Болка в ухото при дъвчене

› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Болка в ухото при дъвчене представлява болезнено усещане в областта на ухото, което възниква при активиране на структурите, участващи в дъвкателния процес. Дъвченето представлява сложен процес, в който участват зъбите, дъвкателните мускули, горната и долната челюст. Ухото и дъвкателните структури имат анатомична и функционална връзка, което обуславя потенциалната поява на болка в ухото при извършване на дъвкателни движения. Разпознаването на подлежащата причина е от ключово значение за правилната диагноза и лечение.
Болка в ухото при дъвчене може да се дължи на:
- Болести на темпоро-мандибуларната става - тризмус, бруксизъм, артрит.
- Болести на костно-мускулната система - остеоартроза, ревматоиден артрит.
- Болести в устната кухина - зъбен кариес, зъбни деформации, абсцес.
- Болести на нервната система - невралгия.
- Инфекциозни болести - заушка, тетанус, бяс.
- Травми и наранявания - травма на челюстта, костни фрактури, увреждане на троичния нерв.
- Психологически фактори - стрес, напрежение.
По-чести причини за възникване
Механични причини
Това са сред най-често срещаните причини за възникване на болка в ухото при дъвчене и обикновено възникват от нарушения в структурата на темпоро-мандибуларната става или другите дъвкателни структури.
- Синдром на темпоромандибуларната става: представлява често срещано състояние, което се характеризира с болезнено усещане при дъвчене, говор и затруднено отваряне или затваряне на устата. Темпоромандибуларната става е разположена непосредствено пред ухото като анатомично свързва долната челюст с темпоралната кост на черепа. Болката възниква най-често поради дисфункция или патологични промени в темпоро-мандибуларната става, дъвкателните мускули и свързаните с тях структури. Други симптоми могат да включват ограничено движение на челюстта, прещракване или пукане при отваряне и затваряне на устата.
- Травма на челюстта: Травматичните увреждания на долната челюст или темпоромандибуларната става, включително контузии, изкълчвания или фрактури, често водят до болка, която се излъчва към ухото. Уврежданията на ставния диск или капсулата на ТМС също могат да доведат до механично дразнене и нарушена функция, причиняващи болка при дъвкателни движения.
Възпалителни причини
Възпалителните процеси в близост до ухото или в някои от неговите структури също могат да причинят болка при дъвчене.
- Отит: представлява възпаление на външното, средно или вътрешно ухо. Възпалителният процес засяга с най-голяма честота средното ухо и възниква обикновено след прекарана респираторна инфекция. Отитът може да засегне хора от всякакви възрасти, но най-често се наблюдава сред децата. Освен болка в областта на ухото, симптомите на отит включват намаление на слуха, повишена телесна температура, изтичане на секрет от ухото и др.
» Повече информация по темата: Отит
- Мастоидит: мастоидният израстък се намира в долната част на слепоочната кост, непосредствено зад външния слухов проход. Мастоидитът е състояние, което се характеризира с възпаление на мастоидния израстък и възниква най-често като усложнение или липса на лечение на отит. При дъвчене болката може да се усили поради близостта на мастоидния израстък с темпоромандибуларната става.
Неврологични причини
Неврологичните причини за болка в ухото при дъвчене включват заболявания, засягащи нервите, отговорни за инервацията на дъвкателните мускули и ухото.
- Тригеминална невралгия: характеризира се с остра болка по хода на троичния нерв (n. Trigeminus). Болката най-често възниква внезапно и е локализирана около челюстта и ухото. Основната функция на троичния нерв е свързана с инервиране на дъвкателните мускули и поради това болково усещане може да предизвика внезапен спазъм на лицевата мускулатура по време на дъвчене, говорене или дори леко докосване на лицето.
Симптоми
Болката в ухото при дъвчене нерядко е придружено и от други симптоми, в зависимост от подлежащата причина за възникване. Придружаващите симптоми могат да включват:
- Затруднено отваряне/затваряне на челюстта
- Скованост на дъвкателните мускули
- Щракане или пукане при движение на челюстта
- Оток и зачервяване около ухото
- Намаление на слуха
- Шум в ушите
- Изтичане на секрет от ухото
- Повишена температура
Диагноза
Препоръчително е да потърсите медицински специалист в случай че болката в ухото е силна и продължава повече от няколко дни. Поставянето на диагноза се базира на следните методи:
- Анамнеза - включва разпит на пациента относно кога е започнала болката, какъв е характерът на болката (остра, тъпа, внезапна, продължителна, стрелкаща), има ли данни за преживяване на травми или поява на други симптоми, страдате ли от хронични заболявания и др.
- Физикален преглед - включва оглед на слуховия проход и тъпанчевата мембрана чрез специален уред (отоскоп), палпират се лимфните възли като се търсят се признаци на възпаление. Прави се оценка на състоянието на челюстта и възможността за отваряне и затваряне на устата.
- Лабораторни и образни изследвания - при необходимост се назначават кръвни изследвания, изследване на слуха (аудиометрия). Чрез образните изследвания може да се оцени структурата на темпоромандибуларната става и другите анатомични структури в областта на ухото, както и да се идентифицират костни фрактури или деформации.
Лечение
Разпознаването на подлежащата причина е от ключово значение за поставяне на правилната диагноза и последващото лечение. Болката в ухото обикновено се лекува комплексно като подходът може да включва:
Медикаментозна терапия
- Противовъзпалителни средства: Използват се за овладяване на възпалителния процес и облекчаване на болката.
- Антибиотици: При наличие на инфекция с установен бактериален причинител като отит или мастоидит.
- Мускулни релаксанти: За облекчаване на мускулния спазъм в челюстната област.
Физиотерапия
Физиотерапията включва различни похвати за облекчаване на болката, особено когато тя е вследствие на механични причини за възникване. Основните методи включват ултразвуково терапия, електролечение, масажни техники, упражнения за подобряване движението на челюстта и други.
Хирургическо лечение
Оперативното лечение се предприема в по-тежки случаи, когато медикаментозната и физикална терапия не дават желаните резултати. То може да бъде необходимо при състояния като фрактури, деформации, абсцеси или други усложнения, които причиняват болка в ухото при дъвчене.
За да облекчите болката и да избегнете допълнително натоварване, препоръчително е да се въздържате от консумация на твърди храни, които могат да влошат състоянието. Освен това, топли компреси и лек масаж в засегнатата област могат да помогнат за намаляване на дискомфорта облекчаване на болката.
Заглавно изображение: Attribution-NonCommercial-NoDerivs (CC BY-NC-ND 2.0)
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.healthline.com/health/pain-relief/ear-and-jaw-pain
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/earache-ear-pain
https://www.healthline.com/health/earache]
https://www.webmd.com/oral-health/temporomandibular-disorders-tmd
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/trigeminal-neuralgia/symptoms-causes/
Коментари към Болка в ухото при дъвчене