Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на черния дроб Клинична патология на автоимунен хепатит

Клинична патология на автоимунен хепатит

от 19 юли 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на автоимунен хепатит - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Автоимунният хепатит, преди наричан лупоиден хепатит, е хронично заболяване с неизвестна причина, характеризиращо се с продължително хепатоцелуларно възпаление и некроза и тенденция към развитие на цироза. Често присъстват имунни серумни маркери. Заболяването често се свързва с други автоимунни заболявания.

През 1950 година Waldenstrom за първи път описва форма на хроничен хепатит при млади жени. Това състояние се характеризира с цироза, плазмена клетъчна инфилтрация на черния дроб и изразена хипергамаглобулинемия. По-късно се описват други характеристики на заболяването, включително хепатоспленомегалия, жълтеница, акне, хирзутизъм, кушингоиден фациес, пигментирани коремни стрии, затлъстяване, артрит и аменорея.

Етиология

Етиологията на автоимунния хепатит не е известна. Няколко фактора (вирусна инфекция, лекарства, екологични агенти) могат да предизвикат автоимунен отговор и автоимунно заболяване.

При няколко пациенти с автоимунен хепатит, началото на заболяването следва остри инфекции на вируса на хепатит А, хепатит В или Epstein-Barr. Автоантитела са чести при пациенти с инфекция с хроничен хепатит С.

Някои случаи на лекарствено-индуцирано чернодробно заболяване имат имуно-медиирана основа. Редица лекарства (метилдопа, нитрофурантоин, миноциклин, адалимумаб, инфликсимаб) могат да предизвикат заболяване с клинични признаци на автоимунен хепатит. Въпреки че повечето случаи се подобряват, когато лекарството е спряно, могат да се наблюдават хронични случаи, дори след оттегляне на лекарството.

Автоимунният хепатит често се свързва с други автоимунни заболявания, често тиреоидит, улцерозен колит, захарен диабет тип 1, ревматоиден артрит или цьолиакия. Той може първо да се прояви по време на бременност или в ранния следродилен период. Освен това, следродилни екзацербации могат да се появят при пациенти, чието състояние се подобрява по време на бременност вследствие на естествено свързано с бременността имуносупресирано състояние.

Епидемиология

Преобладаването на автоимунен хепатит се оценява на 0,1-1,2 случая на 100 000 индивида в Западна Европа. Жените са засегнати по-често от мъжете (70%-80% от пациентите са жени). Автоимунният хепатит има бимодално възрастово разпределение, с първи пик на заболеваемост на възраст 10-20 години и втори на възраст 45-70 години. Приблизително половината от засегнатите лица са на възраст под 20 години. Въпреки това, автоимунен хепатит може да се появи при хора на всяка възраст, включително бебета и възрастни хора. Диагнозата не трябва да се пренебрегва при лица над 70 години. Мъжете могат да бъдат засегнати по-често от жените в по-възрастните възрастови групи.

Патогенеза

Предложената патогенеза на автоимунния хепатит включва комбинация от генетична предразположеност и екологични тригери. Генетичната предразположеност може да се отнася до няколко дефекта в имунологичния контрол на автореактивността. Екологичен агент може да задейства автоимунния отговор срещу чернодробни антигени, причинявайки некровъзпалително чернодробно увреждане, фиброза и, в крайна сметка, цироза, ако не се лекува.

Генетичната чувствителност към развитие на автоимунен хепатит е свързана с HLA хаплотипове В8, В14, DR3, DR4 и Dw3. Делециите на ген C4A са свързани с развитието на автоимунен хепатит при по-млади пациенти. HLA-DR3-позитивните пациенти са по-склонни от други пациенти да имат агресивно заболяване, което е по-малко чувствително към медикаментозната терапия и по-често води до чернодробна трансплантация. Освен това тези пациенти са по-млади от другите пациенти по време на първоначалното им представяне. При HLA-DR4-позитивните пациенти има по-голяма вероятност да развият екстрахепатални прояви на своето заболяване.

