Аденокарцином на дебелото черво
Аденокарциномът на дебелото черво представлява злокачествен тумор на посочената част от чревния тракт. От този вид рак страдат представители и на двата пола, като възрастта, в която се демонстрира клиника на заболяването е между 40 и 60 години. Прогресията на заболяването е неуловима и оплакванията обикновено настъпват късно.
Причини за развитието на аденокарцином на дебелото черво са: задържане на фекалии в червата при непълно изхождане или запек, неправилно хранене, което включва прием на храни богати на мазнини, употребата на повече месни и брашнени хранителни продукти, намален прием на храни от растителен произход и такива с несмилаеми частици, колити, полипи на дебелото черво, наследствена предразположеност. Рискът от развитие на рак на дебелото черво започва да се увеличава 7 години след началото на заболяването и всеки следващи 10 години се увеличава с 10%, достигайки след 25 години 30%.
В ранният етап на болестта, болните от рак на дебелото черво се чувстват добре. Следните симптоми описват заболяването, когато туморът достигне големи размери: коремни болки, запек, подуване на корема, къркорене на червата, появяване на кръв в изпражненията, лош апетит, бледост, слабост, повишена температура, загуба на тегло.
В късните етапи на заболяването, туморната маса се разпространява извън пределите на червото. Тя прораства в стената му. Чрез кръвния ток, туморните клетки могат да достигнат отдалечени органи като черен дроб, бели дробове, кости, главен мозък и да образуват метастатични огнища. Чрез лимфния поток попадат в регионалните, а по-късно и в отдалечените лимфни възли.
Аденокарциномът на дебелото черво е симптом при палмоплантарна кератоза - аденокарцином на дебелото черво, наследствена кератоакантома.
Наследствената кератоакантома представлява рядко заболяване, което се описва с тумори на мастните жлези на кожата и вътрешни злокачествени заболявания, които често засягат храносмилателния тракт. Причини за развитието на болестта могат да бъдат: множествена кератоакантома на Фъргюсън тип Смит, синдром на Мюр-Тор (Muir-Torre syndrome), доброкачествен епителен тумор, генетични заболявания, кожни заболявания, прекомерно развитие на мастни единици, ракови заболявания на стомаха и червата, други неоплазии, състояние на храносмилателната система.
Клиничните признаци при наследствента кератоакантома са: тумори на мастните жлези, аденом, карцином, кожни лезии, кератоакантома, епителиома, костилкоподобни белези, аденокарциноми на дебелото черво, пикочо-половия тракт, стомаха, дванадесетопръстника и ларинкса, вътрешни злокачествени заболявания, кожни тумори.
Коментари към Аденокарцином на дебелото черво