Нефректомия

› Показания за извършване на нефректомия
› Възстановяване след нефректомия
› Рискове и усложнения при нефректомия
Нефректомията, отстраняването на бъбрек, е критична операция, извършвана за лечение на различни състояния, вариращи от рак и травма до хронично бъбречно заболяване и неракови бъбречни заболявания. Процедурата се развива през годините, като минимално инвазивните опции като лапароскопска и роботизирана хирургия стават все по-чести. Въпреки че нефректомията носи рискове като всяка голяма операция, тя може значително да подобри здравето и качеството на живот на пациента, особено когато бъбречната функция е запазена или ракът е успешно лекуван. С подходящи следоперативни грижи и наблюдение, повечето хора могат да водят здравословен живот след нефректомия.
Въведение
Бъбреците са жизненоважни органи, отговорни за филтрирането на отпадъчните продукти, регулирането на баланса на течностите и поддържането на нивата на електролита в тялото. Всеки бъбрек се състои от три основни компонента:
- Кортекс - външният слой, който съдържа структури, които помагат за филтрирането на кръвта.
- Медула - вътрешната част на бъбрека, където се образува урината.
- Бъбречно легенче - областта, където урината се събира, преди да се премести в пикочния мехур.
Бъбреците също помагат за регулиране на кръвното налягане и произвеждат хормони, които влияят върху производството на червени кръвни клетки, здравето на костите и метаболизма на калция. Нефректомията чрез отстраняване на част или целия бъбрек може да повлияе на тези функции, въпреки че останалият бъбрек обикновено компенсира.
Показания за извършване на нефректомия
Нефректомията може да се извърши по различни медицински причини и решението за отстраняване на бъбрек често се основава на следните фактори:
- Рак на бъбрека - най-честата причина за нефректомия е рак на бъбрека (бъбречноклетъчен карцином), който може да наложи отстраняването на бъбрека, за да се предотврати разпространението на рака към други органи. Често се диагностицира чрез образни тестове като компютърна томография или ЯМР.
- Вродени аномалии - в някои случаи вродените аномалии или проблеми с развитието могат да доведат до увреждане или дисфункция на бъбреците. Ако бъбрекът е нефункционален или силно малформиран, може да се наложи отстраняване, за да се предотвратят усложнения като инфекция или хипертония.
- Травми и наранявания - злополуки или наранявания с тъп предмет (като при автомобилни катастрофи или падания) могат да причинят значителни увреждания на бъбреците. Ако бъбрекът е смачкан или разкъсан, може да се наложи нефректомия, за да се спаси животът на пациента и да се предотврати инфекция.
- Поликистозна бъбречна болест - генетично заболяване, при което се образуват множество кисти в бъбреците, потенциално причиняващи бъбречна недостатъчност. В тежки случаи, когато кистите се разширяват и причиняват бъбречна дисфункция, може да се наложи нефректомия, за да се предотврати по-нататъшно увреждане.
- Инфекции и абсцеси - продължителните, тежки бъбречни инфекции (пиелонефрит), които не реагират на антибиотици или дренаж, може да наложат отстраняване, особено ако има риск от сепсис.
- Обструктивна уропатия - състояния, които блокират нормалния поток на урината, като големи камъни в бъбреците или тумори, които запушват бъбречното легенче, може да изискват нефректомия, ако състоянието не се лекува по друг начин.
- Бъбречна недостатъчност - в случаи на бъбречна недостатъчност поради състояния като диабет или хипертония, може да се обмисли нефректомия, ако единият бъбрек е сериозно увреден и причинява усложнения. Това е особено вярно в случаите, когато бъбречната трансплантация не е опция и отстраняването на болен бъбрек може да помогне на останалия бъбрек да функционира по-добре.
- Доброкачествени състояния - макар и по-рядко срещани, големи доброкачествени тумори (като ангиомиолипоми) или големи кисти могат да причинят значителна болка или дисфункция. В някои случаи може да се наложи отстраняване на бъбрека за облекчаване на симптомите или предотвратяване на усложнения.
Техники за нефректомия
Има няколко основни хирургични подхода при нефректомия:
- Отворена нефректомия - по време на отворена нефректомия хирург използва кожен разрез за достъп до засегнатия бъбрек, който трябва да бъде отстранен. Отворена нефректомия се препоръчва при по-големи туморни формации.
- Лапароскопска или роботизирана нефректомия - това е минимално инвазивен подход. По време на лапароскопска операция хирург използва специални инструменти, които се въвеждат в пациента, за да се извърши операцията. Лапароскопът е тънък метален инструмент с камера и източник на светлина. При лапароскопска нефректомия се използват няколко малки разреза вместо големия разрез както при отворена операция.
- Частична нефректомия - извършва и при пациент под обща анестезия. Частична нефректомия може да се извърши чрез отворена, лапароскопска или роботизирана хирургия. Процедурата на процедурата е да се отстрани бъбречният тумор в здраво. За да се отстрани безопасно туморът на бъбрека, кръвният поток към бъбрека временно се спира. Частичната нефректомия често е алтернатива на пълната или радикална нефректомия при бъбречен карцином.
Възстановяване след нефректомия
След нефректомия пациентите обикновено прекарват няколко дни в болницата за наблюдение и възстановяване. Процесът на възстановяване варира в зависимост от вида на операцията и цялостното здраве на пациента, но обичайните следоперативни грижи включват:
- Управление на болката - болката след нефректомия е често срещана и ще се използват стратегии за управление на болката, включително лекарства, за подпомагане на справянето с дискомфорта.
- Грижа за раната - разрезите трябва да се наблюдават внимателно и да се поддържат чисти, за да се предотврати инфекция.
- Хидратация и бъбречна функция - останалият бъбрек ще се нуждае от време, за да се адаптира към загубата на другия бъбрек. Адекватната хидратация и наблюдението на бъбречната функция са от съществено значение.
- Ограничения на активността - пациентите обикновено се съветват да избягват напрегнати дейности в продължение на няколко седмици след операцията, за да се даде време на тялото да се излекува.
Последващи прегледи необходими са редовни последващи посещения, за да се наблюдава бъбречната функция и да се гарантира, че няма усложнения от операцията.
Рискове и усложнения при нефректомия
Докато нефректомията като цяло е безопасна, потенциалните усложнения включват:
- Хидронефроза - останалият бъбрек може да се подуе, ако не е в състояние да филтрира ефективно отпадъците, което може да доведе до увреждане на бъбреците.
- Инфекции - както при всяка хирургична процедура, съществува риск от инфекция на мястото на разреза или вътрешно, особено ако хирургическата област не е добре почистена.
- Нарушена бъбречна функция - въпреки че повечето хора живеят добре с един бъбрек, някои може да изпитат влошаване на бъбречната функция, особено ако останалият бъбрек вече е компрометиран преди операцията.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/nephrectomy/about/pac-20385165
https://en.wikipedia.org/wiki/Nephrectomy
https://my.clevelandclinic.org/health/procedures/nephrectomy
https://emedicine.medscape.com/article/448878-overview
Коментари към Нефректомия