Пациентите с автоимунен хепатит имат ниски нива на Т-лимфоцити, които експресират CD8 маркера и специфичен дефект в субпопулацията на Т-клетки, която контролира имунния отговор към специфични антигени на клетъчната мембрана на черния дроб.

Автоимунният хепатит също е свързан с алел C4AQO на комплемента, което води до частичен дефицит на компонента на комплемента С4. С4 има добре позната роля в неутрализирането на вируса. Неуспехът да се елиминират вирусите може да доведе до имунна реакция срещу антиген върху заразените клетки.

Съвременните данни показват, че увреждане на черния дроб при пациент с автоимунен хепатит е резултат от клетъчно-медиирана имунологична атака. Нетипичното показване на клас II на човешки левкоцитен антиген (HLA) на повърхността на хепатоцитите улеснява излагането на нормални съставки на клетъчната мембрана на черния дроб на антиген-представящи клетки.

Антиген-представящите клетки представят чернодробни антигени на неприложени хелперни Т-лимфоцити. Антиген-представящите клетки и помощните Т-лимфоцити взаимодействат на ниво лиганд-лиганд, което от своя страна активира хелперни Т-лимфоцити. Това активиране е последвано от функционално диференциране в Т-хелперна клетка 1 или Т-хелперна клетка 2, съгласно преобладаващите в тъканите цитокини и природата на антигена. TH1 главно секретира интерлевкин 2 и интерферон гама, които активират макрофагите и усилват експресията на HLA класове I и II, като по този начин поддържат имунния цикъл на разпознаване.

Причините за нетипичния HLA дисплей са неясни. Тя може да бъде инициирана или предизвикана от генетични фактори, вирусни инфекции и химични агенти. Асиалогликопротеиновият рецептор и цитохром монооксигеназата P-450 са предложени като задействащи автоантигени.

Физиологично, Т-хелперните клетки 1 и 2 се антагонизират. Регулаторните механизми строго контролират процеса на разпознаване на автоантиген. Техният неуспех увековечава автоимунна атака. Увреждане на чернодробните клетки може да бъде причинено от действието на цитотоксични лимфоцити, които са стимулирани от интерлевкин-2, активиране на комплемента, ангажиране на естествени убийствени лимфоцити чрез автоантитяло, свързано с хепатоцитната повърхност, или реакция на автоантитела с чернодробни специфични антигени, експресирани върху хепатоцитни повърхности.

Хепатоцитите, покрити с автоантитела от пациенти с автоимунен хепатит се елиминират, когато се инкубират с автоложни алогенни лимфоцити. Показано е, че ефекторната клетка е Fc рецептор-положителна мононуклеарна клетка.

Доказателства за автоимунна патогенеза включват следните:

  • чернодробни хистопатологични лезии, съставени предимно от цитотоксични Т клетки и плазмени клетки
  • циркулиращи автоантитела
  • асоцииране с хипергамаглобулинемия и наличие на ревматоиден фактор
  • асоцииране с други автоимунни заболявания
  • отговор на стероидна и/или имуносупресивна терапия

Автоимунният хепатит може да се прояви като остър или хроничен хепатит или като добре установена цироза, въпреки че в редки случаи той представлява фулминантна чернодробна недостатъчност. Приблизително една трета от пациентите имат симптоми на остър хепатит, характеризиращи се с висока температура, чернодробна чувствителност и жълтеница. Някои пациенти развиват признаци и симптоми на хронично чернодробно заболяване, докато други бързо преминават към остра чернодробна недостатъчност, както е отбелязано с коагулопатия и жълтеница.

