Бактерии в урината

› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Бактерии в урината представлява изследване на урина, чрез което се установява наличието на определено количество бактерии в нея. Нормално урината, която се образува в бъбреците е стерилна и не съдържа бактерии, гъбички или други микроорганизми. Урината обикновено е със сламеножълт бистър цвят, но наличието на бактерии в нея я прави мътна. За наличие на бактерии в урината се използва термина бактериурия.
Наличието на бактериите в урината може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - цистит, уретрит, тубулоинтерстициален нефрит, остър простатит, пиелонефрит, бъбречнокаменна болест, задържане на урина, гломерулонефрит.
- Инфекциозни и паразитни болести - гонококов уретрит, хламидия, туберкулоза на пикочните пътища, гъбични инфекции.
- Болести на ендокринната система и метаболитни нарушения - захарен диабет.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Други - честа употреба на антибиотици.
По-чести причини за възникване
Инфекция на пикочните пътища
Изолирането на бактерии в урината в голям процент от случаите се дължи на налична инфекция на пикочните пътища. Бактериалната инфекция може да засегне всяка част от пикочната система - пикочен канал, пикочен мехур, пикочопровод или бъбреците. Бактериите обикновено проникват в пикочната система през пикочния канал (уретрата) и се разпространяват по другите части на пикочните пътища, където започва размножаването им. Пикочните инфекции се срещат много по-често сред жените поради анатомично по-късата уретра и по-лесното проникване на различни бактерии.
Наличието на бактерии в урината може да е признак на всяко едно от следните заболявания:
- Уретрит - възпаление на пикочния канал.
- Цистит - възпаление на пикочния мехур.
- Уретерит - възпаление на пикочопроводите.
- Простатит - възпаление на простата.
- Пиелонефрит - възпаление на бъбрека.
Полово предавани болести
Полово предаваните болести, наричани още венерически болести, представляват инфекциозни заболявания, които се предават чрез сексуален контакт. В зависимост от причинителя, сексуалните инфекции се класифицират като бактериални, вирусни, гъбични и паразитни. Съществуват някои бактериални полово предавани болести, които могат да засегнат пикочната система и да доведат до изолиране на батерии в урината. Най-разпространените сред тях са гонорея с причинител Neisseria Gonorrhoea и хламидия с причинител Chlamydia trachomatis. Освен тези заболявания, бактерии в урината могат да се открият и при други болести предавани по полов път, които не засягат пряко пикочната система, но водят до отслабване на имунната система, което е предпоставка за развитие на бактериална инфекция.
Камъни в бъбреците
Процесът на формиране на камъни в бъбреците е известен още с термина нефролитиаза и се дължи най-вече на повишение в концентрацията на урината (увеличено съдържание на калций, фосфати, пикочна киселина, оксалат и др.). При образуване на камъни с големи размери, съществува риск те да заседнат по хода на пикочните пътища и да блокират потока на урина. Задържането на урина за по-дълъг период създава благоприятни условия за размножаване и развитие на бактерии и увеличава възможността за развитие на пикочни инфекции.
» Повече информация по темата: Камъни в бъбреците
Захарен диабет
При пациенти диагностицирани със захарен диабет, рискът от развитие на вторични уринарни инфекции и изолиране на бактерии в урината е значително по-висок. Това се наблюдава особено при хора, които имат лош контрол на захарния диабет и поддържат постоянно високи нива на кръвна захар. В нормални условия, глюкозата се реабсорбира почти изцяло в бъбречните тубули и се връща обратно в кръвта, с цел да се предотврати загубата й чрез урината. При значително повишаване на кръвната захар, както се наблюдава при болни страдащи от диабет, капацитетът за реабсобрция на глюкозата се надвишава и тя бива секретирана в урината. Този процес се нарича глюкозурия. Присъствието на глюкоза в урината създава благоприятна хранителна среда за растеж на различни видове бактерии. Те използват глюкозата като основен източник на хранителни вещества и по този начин се стимулира тяхното размножаване и развитие.
