Лазерна корекция на зрението - LASIK
Въведение
Очната операция LASIK е най-известната и най-често извършваната лазерна рефракционна хирургия за коригиране на проблеми със зрението. Лазер-асистираната кератомилоза в наши дни е алтернатива на очилата и контактните лещи.
По време на операцията LASIK се използва специален тип лазер, за да се промени формата на куполообразната прозрачна тъкан в предната част на окото, наречена роговица, за подобрение на зрението.
В очите с нормално зрение роговицата пречупва светлината, която пада под точно определен ъгъл върху ретината в задната част на окото. При късогледство, далекогледство и астигматизъм, светлината се пречупва неправилно и образът не попада върху ретината, а пред или зад нея. Това води до замъглено зрение.
Очилата или контактните лещи могат да коригират зрението, но преоформянето на самата роговица също осигурява необходимото пречупване на светлината. Самата операция се извършва от офталмолог, който използва лазер или микрокератом за преоформяне на роговицата на окото с цел подобряване на зрителната острота. За повечето хора LASIK предоставя дълготрайна алтернатива на очилата или контактните лещи. Като начин на изпълнение този вид операция е много сходен с друга процедура, известна като фоторефрактивна кератектомия. Всички тези процедури представляват напредък по отношение на радиалната кератотомия в хирургичното лечение на рефракционни грешки на зрението. За пациенти с умерена до висока миопия или тънка роговица, не могат да се подложат на LASIK. В световен мащаб между 1991 г. и 2016 г. са извършени повече от 40 милиона процедури.
Основни показания
Като основни индикации се посочват различни патологични състояния, които до някаква степен водят до рефракционни грешки на зрението. Като такива се посочват:
- Късогледство - наблюдава се, когато очната ябълка е малко по-дълга от нормалната или когато роговицата се извива твърде рязко, светлинните лъчи се фокусират пред ретината и замъгляват далечното зрение. Могат да се видят доста близки обекти, но не и тези, които са далеч.
- Далекогледство - наблюдава се, когато очната ябълка е малко по-къса или роговицата, която е твърде плоска, фокусира светлината зад ретината, вместо върху нея. Това прави зрението наблизо, а понякога и надалеч, замъглено.
- Астигматизъм - наблюдава се, когато роговицата се извива или изравнява неравномерно, резултатът е астигматизъм, който нарушава фокуса на зрението на близко и далечно разстояние.
Противопоказания
Някои здравословни състояния могат да увеличат рисковете свързани с операцията LASIK, или да доведат до неефективност на самата процедура. Като основно контраиндикации се посочват:
- Автоимунни заболявания (ревматоиден артрит, лупус и др.)
- Сухота в очите
- Вроден или придобит имунен дефицит, причинен най-често от някои видове лекарства или ХИВ
- Скорошни промени в зрението, дължащи се на медикаменти, хормонални промени, бременност или кърмене
- Възпаление на роговицата
LASIK не се препоръчва също при:
- Очно заболяване, което причинява изтъняване и изпъкване на роговицата, или ако има анамнестични данни за това
- Общото зрение не е толкова влошено
- Много тежко късогледство
- Участие в контактни спортове, които са свързани с удари в лицевата област
Оперативни рискове
Усложненията, които водят до пълна загуба на зрение, са много редки. Но някои странични ефекти от очната операция LASIK, особено сухота в очите и временни зрителни проблеми като отблясъци, са доста често. Те обикновено персистират няколко седмици, като много малка част от пациентите ги смятат за дългосрочен проблем. Рисковете при операцията LASIK включват:
- Сухота в очите - LASIK причинява временно намаляване на производството на сълзи. През първите шест месеца след операцията очите се чувстват необичайно сухи. Обикновено лекарите препоръчват капки за очи за справяне с това усложнение.
- Отблясъци и двойно виждане - може да се наблюдава затруднение с нощното виждане след операцията, което обикновено трае от няколко дни до няколко седмици. При голяма част от пациентите се забелязва повишена фоточувствителност или двойно виждане.
- Неправилни корекции - ако лазерът премахне твърде малко тъкан от окото, няма да се получи подобрение в зрителната острота. Възможно е също лазерът да премахне твърде много тъкан от окото, като прекомерните корекции са много по-трудни за коригиране, отколкото недостатъчните корекции.
- Регресия - регресията е, когато зрението бавно се връща към първоначалният проблем, било той късогледство или далекогледство. Това е по-рядко срещано усложнение.
Ход на операцията
Операцията LASIK обикновено трае около 30 минути или по-малко. По време на процедурата пациентите са легнали по гръб, като обикновено им се дава миорелаксант за отпускане. В очите се поставят локални обезболяващи капки, същевременно с това се използва инструмент, който да държи очите постоянно отворени. Върху окото се поставя специфичен пръстен, който може да предизвика усещане за натиск.
Очният хирург използва лазер или малко острие, за да отреже малък шарнирен клапан далеч от предната част на окото. Това позволява на лекаря да получи достъп до частта на роговицата, за да може да бъде преоформена. При всеки импулс на лазерния лъч се отстранява малко количество роговична тъкан. След преоформяне на роговицата, клапата се връща на мястото и. LASIK може да бъде приложена двустранно и на двете очи в същия ден при пациентите.
Възстановяване и резултати
Обикновено пълното възстановяване след лазерна корекция на зрението - LASIK трае няколко седмици, като през този период на пациентите се дават специфични инструкции какво точно да правят и какво не трябва да се прави. Например, в рамките на един месец след операция не е препоръчително да се слага околоочен грим и козметика, както и плуването.
LASIK често предлага подобрение на зрението без нуждата от очила или контактни лещи. Повече от 8 от 10 души, претърпели рефракционна операция, вече не е нужно да използват очилата си за повечето от своите дейности. Самите резултати зависят най-вече от специфичната грешка на пречупване на светлината и други фактори. Хората с ниска степен на късогледство са склонни да имат най-голям успех с рефракционната хирургия. Хората с висока степен на късогледство или далекогледство, заедно с астигматизъм, имат по-малко предсказуеми резултати.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/LASIK
https://www.webmd.com/eye-health/lasik-laser-eye-surgery#1
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/lasik-eye-surgery/in-depth/lasik-surgery/art-20045751
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/lasik-eye-surgery/about/pac-20384774
https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/laser-eye-surgery/
Коментари към Лазерна корекция на зрението - LASIK
Лора Цветкова
В кои клиники се използва метода и каква е цената на интервенцията. Поема ли се нещо от Здравната каса.
Здравейте! Интервенцията не се поема от НЗОК. Извършва се в редица клиники, може да потърсите в интернет.
В кои клиники се използва метода и каква е цената на интервенцията. Поема ли се нещо от Здравната каса.