Последващо изследване след радиотерапия на злокачествено новообразувание МКБ Z08.1
Радиотерапията (лъчетерапията) представлява терапевтичен метод, при който се използва йонизиращо лъчение, което потиска туморния растеж. Облъчването може да бъде радикално и палиативно. При радикалното се очаква пълно потискане на злокачественото новообразувание с помощта на йонизиращото лъчение. Палиативното лечение цели потискане растежа на тумора, намаляване на размерите му, облекчаване на състоянието на пациента.
Радиотерапията може да бъде:
- предоперативна – цели намаляване размерите на тумора и евентуално неговите метастази;
- интраоперативна – използва се за девитализация на туморните клетки;
- следоперативна – предпазва от рецидиви и метастази.
Радиотерапията може да бъде външна - когато източникът на йонизиращото лъчение е разположен извън тялото и вътрешно - когато източникът се намира в тялото на пациента.
Радиотерапията е метод за локално лечение, тъй като действа само върху мястото на облъчване. Използва се самостоятелно, когато става дума за локализиран неопластичен процес или в комбинация с други методи: хирургично лечение и химиотерапия.
Радиотерапията, както всяко лечение, има и своите недостатъци. Възможно е да се получат различни кожни реакции, изгаряне, намаляване на броя на левкоцитите – понижен имунитет и други, затова е важно да се направи последващо изследване след радиотерапия на злокачествено новообразувание. Назначават се кръвни изследвания, за да се проследи състоянието на пациента. Нормално белите кръвни клетки (левкоцитите) са от 3.5 до 10.5 g/l. При намален брой имаме левкопения, която говори за понижен имунитет на болния. Това състояние е важно да се установи, за да се предприемат съответните мерки за нормализиране на броя на левкоцитите.
Друго изследване, което може да се направи след радиотерапия, е компютърната томография (КТ). Това е неинвазивен метод на изследване, при който с помощта на рентгенови лъчи и компютърна обработка се изгражда детайлен образ на различни части тяло. КТ се използва мониториране резултатите от проведенто лъчелечение. В случаите, когато радиотерапията се използва за намаляване размерите на тумора преди неговото хирургично отстраняване, много важно значение има провеждането на компютърно томографско изследване, за да се установи, дали е постигнат желания ефект.
Последващо изследване след радиотерапия на злокачествено новообразувание се предприема, за да се оцени ефектът от проведеното лечение и състоянието на болния. В зависимост от резултатите от лабораторните изследвания и компютърната томография се преценява, дали терапията е достатъчна или е необходимо да се проведе допълнително лечение – хирургично или химиотерапия.
Коментари към Последващо изследване след радиотерапия на злокачествено новообразувание МКБ Z08.1