Липосукция
› Индикации за извършване на липосукция
› Безопасност и рискове при липосукция
› Странични ефекти и усложнения при липосукция
Въведение
Липосукция, процедура известна още като липектомия с помощта на аспирация, представлява една от най-често извършваните естетични хирургични процедури в световен мащаб. Предимно процедура използвана за контуриране на тялото, липосукцията използва вакуумно изсмукване и отстраняване на подкожна мастна тъкан в определени зони на тялото.
Трябва да се отбележи, че липосукцията не трябва да се представя като процедура за отслабване. От създаването на липосукцията в началото на 80-те години на миналия век, тя е претърпяла серия от технологични и процедурни подобрения (включване на лазер, ултразвук).
Липосукцията е процес на изсмукване на мазнини от различни части на тялото като корема, ханша, бедрата, гърдите, гърба, задни части, горна част на ръцете и др. Техниката за липосукция се използва от десетилетия. Възникнала за първи път през 1977 г., техниката на тунелиране позволява отстраняване на локализирани мастни колекции без разрези по кожата и продължително възстановяване.
Настоящата техника на липосукция с помощта на засмукване представлява отстраняване на мазнини с помощта на куха канюла с тъп връх, свързана към затворена система за засмукване. През годините са използвани множество промени и модификации за минимизиране на риска и подобряване на козметичния резултат от контурната процедура на липосукция.
Пациентите могат да си направят липосукция навсякъде по тялото си, където има мастни натрупвания. Някои от най-често срещаните области на тялото включват:
- Корема
- Бедрата
- Гърба или гърдите
- Лице, брадичка, шия
- Задни части
- Ханша
- Подбедрица и глезена
- Горната част на ръцете
Кандидатите за липосукция трябва да отговарят на определени изисквания, за да са сигурни, че тяхната процедура е ефективна и безопасна. Кандидатите, които отговарят на условията за липосукция, включват:
- Възрастни със средно или малко над средното тегло
- Хора, които имат стегната кожа с еластичност и добър мускулен тонус
- Възрастни пациенти с добро здраве
- Хора, с мазнини, които не реагират добре на диета и упражнения
Анатомия и физиология
Важно е лекарят, извършващ липосукцията да има добро разбиране за устройството на подкожната мастна тъкан, преди да стане опитен в самата процедура. Основно мастната тъкан в тялото е разделена на повърхностен и дълбок слой, които биват разделени от повърхностна фасция, известна като фасция на Скарпа (Scarpa) в тялото или повърхностната мускулно-апоневротична система (SMAS) в лицето.
Трябва да се има предвид, че докато повърхностният слой често е насочен, той е най-податливият на усложнения, свързани с липосукцията, а именно контурни неравности или съдово нарушаване на околните тъкани. Тези усложнения могат да бъдат избегнати чрез ограничаване на агресивната повърхностна липосукция.
Консистенцията на мастната тъкан може да бъде разделена на две групи:
- Фиброзна мастна тъкан - по-малко податлива на техники за липосукция и обикновено е намира в повърхностните слоеве.
- Ареоларна мазнина - намира се по-дълбоко в мастния слой и е по-свободно организирана в по-малко фиброзни стромални елементи между мастните клетки, остава силно чувствителна към липосукцията.
Приложение на липосукцията
Липосукцията се използва основно с козметични и реконструктивни цели.
Козметични цели
Козметичната липосукция се използва за промяна на контура или формата на тялото, за естетично подобряване на външния вид на частите на тялото и контура. Не трябва да се използва като метод за отслабване. Ползите от козметичната липосукция основно са от краткосрочен характер с много малък дългосрочен ефект. След няколко месеца мазнините обикновено отново се преразпределят в тялото. Липосукцията не помага при метаболитни нарушения, свързани със затлъстяването, като инсулинова резистентност.
Реконструктивни цели
Реконструктивната, медицински необходима липосукция се използва за лечение на липедема, за отстраняване на излишната мастна тъкан при хронично медицинско състояние, известно като лимфедем и за отстраняване на липоми от области на тялото.
