба на съзнание и развитие на хипогликемична кома. Консумацията на сладки храни възстановява бързо нивата на глюкоза в кръвта и води до временно облекчаване на симптомите. Важно е да се отбележи, че това не е устойчиво решение за контрол на хипогликемията.
» Повече информация по темата: Хипогликемия
Дефицит на витамини и минерали
Недостигът на определени хранителни вещества, витамини и минерали може да доведе до повишение на желанието за сладко чрез различни механизми. Най-често това състояние възниква при дефицит на магнезий, цинк и хром. Една от функциите на тези елементи е свързана с метаболизма на въглехидратите и усвояването на глюкоза в организма. При техният недостиг се нарушава действието на инсулина и като резултат се наблюдават колебания в нивата на кръвната захар. Глад за сладко може да се прояви и при дефицит на витамини от група Б. Тяхната липса може да доведе до нарушения в енергийните процеси в организма, силна умора и промени в настроението. Тези симптоми допринасят за желание на сладки храни, които бързо да възстановят енергийните нужди и да възвърнат силите на организма.
Липса на пълноценен сън
Недоспиването, особено ако е хронично, нарушава баланса на хормоните, свързани с регулацията на апетита (грелин и лептин). Грелин е хормон, който повишава апетита и е познат още като “хормон на глада”. Функцията на лептин е противоположна и той има за цел да сигнализира на мозъка, когато организмът е сит, за да преустанови консумацията на храна. При липсата на пълноценен сън често се наблюдава нарушение в баланса на тези хормони като нивата на грелин се повишават, а тези на лептин намаляват. В следствие на това човек изпитва нужда да засити апетита си и да консумира калорични храни.
Високи нива на стрес и емоционално напрежение
Когато организмът е напрегнат психически се повишават нивата на кортизол, известен като хормона на стреса. Високите нива на кортизол могат да доведат до значително повишаване на апетита. При някои индивиди се наблюдава и така нареченото “емоционално хранене”. Те изпитват неконтролируем глад за сладко при изпитване на силни емоции, в повечето случаи негативни. По този начин хората се опитват чрез сладкиши да задоволят емоционалните си потребности. Сладките храни се свързват с подобряване на настроението, комфорт и временно облекчение от чувствата на тъга, тревожност и силно безпокойство.
Пристрастяване към сладко
Захарта е главният пристрастяващ агент, който се съдържа в сладките изделия. Зависимостта, която се развива, се дължи на действието, което оказва захарта в централната нервна система на човек. При консумация на захар се активира пътят на възнаграждението в мозъка ни. Това води до освобождаване на допамин и серотонин. Те представляват невротрансмитери, които са свързани с чувството на удоволствие и подобряване на настроението. Продължителнатата консумация на сладки изделия може да доведе до потискане пътищата на възнаграждението, вследствие на което организмът изпитва необходимост от увеличаване нивата на захар, за да се постигне същото ниво на удоволствие. Поради възникналата зависимост, често се наблюдават симптоми на отнемане при опит на човек да ограничи консумацията на сладко. Тези симптоми включват: повишена раздразнителност, главоболие, умора, отпадналост, резки промени в настроението и др.
Предменструален синдром (ПМС)
Представлява комбинация от физически, психологически и емоционални симптоми, които се появяват при жените в дните преди настъпване на менструацията. Този период е свързан с хормонални промени, които имат пряка връзка с повишения апетит и по-специфично се засилва желанието за прием на сладки изделия. Предменструалният синдром се свързва често с емоционални нарушения като повишен стрес, безпокойство и дискомфорт. През този период може да се наблюдават и колебания в кръвната захар, което допълнително усилва желанието за сладко, тъй като организмът се стреми бързо да регулира нивата на глюкоза в кръвта.
