Аномалии на съня - нарколепсия
Аномалии на съня - нарколепсия представлява състояние, при което пациентите нарколептици трудно се събуждат сутрин, сънят им през нощта е нарушен с поява на белези на REM фазата на съня. През деня изпадат в състояния, при които не реагират на външни дразнения.
Фазите на съня могат да бъдат класифицирани, като "не-REM" и "REM". Четирите фази са "не-REM", а петия етап на съня "REM", започва около 90 минути след като човек заспи. REM, или бързото движение на очите, е важна част от цикъла на съня. По време на този етап, мозъка става активен и се проявяват сънищата. При нарколепсията се пропуска бавновълновата компонента на съня, започва направо REM фазата.
Нарколепсията е неврологично заболяване, при което се наблюдава прекалена умора през деня и моменти на силна нужда от сън. Хората, страдащи от нарколепсия имат нарушение на съня, трудно стават сутрин, будят се през нощта, наблюдава се изнервяне, загуба на памет, двойно виждане, моменти, в които човек не осъзнава какво прави, халюцинации, загуба на мускулен тонус до временна парализа - човек е в съзнание, но не може да говори, пристъпи на еуфория и силен смях. Еуфорията се дължи на повишаване на нивата на серотонин в мозъка. Хората нарколептици употребяват големи количества шоколад.
Аномалии на съня - нарколепсия може да се дължи на синдром на Hatzfeldt или както се нарича още системно невро-епифизно разстройство (състояние, което се характеризира с нарушение на съня и странно поведение през деня), високи нива на серотонин и мелатонин в мозъка. Мелатонинът отговаря за биологичния часовник на човека, а оттам засяга и съня. Допаминът, кортизолът и соматотропинът (растежен хормон) са други биохимикали, свързани с това състояние.
Коментари към Аномалии на съня - нарколепсия