Повече информация по темата: Диабет
Рискови фактори
Бактерии в урината може да се открият поради различни причини, но съществуват определени условия, които повишават риска от тяхното развитие. Разпознаването на рисковите фактори е важно за извършване на превенция и навременна профилактика. Основните рискови фактори включват:
- Женски пол
- Наличие на уринарен катетър
- Понижена имунна система
- Недостатъчна хигиена
- Дехидратация
- Задръжка на урина
- Сексуална активност
- Вродени аномалии на пикочните пътища
Симптоми
Наличието на бактерии в урината нерядко протича без никакви симптоми и остава дълго време незабелязано. В тези случаи, присъствието на бактерии в урината се нарича - асимптоматична бактериурия.
Когато бактериурията не е симптоматична, могат да се наблюдават следните симптоми:
- Болка при уриниране
- Парене при уриниране
- Често уриниране
- Повишена температура
- Промяна в цвета на урината
- Неприятна миризма на урината
- Кръв в урината
- Болки в кръста
- Болки в долната част на корема
Диагноза
Ако изпитвате някои от гореизброените симптоми е препоръчително да потърсите лекар, който да назначи необходимите лабораторни изследвания за диагностициране на състоянието. Златният стандарт за установяване на бактерии в урината е извършване на уринен анализ и микробиологично изследване на урокултура.
За изследване на урина се използва най-често сутрешната средна порция урина. Важно е урината да се събира в стерилен контейнер и да се извърши предварително измиване на гениталната област, за да се избегне външна контаминация на урината с бактерии от околната среда.
Уринен анализ
Уринният анализ представлява общо изследване на различни показатели на урината - цвят, мирис, прозрачност. Утринният анализ дава информация и за химичния състав на урината. При наличие на бактерии в урината, лабораторните изследвания могат да покажат:
- Повишени левкоцити в урината
- Нитрити в урината
- Протеини в урината
- Кръв в урината
- Глюкоза в урината

Урокултура
Урокултурата представлява микробиологично изследване на урината, което цели откриване и идентифициране на различни видове бактерии. За извършване на изследването е необходимо да се извърши посявка на урината върху подходяща хранителна среда и след определен период от време да се установи под микроскоп има ли растеж на бактерии. Урокултурата е най-точното изследване за диагностициране на пикочни инфекции. Сред най-честите бактерии, които се установяват в утринните проби са:
- Escherichia coli (E. coli)
- Proteus mirabilis
- Enterococcus faecalis
- Klebsiella pneumoniae
- Pseudomonas aeruginosa
- Staphylococcus saprophiticus
Най-често изолираната бактерия в урината е Escherichia coli (E. coli) като тя причинява голям процент от инфекциите на пикочните пътища.
» Повече информация по темата: Ешерихия коли в урината
Лечение
Асимптоматичната бактериурия обикновено не изисква лечение. Въпреки това, съществуват някои изключения, при които дори и да няма изявени симптоми, бактериурията трябва да се лекува. Тези изключения включват:
- Бременни жени
- Пациенти със захарен диабет
- Пациенти с потисната имунна система
Антибиотиците са основното средство на лечение при изолиране на бактерии в урината. Антибиотичното лечение зависи от конкретния вид бактерии и резултатите от антибиограмата, която показва чувствителността на бактериите към различни видове антибиотици. Някои от най-често използваните антибиотици за лечение на бактериурия са:
- Фосфомицин
- Цефалоспорини
- Триметоприм/сулфаметоксазол
- Ципрофлоксацин
- Левофлоксацин
- Амоксицилин
Периодът на антибиотично лечение зависи от състоянието на пациента и тежестта на инфекцията. При неусложнени състояния курсът на лечение най-често е от 3 до 7 дни. По-тежките състояния може да се наложи по-дълго лечение, а в някои случаи и хоспитализация.Спазването на указанията на лекуващия лекар е от съществено значение за успешно лечение и предотвратяване на бъдещи усложнения.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Бактерии в урината
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9135-urinary-tract-infections
https://www.webmd.com/women/your-guide-urinary-tract-infections
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/diagnosis-treatment/drc-20353453
https://www.healthline.com/health/urinary-tract-infection-adults
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/22126-urine-culture
Коментари към Бактерии в урината