» Повече информация по темата: Предменструален синдром (ПМС)
Болести на ендокринната система
Гладът за сладко в някои случаи може да е признак на подлежащо заболяване, свързано с хормонални нарушения. Хормоните, които контролират нивата на кръвна захар са инсулин, глюкагон, кортизол, адреналин и инкретиновите хормони. При някои заболявания на ендокринната система има нарушения в тяхната секреция или функция. Това води до вариране в нивата на кръвна захар и се заражда неконтролиран глад за сладко. Най-често това е характерно за болни с диабет, синдром на поликистозни яйчници, хипертиреоидизъм, синдром на Кушинг и др.
Как да се справим с глада за сладко?
Въпреки че консумацията на сладки храни носи моментно удоволствие и подобрява значително настроението, прекаляването със сладкишите може да има редица негативни ефекти върху организма в дългосрочен план. Ако искате да намалите и да контролирате ефективно глада за сладко може да приложите някои от следните стратегии:
Балансирано хранене
Приемът на разнообразна и засищаща храна е ключова стъпка в намаляване желанието за сладко. Необходимо е да се фокусирате върху балансирана диета като приемате храни с достатъчно съдържание на основните хранителни вещества, а именно - протеини, въглехидрати и мазнини. Обърнете внимание дали се храните редовно и пропускате ли основни хранения като например пълноценната закуска. Специалисти по хранене препоръчват да се наблегне на храни, които водят до по-дълго засищане на организма. Към тях спадат храни богати на фибри, протеини, различни ядки и семена, пълнозърнести храни и др. По този начин ще останете сити за по-дълго време и желанието за сладко ще се сведе до минимум.
Намален прием на рафинирани захари
Опитайте се да контролирате глада за сладко като заместите сладкиша с по-здравословна алтернатива. Чудесен пример в такава ситуацията са плодовете, които са сладки на вкус и съдържат естествени захари. Намалете до минимум консумацията на храни и напитки, които са с високо съдържание на добавени захари като газирани напитки, сладкиши, тестени изделия и др. Обикновено тези храни водят до бързо покачване и последващо спадане на кръвната захар, след което гладът за сладко се засилва още повече.
Добра хидратация
В някои случаи мозъкът изпраща сигнали за глад, но всъщност истината е, че на тялото му е необходима хидратация. Когато изпитвате силен глад за сладко пробвайте да го подтиснете като изпиете чаша с вода. По този начин се получава залъгващо чувство за ситост и се намалява чувството за глад. Приемът на вода преди хранене доказано намалява последващата консумация на храна, както и е добър заместител на различни плодови сокове и газирани напитки.
Понижете нивата на стрес
Подобряването на емоционалното състояние пряко има връзка с управлението на неконтролируемия глад за сладко, особено при хора, при които се наблюдава така нареченото “емоционално хранене”. Понижете нивата на стрес като пробвате различни дихателни практики, медитация, йога или прекарвайте по дълго време на открито сред природата. Стремете се към постигане на качествен и пълноценен сън всяка вечер.
Кога да потърсите лекар?
В случаи, когато не можете да контролирате апетита си с някой от посочените стратегии по-горе и гладът за сладко зачестява и се засилва, помислете за търсене на подкрепа от специалист. При липса на други симптоми и добро общо състояние може да се консултирате с диетолог, който да ви изготви индивидуален режим и да обсъдите полезни техники, с които да овладявате желанията за сладки изделия. Ако вече сте диагностицирани с дадено заболяване, например диабет, е важно да отчетете този симптом като вариране в нивата на кръвната захар и да се обърнете спешно към лекуващия Ви лекар.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://health.clevelandclinic.org/why-am-i-craving-sweets.
https://www.verywellmind.com/why-do-i-crave-carbs-1065212
https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-fight-sugar-cravings#TOC_TITLE_HDR_21
https://www.webmd.com/diet/features/13-ways-to-fight-sugar-cravings
Коментари към Глад за сладко
Много полезна статия! Съзнателно и смислено да контролираме ситуациите! Браво на аlтора!
Прекрасна статия! Всеки човек има право да знае причините и последствията от честата консумация на захарни изделия! Благодаря!