Индикации за извършване на липосукция
При обсъждане на индикациите за липосукция трябва да се има предвид, че липосукцията най-често се счита за естетична процедура и като такава е напълно избираема от пациента. Следователно тежестта на доказване, че пациентът е жизнеспособен кандидат за процедурата, е на хирурга.
- Пациентът трябва да демонстрира отклонения от нормалния контур на тялото, причинени от прекомерно затлъстяване в определен регион.
- Пациентът трябва да бъде в рамките на 30% от своя нормален индекс на телесна маса (ИТМ).
- Идеалният кандидат е без затлъстяване, с минимално отпусната кожа и минимален до умерен излишък на мастна тъкан.
- Теглото на пациента трябва да е стабилно за шест до дванадесет месеца преди операцията.
Контраиндикации
При всички пациенти, които ще бъдат подложени на липосукция трябва да се снеме подробна анамнеза за употреба на алкохол и тютюнопушене. Спирането на тютюнопушенето трябва да бъде въведено за всички пациенти най-малко четири седмици преди процедурата, за да се постигне максимално заздравяване и да се намали рискът от усложнения.
Едно от най-тежките усложнения на липосукцията е дълбока венозна тромбоза, която потенциално може да доведе до белодробна емболия. Освен това е доказано, че 15% от пациентите, търсещи естетична хирургия, страдат от дисморфично разстройство на тялото, което се случва, когато пациентите имат изкривена представа за външния си вид, въпреки че не представляват явна аномалия.
Някои фактори могат да доведат до неуспешна процедура по липосукция, сред които най-често срещани са:
- Индекс на телесна маса (ИТМ) над 25
- Силно намален тургор на кожата (лошо качество на кожата)
- Пациент с нереалистични очаквания за процедурата
Липосукцията сама по себе си не може да подобри увисналата, отпусната кожа. Това е често срещано явление след значителна загуба на тегло. За по-добри резултати при такива пациенти може да се приложи едновременна липосукция с отстраняване на излишната кожа чрез операция.
Възрастта обикновено не е фактор за извършване на липосукция, но се има предвид, че при хората над 65-годишна възраст имат силно намалена еластичност на кожата, което е една от контраиндикациите за извършване на процедурата.
Техники при липосукция
По принцип подкожната мастна тъкан се отстранява чрез канюла и аспиратор (смукателно устройство). Техниките за липосукция могат да бъдат категоризирани по количеството инжектирана течност и по механизма, по който работи канюлата.
Ако отстранената мазнина се използва като филър за лицето, устните и гърдите, е необходимо познаване на точната техника, използвана за отстраняване на мазнината. Съществуват множество видове липосукция. Някои представляват разновидности на една и съща техника. Основно липосукциите се категоризират спрямо вида енергия, използвана за втечняване на мазнините.
Липосукция с помощта на сукция (SAL)
Това е най-общият термин за липосукция. Тя също се разделя на няколко разновидности:
- Микроканюларна - това не се отнася до конкретна техника, а до диаметъра на канюлата, която се вкарва в подкожната мастна тъкан през малък отвор или разрез в кожата.
- Лимфосъхраняваща липосукция - тъй като липосукцията често може да доведе до усложнения от страна на лимфната система, се препоръчват различни техники за нейното съхраняване.
- Тумесцентна липосукция - този вид липосукция комбинира използването на анестетик и лимфосъхраняваща липосукция. Чрез инжектиране на голям обем разреден лидокаин и епинефрин в подкожната мастна тъкан, целевата тъкан става оточна и стегната.
- Силово асистирана липосукция (PAL) - наричана още вибрираща канюла, този метод използва специфичен вид канюла, която създава специфично движение, подобно на вибрация, за да се постигне по-голямо отстраняване на мазнините. Обикновено се използва за трудни, вторични, белязани зони и при събиране на големи обеми мазнини за прехвърляне в други области.
- Липосукция с водна струя (WAL) - специфична техника често използвана за пациенти, които се нуждаят от лимфосъхраняваща липосукция. Мастната тъкан се отстранява с помощта на ветрилообразна струя вода. Тази техника е известна като BodyJet.
