Възстановяване след байпас на сърцето
› Ранен възстановителен период
› Късен възстановителен период
› Съвети за по-бързо възстановяване при байпас на сърцето
Възстановяването след сърдечен байпас обикновено отнема на повечето хора 6-8 седмици до 3 месеца. Преди напускане на лечебното заведение след операцията, пациентите са подробно инструктирани за възстановителния период, последващите прегледи и консултации, текущи грижи за рани и връщане към нормалните дейности.
Въведение
Коронарен артериален байпас е операция за лечение на коронарна артериална болест. Операцията помага на кръвта да направи обиколен път или байпас около една или повече стеснени или блокирани коронарни артерии. Коронарните артерии са кръвоносните съдове, които доставят кръв към сърдечния мускул.
След самата операция пациентите обикновено се чувстват уморени и имат болезненост през първите няколко седмици. Често срещани са леките остри болки от двете страни на гърдите. Тези симптоми обикновено се подобряват след 4 до 6 седмици.
Голяма част от пациентите могат да се върнат към ежедневните си дейности след 4 до 6 седмици. Но в продължение на поне 6 седмици трябва да се избягва вдигането на тежки предмети и извършването на дейности, които натоварват сърцето или гръдните мускули. В началото пациентите забелязват, че лесно се уморяват и имат нужда от чести почивки. Възстановяването понякога отнема няколко месеца, докато могат да извършват физическа дейност.
Грижи след сърдечен байпас
През първите часове след оперативната интервенция пациентите се проследяват активно най-често в интензивно отделение. Следят се всички жизнени показатели на пациентите като сърдечен ритъм, кръвно налягане, сатурация и др. През този период са важни следните мерки:
- Управление на болката - пациентите обикновено изпитват известен дискомфорт и болка в гърдите в зоната на разреза. На пациентите се дават обезболяващи медикаменти.
- Физическа активност - веднага щом лекарите сметнат за безопасно, медицински екип ще помогне на пациента да стане от леглото. Първоначално това може да е доста предизвикателство, но е важно за кръвообращението и предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци. Целта е пациентът да бъде раздвижен, да се насърчи краткото ходене с цел избягване на усложнения като пневмония.
- Мониторинг на сърдечната функция - активното проследяване от медицински екип на всичките жизнени показатели, осигурява сигурност, че байпасите работят ефективно.
- Захранване и диетичен режим - захранването след операция се започва с течна храна и постепенно се преминава към твърда храна. Диетата е важна да бъде с ниско съдържание на сол, захари и мазнини, за да подпомогне процеса на оздравяване.
Ранен възстановителен период
Ранният възстановителен период след байпас на сърцето включва периода от 1 до 4-та седмица след операцията. През този период:
- Физическа активност
- Постепенно увеличаване на движението - през първите седмица или две у дома физическата ви активност ще бъде ограничена. Насърчават се обаче кратки, леки разходки из къщата или двора. Тези малки дейности помагат за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци и насърчават кръвообращението.
- Избягване на натоварващи дейности - пациентите не трябва да вдигат тежки предмети, не трябва да се навеждат често и да не участват в напрегнати дейности като интензивни упражнения през първия месец. Областта на гърдите и гръдната кост (гръдната кост) се нуждаят от време, за да заздравеят.
- Болка и дискомфорт - някои хора изпитват болезненост около гърдите, особено там, където е направен разрезът или мястото, където е взета вената или артерията (ако това е направено от крака или ръката ви). Обичайно е да усещате стягане или лека болка, но това трябва да се подобри с времето.
- Заздравяване на оперативната рана - гръдната кост (гръдната кост) обикновено се свързва обратно заедно по време на операция и отнема 6-8 седмици, за да заздравее. Избягвайте дейности, които могат да окажат натиск върху гърдите, като повдигане или усукващи движения.
- Сърдечна рехабилитация - много хора се насочват към програма за сърдечна рехабилитация около 2-4 седмици след операцията. Тази контролирана програма включва упражнения, съобразени с вашите нужди и сърдечно състояние, заедно с обучение относно промените в начина на живот и здравето на сърцето.
Късен възстановителен период
Късният възстановителен период обикновено обхваща периода между 3-ти и 6-ти месец след сърдечен байпас. В този период пациентите вече се чувстват значително по-добре, повечето симптоми са отшумели и са се върнали към ежедневните си дейности. През този период основни са промените в начина на живот. Те включват:
- Здравословна за сърцето диета - продължаването на здравословна за сърцето диета с ниско съдържание на мазнини и натрий е от съществено значение. Препоръчват се храни като плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, постни протеини (като пиле и риба) и здравословни мазнини (като тези в ядките и зехтина). Ограничете преработените храни и червените меса.
- Поддържане на здравословно телесно тегло - редовната физическа активност е от решаващо значение за дългосрочното здраве на сърцето. Стремете се към поне 30 минути умерени упражнения през повечето дни от седмицата. Поддържането на здравословно тегло може да помогне за намаляване на натоварването на сърцето ви.
- Управление на стреса - хроничният стрес може да повлияе негативно на здравето на сърцето ви. Практики като внимателност, техники за релаксация, йога или медитация могат да помогнат за справяне със стреса.
Живот след сърдечен байпас
След сърдечен байпас при пациентите се наблюдава промяна в начина на живот. Най-вече се променя качеството на живота.
- Качество на живот - много хора изпитват значителни подобрения в качеството си на живот след CABG, с по-малко болки в гърдите, по-добра поносимост към упражнения и подобрена сърдечна функция.
- Промени в начина на живот - най-важната дългосрочна цел е да се предотвратят по-нататъшни сърдечни проблеми, което означава извършване на постоянни промени в начина на живот, като отказване от пушенето, управление на диабет или високо кръвно налягане и избягване на прекомерния прием на алкохол.
Съвети за по-бързо възстановяване при байпас на сърцето
Ключови моменти, които пациентите трябва да имат предвид при сърдечен байпас включват:
- Слушайте тялото си - винаги обръщайте внимание на сигналите на тялото си. Ако почувствате болка в гърдите, замайване, задух или нещо необичайно, незабавно се обадете на вашия лекар.
- Бъдете търпеливи - пълното възстановяване след байпас може да отнеме месеци. Нормално е понякога да се чувствате разочаровани, но не забравяйте, че възстановяването е постепенен процес.
- Редовно проследяване от лекуващ лекар - общувайте открито с лекуващия лекар и задавайте въпросите, които ви притесняват.
Възстановяването на всеки човек е индивидуално, така че е важно да работите в тясно сътрудничество с вашия лекар, за да приспособите плана си за възстановяване към вашите нужди.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/coronary-artery-bypass-graft-cabg/recovery/
https://www.svhhearthealth.com.au/rehabilitation/after-cardiac-bypass-surgery
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/coronary-bypass-surgery/about/pac-20384589
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=ud1743
Коментари към Възстановяване след байпас на сърцето