Възстановяване след отстраняване на тестис (орхиектомия)

› Ранен възстановителен период
› Късен възстановителен период
› Рискове и усложнения при отстраняване на тестис
› Съвети за по-бързо възстановяване след орхиектомия
Орхиектомията е операция за отстраняване на единия или двата тестиса. Това се прави главно за лечение на рак на тестисите или напреднал рак на простата. След операцията пациентите се възстановяват сравнително бързо. Леката до умерена болка е напълно нормално в следващите няколко дни. Локалният оток също е нормален и се резорбира в рамките на 2 до 4 седмици. Няколко седмици след операция пациентите трябва да могат да извършват повечето нормални дейности, с изключение на тези, които изискват физическо натоварване.
Въведение
Орхиектомията е хирургична процедура за отстраняване на единия или двата тестиса. Индикациите за извършване на операцията включват рак на тестисите, простатен карцином, травма, смяна на пола. Разбирането на възстановителния период може значително да помогне на хората да се подготвят както физически, така и емоционално за самата процедура. Възстановяването може да варира в зависимост от вида на извършената орхиектомия:
Възстановяването може да варира в зависимост от вида на извършената орхиектомия:
- Проста орхиектомия - тази операция се използва при рак на простата, травма или като част от операции при смяна на пола. Орхиектомията се извършва чрез малък разрез в ингвинална област или скротума. Възстановяването обикновено е сравнително бързо.
- Радикална ингвинална орхиектомия - често използвана при лечението на рак на тестисите, тази процедура включва отстраняване на тестис през разрез в ингвиналната област.
- Двустранна орхиектомия - при отстраняване на двата тестиса, възстановяването е подобно, но включва и дългосрочни хормонални съображения, тъй като производството на тестостерон спира.
Ако и двата тестиса са били отстранени, пациентите забелязват промени в тялото си няколко седмици след операцията поради липса на мъжки полови хормони. Най-очевидните промени могат да бъдат горещи вълни изпотяване. Също така пациентите имат намалено либидо, покачване на килограми и др.
Ранен възстановителен период
Възстановителният период при отстраняване на тестис (орхиектомия) може да бъде разделен на ранен и късен. Ранният възстановителен период включва първите 1-7 ден след операцията. През този период:
- Пациентите трябва да си дадат нужната почивка на организма да започне да се възстановява.
- Следоперативен оток - отокът и синините в слабинна област след орхиектомия са напълно нормални. Също така той е придружен и от дискомфорт, който продължава през първите няколко дни след операция. След 3-ти ден отокът започва да спада до пълното възстановяване на околните тъкани.
- Носенето на компресионно бельо след орхиектомия е препоръчително за редуциране на отока.
- Болката основно се овладява чрез медикаменти и студени компреси.
Късен възстановителен период
Късният възстановителен период включва периода от 2-ра седмица до 1 месец след орхиектомията. През този период:
Резорбируемите конци започват да падат или нерезорбируемите трябва да бъдат отстранени при посещение при лекар.
- Повечето пациенти могат да се върнат към леки ежедневни дейности.
- Трябва да се избягват тежки физически натоварвания и вдигане на тежести.
- При двустранна орхиектомия пациентите трябва да обмислят заместителна терапия с тестостерон (TRT), ако все още не са започнали лечение.
Рискове и усложнения при отстраняване на тестис
Както при всяка операция, орхиектомията е свързана с рискове, като кървене, инфекция, образуване на кръвни съсиреци и реакция към анестезията. Някои странични ефекти от орхиектомията са основно причинени от ниските нива на тестостерон следоперативно. Те могат да включват:
- Ниско сексуално желание
- Еректилна дисфункция
- Депресия
- Загуба на мускулна маса
- Остеопороза
- Топлинни вълни
- Наддаване на тегло
- Промени в настроението
- Загуба на чувствителност в слабините
Съвети за по-бързо възстановяване след орхиектомия
Следните мероприятия могат да подобрят и съкратят възстановяването след едностранна или двустранна орхиектомия. Те включват:
- Ледени компреси върху скротума, за да се облекчи отока. Основно се забелязва подобрение след няколко дни. Важно е да не се държи повече от 15 минути, тъй като може да доведе до измръзване на тъканите.
- Носене на компресивно бельо също е показано за намаляване на отока на тъканите.
- Трябва да се избягва мокренето на раната и къпането, докато тя не е зараснала или лекарят не е споменал. Тя трябва да се проверява за някакви признаци на инфекция.
- Трябва да се избягва физическото натоварване. Няколко седмици трябва да се избягва вдигането на тежести.
- Пациентите подложени на орхиектомия поради рак на тестиса, най-вероятно ще се нуждаят от химиотерапия или лъчетерапия, за да се намали вероятността от разпространение на ракови клетки.
Прогноза при орхиектомия
Премахването на единия или двата тестиса може да промени начина, по който се чувства пациента значително. Операцията може да повлияе на външния вид, фертилитета и желанието за секс.
Ако бъдат отстранени и двата тестиса, тялото спира да произвежда тестостерон и това значително повлиява на ерекцията и сперматогенезата. Пациентите след операция често съобщават за загуба на мускулна маса, лесна уморяемост, горещи вълни и др.
При напълно зарастване на раната, възстановяването отнема средно между три и четири седмици. След този период пациентите могат да се върнат към ежедневните си дейности.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=ud1357
https://my.clevelandclinic.org/health/procedures/orchiectomy
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/testicular-cancer/treatment/surgery/after
https://www.webmd.com/cancer/what-is-orchiectomy
Коментари към Възстановяване след отстраняване на тестис (орхиектомия)