- Ултразвукова асистирана липосукция (UAL) - техниките за асистирана с ултразвук липосукция, използвани през 80-те и 90-те години на миналия век, са свързани със случаи на увреждане на тъканите, обикновено от прекомерно излагане на ултразвукова енергия. Новите устройства се справят с този проблем чрез използване на импулсна енергия и специализирана сонда, която позволява на лекарите безопасно да отстраняват излишните мазнини. UAL е от полза при хора с трудни зони на липосукция, напреднал стадий на гинекомастия, където също се извършва вторична липосукция.
- Лазер асистирана липосукция (LAL) - наричана SmartLipo, тази техника използва лазерна технология за коагулация и стягане на кожата и повишаване на ефективността на колагена.
- Криолиполиза или замразяване на мазнини - криолиполизата не е вид липосукция, а по-скоро нехирургична процедура за намаляване на мазнините, която замразява мастните клетки. Тази замразяваща енергия кристализира и в крайна сметка убива целевите мастни клетки, без да наранява околните тъкани. Метаболитните процеси в тялото подпомагат за отстраняването на мъртвите мастни клетки.
- Радиочестотна асистирана липосукция - нов вид липосукция, която се извършва чрез топлинна енергия за насърчаване на стягането на кожата и премахването на нежеланите мазнини.
Безопасност и рискове при липосукция
Липосукцията се счита за много безопасна, въпреки че не всички процедури са еднакви. Липосукцията с малък обем, извършена в будно състояние или с краткотрайна венозна анестезия, е различна от липосукцията с голям обем, извършена с анестезия и болничен престой.
Според проведени множество проучвания, включително и за различните методи и видове липосукция, то заключението е, че липосукцията от сертифицирани пластични хирурзи е безопасна, с нисък риск от животозастрашаващи усложнения манипулация. Моделът за оценка на риска показва, че обеми над 100 мл на единица индекс на телесна маса придават повишен риск от усложнения.
Спектър от усложнения може да възникне при всяка липосукция. Рискът се увеличава, когато третираните зони покриват по-голям процент от тялото, разрезите са многобройни, голямо количество тъкан се отстранява и др. В допълнение може да се каже, че увеличаването на тумесцентните и лимфосъхраняващи техники имат положително въздействие върху намаляването на усложненията.
Странични ефекти и усложнения при липосукция
Страничните ефекти при липосукция могат включват:
- Болка, която може да бъде временна или хронична
- Образуване на подкожни хематоми
- Инфекция
- Емболия - животозастрашаващо състояние, при което мастна тъкан навлиза в кръвоносните съдове, разкъсани по време на процедурата. Веднъж навлезли в кръвния поток, те могат да достигнат до жизненоважни органи като сърце, мозък. Мастната емболия може да причини трайно увреждане или в някои случаи да бъде фатална.
- Образуване на сером - често срещано усложнение, при което бистра течност се натрупва в областите от тялото, където е правена липосукция.
- Парестезия (промени в усещането, често причинени от притискане на нерв) - променената чувствителност на зоната след липосукция може да бъде повишена (болка) или изтръпване в областта. В някои случаи тези промени в усещането може да са постоянни, въпреки че възстановяването е сравнително бързо (в рамките на няколко седмици).
- Некроза на кожата - при неправилна техника от страна на хирурга може да настъпи некроза на кожата над зоната, която е подложена на липосукция. В такъв случай се нарушава нейното кръвоснабдяване. Тази некротична тъкан е силно податлива на вторични инфекции с микроорганизми.
- Изгаряне на кожата - основно се наблюдава при по-продължителна употреба на ултразвукова липосукция.
- Странични ефекти от страна на анестезията - от употребата на анестетици може да се появят симптоми като замаяност, безпокойство, сънливост, метален вкус в устата, мускулни потрепвания и други.
- Деформации на тялото - могат да се появят на мястото на липосукцията след процедура при около 20% от пациентите.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/liposuction/about/pac-20384586
https://en.wikipedia.org/wiki/Liposuction
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/11009-liposuction
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563135/
https://emedicine.medscape.com/article/1272642-overview?form=fpf
Коментари към Липосукция