Възстановяване след лабиопластика
› Ранен период на възстановяване
› Късен период на възстановяване
Въведение
Лабиопластика обикновено представлява хирургична процедура, която намалява или променя формата на малките срамни устни (вътрешните срамни устни). Възстановителният период може да варира в зависимост от общото състояние на пациентките, точен вид на процедурата и колко добре следват инструкциите на лекуващия лекар.
Непосредствено след операцията пациентките най-често се сблъскват със следните фактори:
- Болка и дискомфорт - в зоната на операцията се наблюдава известна болезненост, подуване и синини през първите няколко дни. Болковият синдром може да бъде контролиран с прием на обезболяващи медикаменти.
- Превръзки - честата смяна на превръзката на раната е от голямо значение, поради риск от инфекция на гениталиите.
- Кървене - леко кървене или зацапване е често срещано явление след операцията. Ако пациентите наблюдават обилно кървене или признаци на инфекция, трябва да се обърнат към лекуващия лекар.
Ранен период на възстановяване
Ранният период на възстановяване обхваща първите няколко дни и седмици след оперативната интервенция. През този период пациентките може да изпитват:
- Подуване и синини - подуването в интимната област и наличието на синини около срамните устни са често срещани и обикновено достигат своя пик през първите 48-72 часа. Студените компреси могат да помогнат за намаляване на отока.
- Лична хигиена - много е важно зоната да се поддържа чиста, като трябва да се внимава със самото почистване. Трябва да се избягват продукти като сапун или други агресивни препарати.
- Избягване на тесни дрехи - пациентките трябва да носят широки, дишащи дрехи, за да се предотврати дразнене и натиск върху мястото на операцията.
След първата седмица болката обикновено започва да отшумява. Някои от пациентките могат да чувстват все още известен дискомфорт в интимната зона. Трябва да се избягва вдигането на тежести, изтощителни упражнения или сексуална активност за поне две седмици.
Късен период на възстановяване
Късния период на възстановяване обхваща от няколко седмици след операцията до няколко месеца след това. Повечето от подуването и синините няколко седмици след процедурата са намалели значително, но мястото на операцията може все още да се чувства болезнено.
Пациентите са в състояние да се върнат към работа и ненапрегнати ежедневни дейности, но е изключително важно да се избягва полов акт, плуване и активни упражнения. Шест седмици след лабиопластика, пациентките може да възобновят всичките ежедневни дейности и на външен вид всичко да се е нормализирало. Но не трябва да се забравя, че на по-дълбоките тъкани може да им е нужно период на възстановяване от 3-6 месеца.
Сред основните съвети за възстановяване са:
- Почивка - да се избягва физическо натоварване.
- Управление на болката - редовната употреба на обезболяващи средства по предписание на лекар.
- Студени компреси - използването на лед или студени компреси върху областта, за да се намали подуването и болката през първите няколко дни от операцията.
Фази на възстановяване
Фазите на възстановяване могат да бъдат разделени на:
- Остра фаза (48 часа след операция) - през тази фаза пациентките изпитват най-много болка и дискомфорт. Други често срещани симптоми са силното подуване в интимна област, синини и усещане на стягане. Подуването е най-силно изразено около срамните устни и околната тъкан. Почивката е от съществено значение за по-добро преодоляване на острата фаза, като се препоръчване легналото положение с повдигнати нагоре крака за намаляването на отока.
- Подостра фаза (3-7 дни след операция) - следоперативния оток достига пик между 48-72 часа след операция и започва да намалява през следващите 3-4 дни. Въпреки това, някои леки отоци могат да продължат седмици. Повечето от хирурзите предпочитат използването на резорбируеми конци. Тази резорбция започва в подострата фаза. През този период е много важно да се поддържа зоната чиста, като се използва топла вода за нежно почистване. Трябва да се избягва използването на сапун, силни химикали или парфюмирани продукти в интимната област.
- Възстановителен период (от 2 седмици до 6 месеца) - през възстановителния период, който също може да бъде разделен на ранен и късен, пациентките започват да се връщат към нормалните ежедневни дейности. Това обикновено включва физическа активност, сексуална активност, възобновяване на работа и др.
Постоперативна грижа
В постоперативната грижа основно се включва грижата за самата оперирана зона, както и даване на организма нужното време за пълно възстановяване. Грижата за раните включва:
- Избягване на инфекция - инфекцията винаги е проблем при една оперативна намеса. С цел избягването и, пациентките трябва да поддържат зоната чиста и суха.
- Употреба на антибиотици - ако са предписани антибиотици, трябва да бъдат приемани по препоръка на лекуващия лекар.
- Избягване на дразнители - избягва се използването на ароматизирани сапуни, лосиони и продукти за женска хигиена, които биха попречили на нормалното заздравяване на раните.
Ограниченията на дейността включват:
- Сексуална активност - трябва да се избягва полов акт за най-малко 4-6 седмици след операцията.
- Физически упражнения - трябва да се избягват дейности като бягане, колоездене, вдигане на тежести и всякакви спортове за поне 4-6 седмици след лабиопластика. Тези дейности могат да окажат ненужен натиск върху мястото на операцията и да забавят заздравяването.
- Седене - трябва да се избягва седналото положение за продължителен период през първите няколко седмици. Ако пациентките седят, то трябва да се имат мека повърхност и да се избягва пряк натиск върху гениталната област.
Усложнения
Пациентките трябва да внимават след лабиопластика за:
- Прекомерна болка
- Признаци на инфекция - признаците на инфекция могат да включват зачервяване, прекомерно подуване, необичаен секрет от раната.
- Необичайни симптоми - всички необичайни симптоми като висока температура, секреция с неприятна миризма или промени във външния вид на срамните устни трябва да бъдат съобщени на лекуващия лекар.
- Обилно кървене - лекото кървене или зацапване е често срещано явление, но ако пациентките получат силна кървене, това може да е признак на усложнение.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21953-labiaplasty
https://www.medicalnewstoday.com/articles/labiaplasty-recovery
https://www.plasticsurgery.org/news/blog/what-to-expect-at-every-stage-of-your-labiaplasty
https://www.healthline.com/health/labiaplasty-recovery
Коментари към Възстановяване след лабиопластика