Емболизация на маточна артерия (ЕМА)
› Емболизация на маточна артерия
› Живот след емболизация на маточната артерия
Въведение
Емболизация на маточна артерия (ЕМА) е процедура, при която интервенционален рентгенолог използва катетър, за да достави малки частици, които блокират кръвоснабдяването на тялото на матката. Процедурата се извършва предимно за лечение на маточни фиброиди и аденомиоза.
Тъй като миомите на матката са най-честата индикация, често се нарича емболизация на маточни фиброиди. В сравнение с хирургичното лечение на фиброидите като хистеректомия, при което се отстранява матката на жената, емболизацията на маточната артерия може да бъде от полза при жени, които желаят да запазят матката си. Други причини за емболизация на маточните артерии са следродилни кръвоизливи и маточни артериовенозни малформации.
Лейомиомите, по-често наричани маточни фиброиди, са доброкачествени тумори, съставени от гладка мускулатура и извънклетъчен матрикс от колаген и еластин. Те са изключително чести лезии, срещащи се при до 50% от жените в някои етнически групи, но повечето остават безсимптомни.
Индикациите за започване на лечение на миоми се основават на симптомите, които възникват. Сред често срещаните са маточно кървене, болка и др. Използвайки обективни мерки, не е доказано, че тежестта на симптомите корелира с размера на фиброида. Това означава, че дори малките фиброиди могат да окажат значително влияние върху качеството на живот на жената. От всички хистеректомии извършвани годишно в САЩ, 30% до 40% от тях се извършват в резултат на симптоматични фиброиди.
Индикации
Маточните фиброиди са най-честият вид доброкачествен тумор на матката и се състоят от гладка мускулатура. Те често причиняват симптоми, свързани с обема, които могат да се характеризират с болка в гърба, тежест в областта на таза, подуване на корема, констипация. Емболизация на маточна артерия може да се направи за лечение на симптоми, свързани с обема, както и необичайно или тежко маточно кървене.
Размерът, броят и местоположението на миомите са три потенциални предиктора за успешно провеждане на лечението. По-конкретно, проучванията показват, че субмукозните фиброиди демонстрират най-голяма намаление на размера, докато субсерозните имат по-малко свиване.
Емболизацията на маточната артерия може също да бъде подходяща за лечение на аденомиоза, когато лигавицата на матката аберантно расте в мускулния слой. Симптомите включват обилно и продължително менструално кървене и болезнена менструация.
Емболизацията може също да се използва за контролиране на обилно маточно кървене по причини, различни от фиброиди, като следродилен акушерски кръвоизлив.
По-рядко показание за емболизация е лечение на маточни артериовенозни малформации, които могат да бъдат причина за необичайно маточно кървене или животозастрашаващо кървене. Приблизително половината от жените се раждат с тях, докато останалата форма е след хирургични интервенции или може да се дължат на тумори на матката.
Контраиндикации
Единствените абсолютни противопоказания за емболизация на маточни артерии са:
- Настояща тазова или гинекологична инфекция
- Настояща бременност
Относителни противопоказания включват тези, които биха били взети предвид за всяка ангиографска процедура, а именно:
- Коагулопатия
- Тежка бъбречна недостатъчност
- Анафилактични реакции към радиографски контрастни вещества
Друго относително протипоказание е пери- или постменопаузално състояние. Жените в перименопауза е вероятно да изпитат значително спонтанно подобрение на симптомите след достигане на менопауза и следователно може да не се нуждаят от лечение. Състоянието на перименопауза обаче може да бъде трудно за диагностициране и доста продължително, така че не трябва да изключва лечение при много симптоматични жени. Загрижеността е различна при жените, които вече са преминали през менопаузата. При тази популация новата поява на маточно кървене или уголемяване на маточна маса предполага по-скоро диагнозата лейомиосарком, отколкото доброкачествена миома.
Емболизация на маточна артерия
Предоперативна подготовка
Преди емболизация на маточна артерия, пациентите трябва да преминат преглед от гинеколог, да имат скорошна цитонамазка и биопсия на ендометриум в случаите, когато абнормното маточно кървене е присъстващ симптом.
Лечението се извършва от интервенционален рентгенолог. Скорошно извършено образно изследване като ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), също трябва да бъде прегледано от лекаря, за да се изключи възможно злокачествено заболяване, да се оцени анатомията на матката и да се обсъди вероятността лечението да бъде успешно.
Процедура
Процедурата се извършва от интервенционален рентгенолог под пълна упойка. Достъпът обикновено се осъществява през радиалната или феморална артерия съответно през китката или слабините. След анестезиране на кожата над избраната артерия, артерията се достига чрез пункция с игла, използвайки техниката на Зелдингер. След това под флуороскопски контрол катетър се въвежда в артерията и се достига до маточните артерии.
Веднъж на нивото на маточната артерия се извършва ангиограма с контраст, за да се потвърди поставянето на катетъра, и емболизиращият агент се освобождава. Емболизиращият агент води до намален кръвен поток. С течение на времето намаленият кръвен поток води до свиване на фиброида. Както лявата, така и дясната маточна артерия се емболизират, тъй като едностранните процедури често на неуспешни.
Проследяването на процедурата може да включва посещение при лекуващия лекар 1 до 3 месеца след нейното извършване, за да се види дали фиброидите са се свили, в сравнение с предоперативния ЯМР.
Рискове и усложнения
Честотата на сериозните усложнения е сравнима с тази при миомектомия или хистеректомия. Предимството на малко по-бързото време за възстановяване се компенсира от по-висок процент на незначителни усложнения и повишена вероятност от необходимост от хирургична интервенция в рамките на две до пет години след първоначалната процедура.
Сред някои от усложненията, които могат да настъпят, са:
- Инфекция - инфекцията може да се получи от некрозата на фибоиридите, водеща до ендометрит (инфекция на матката), водеща до продължителна хоспитализация за интравенозни антибиотици.
- Постемболизационен синдром - характеризира се с остра или хронична болка, треска, неразположение, неприятна вагинална миризма, идваща от некротична тъкан от фиброидите, която остава в матката.
- Мисемболизация - рядко усложнение, при което се емболизират други съдове, водещо до увреждане на други органи като яйчници, пикочен мехур, ректум, вагина.
- Ятрогенна менопауза
- Хематом (кръвоизлив)
Живот след емболизация на маточната артерия
По-голямата част от жените, подложени на емболизация на маточна артерия, изпитват подобряване на симптомите още в началните етапи след започване на лечението. Освен това, удовлетвореността на пациентите след процедурата е около 80%. Един недостатък на процедурата е, че изисква повече повторни процедури и контролни прегледи.
Понастоящем броят на проучванията, които сравняват нивата на бременност между емболизация на артериите и миомектомия, е ограничен. Въпреки това, систематичен преглед от 2020 г., оценяващ резултат при жени с миомни възли на матката показва, че нивата на бременност след двете процедури значително се повишават. За жени с аденомиоза данните показват, че около 83% от жените са имали подобрение на симптомите.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.acog.org/womens-health/faqs/uterine-artery-embolization
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/uterine-artery-embolization
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17954-uterine-artery-embolization
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036449/
https://en.wikipedia.org/wiki/Uterine_artery_embolization
Коментари към Емболизация на маточна артерия (ЕМА)