Клинична характеристика

Симптомите и резултатите от физическия преглед могат да произтичат от екстрахепатални заболявания, свързани с автоимунен хепатит. Честите симптоми включват следното:

  • умора
  • болка в горен десен коремен квадрант
  • сърбеж
  • анорексия
  • миалгия
  • диария
  • артралгия
  • кожни обриви (включително акне)
  • оток
  • хирзутизъм
  • аменорея

Патологични характеристики

микроскопско изследване на автоимунен хепатитХистологично при автоимунен хепатит обикновено се наблюдават богати на плазмени клетки моноядрени инфилтрати, които включват предимно портални и перипортални области (фигура 1а). Плазмените клетки не са неизменно налице и поради това недостатъчността на плазмените клетки не изключва диагнозата. Интерфейсният хепатит е също ключова диагностична характеристика и обикновено се свързва с балониране и розетиране на перипортални хепатоцити (фигура 1b). Тези промени водят до развитие на перипортална фиброза, първоначално като деликатни нишки на незрял колаген, обгръщащ малки групи от хепатоцити. Впоследствие се образуват по-широки влакнести прегради, свързани с образуването на мостове и възелчета. Прогресията до цироза се появява в 40–80% от случаите. Възпалителната активност често спада, когато се развие цироза, което затруднява разграничаването на крайния стадий на автоимунен хепатит от други причини за цироза.

Различни степени на лобуларна некроинфламаторна активност също често се наблюдават. Те варират от леко петнисто възпаление с образуване на ацидофилно тяло до по-тежки лезии, свързани със сливане или мостова некроза (фигура 1c). Гигантската клетъчна трансформация на хепатоцитите също е често срещано явление - това обикновено се случва в по-малка степен, но в някои случаи е достатъчно екстензивно, за да оправдае термина „гигантско-клетъчен хепатит”. Лобуларните некроинфламаторни промени са по-забележими при пациенти с остро представяне. При пациенти с фулминантна чернодробна недостатъчност има типично големи области на панацинна некроза.

Чернодробната биопсия играе важна роля за установяване на диагнозата. Това се основава както на присъствието на типични признаци, така и на отсъствието на атипични признаци (билиарни аномалии или стеатоза), които биха могли да сочат към алтернативна диагноза. Трябва да се извърши чернодробна биопсия, за да се потвърди диагнозата, освен ако няма основателна причина или противопоказание. Чернодробната биопсия също предоставя ценна информация за тежестта на заболяването, което има значение за подбуждане и наблюдение на реакциите към имуносупресивна терапия. Моделът и тежестта на възпалителната активност по време на представянето са предсказуеми за последваща прогресия до фиброза и цироза. Интерфейсният хепатит обикновено реагира добре на имуносупресията, докато мостовата некроза по-често прогресира до фиброза или цироза. Наличието на цироза по време на представянето също е свързано с неблагоприятна прогноза.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/172356-workup#c13
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2900560/
https://en.wikipedia.org/wiki/Autoimmune_hepatitis
http://www.pathologyoutlines.com/topic/liverautoimmune.html
https://www.pathpedia.com/education/eatlas/histopathology/liver_and_bile_ducts/autoimmune_hepatitis.aspx


Коментари към Клинична патология на автоимунен хепатит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на автоимунен хепатит
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 13:31
    Коментирайте "Клинична патология на автоимунен хепатит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на черния дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4222 дни, 21 часа и 13 мин.

Лечение с Карсил при хроничен хепатит - невирусен

преди 4857 дни, 22 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 23 часа и 54 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 16 часа и 6 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 2 часа и 40 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 23 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЛЕФАДЕРМ крем 40 мл

БЕКЛИ ОРГАНИКС УСПОКОИТЕЛЕН ЧАЙ ФИЛТЪР * 20

БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА УКРЕПВАНЕ НА ИМУНИТЕТА ФИЛТЪР * 20

БЕКЛИ ОРГАНИКС ПЛОДОВ ЧАЙ ФИЛТЪР * 20

ГОШ DNA 1 ДЕЗОДОРАНТ РОЛ ОН ЗА ЖЕНИ 75 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИМУНИТ 5PREVE MAX таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:15:48

СИЛВЕРЖИН ПЛЮС вагинални капсули * 10 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:14:06

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:13:32

ХЕМОРРЕЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:12:20

ПЛАСТИР ЗА БЕБЕШКО ПЪПЧЕ - ТЕГАДЕРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:11:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival