Към родители МКБ Y07.1
Насилието към родители от децата им е често срещано. Родителите доста често са обект на детска агресия, обикновено под формата на словесно или физическо насилие, повече от нормалните за детството агресивни избухвания. Родителите изпитват чувство на срам и унижение от наличието на този проблем и поради това те рядко търсят помощ.
Юношеският тормоз към родители и дори баби и дядовци е проблем в доста страни по света, но рядко обсъждан проблем, тъй като повечето случаи на насилие в семейството остават скрити от обществения поглед. Насилието над деца или над партньор се дискутира широко, но тормозът към родителите, малтретирани от тяхното собствено поколение, все още се счита от мнозина за тема табу.
Причините за това могат да бъдат срам на родителите и/или тяхното мнение, че трябва да се справят със ситуацията сами без външна помощ. В допълнение някои родители смятат, че не е безопасно да се опитват да контролират ситуацията, тъй като това може да вбеси детето още повече. Но всякаква форма на насилие е вредна както за жертвата, така и за насилника и може да доведе до много по-сериозни последствия, ако се игнорира.
Идентифицирането и допускането, че има проблем, е първата стъпка към намирането на решение за насилието от подрастващите към родители, а търсенето на помощ чрез интервенция е следващата стъпка да се опита да се разреши проблемното поведение на юношите.
Юношеството е етап на развитие между детството и зрелостта във възрастовата група 12-20 години. Това не означава, че 12-20 години е единствената възрастова група на извършителите на тормоз над родители - извършителите могат да бъдат и по-малки от 10 години.
Насилието към родители от деца може да се раздели на няколко категории:
- физическо насилие - например шамари, блъскане, ритане, използване на всяка форма на оръжие и др.
- психически тормоз - вербален (например викове, ругатни, обиди, деморализиращи коментари и др.)
- емоционален тормоз (например заплахи за бягство от вкъщи или самоубийство, сплашване, нараняване на домашните любимци, лъжи, действия, в резултат на които родителите се чувстват луди или неадекватни и др.)
- финансов тормоз - например кражба на пари или вещи, унищожаване на дома или собственост на родителите, правене на дългове, за които родителите да са отговорни, искане на покупки, които родителите не могат да си позволят и др.
Много изследователи смятат, че насилието към родители е резултат на лошо родителство, липса на грижи или самото дете страда от малтретиране, но много юноши-насилници са имали нормално отглеждане и не са страдали от такива ситуации. Но все пак дете, отраснало в тревожна среда, е по-податливо към възникване на трайно чувство на тревожност и много личностни конфликти.
Насилието на децата може да бъде породено и от насилие по телевизията, във филмите или музиката, в резултат на което това насилие се смята за "нормално" от детето. Разпадането на семейството, лоша или несъществуваща връзка с отсъстващ родител, както и дългове, безработица и злоупотреба на родителите с алкохол и/или наркотични вещества също могат да бъдат фактори, които допринасят за възникване на тормоз към родителите.
Някои причини за насилие към родители са:
- тенденция към агресивно поведение
- чувство на неудовлетвореност или неспособност за справяне с проблемите
- не са се научили как да контролират гневни чувства
- свидетелство на друг вид насилие у дома може да предизвика подобно поведение
- липса на уважение към родителите си
- липса на последици за лошо поведение
- страх
- наркотици и алкохол
- няма адекватен модел за подражание
- не е в състояние да се справи с психично болни родители или такива с увреждания
- отмъщения или наказание за нещо, което родителят е направил или не е направил
- психично заболяване
Освен тормоз на родители от техните деца-юноши, има и друга форма на насилие към родители - малтретиране на възрастни родители от техните пораснали деца. Малтретирането на възрастни хора се определя като единично или повтарящо се действие или липсата на подходящи действия в рамките на връзката родител-дете, в която има очакване за упование, което причинява вреда или страдание на по-възрастния човек. Това определение е прието от Световната здравна организация. Основният елемент на вреда при тормоз на възрастни родители е "очакване на упование" на възрастния човек към насилника му.
Съществуват няколко форми на злоупотреба на възрастните хора, които обикновено са признати като малтретиране:
- физически тормоз - например удари, шамари, бутане, ритане, изолиране в затворено пространство, прекомерно или неправилно лечение и др.
- емоционален тормоз - например унижения, обиди, подигравки, постоянно критикуване, обвинения, мълчание, невербални форми на игнориране или отбягване и др.
- финансова злоупотреба - известна още като финансова експлоатация, например незаконно или неразрешено използване на имуществото на жертвата, пари, пенсия или други ценности; промяна на завещанието на жертвата за определяне на насилника като наследник чрез измама, принуда, злоупотреба с влияние и т.н. (например неправомерно получаване или използване на пълномощно); лишаване от пари или имущество, изгонване на жертвата от собствения й дом
- сексуално насилие - например принуждаване на жертвата да участва във всякакви сексуални действия без съгласието й, включително принуждаване за участие в разговори от сексуално естество против тяхната воля, може и да включва ситуации, в които жертвата не е в състояние да даде съгласие (деменция)
Ключът към превенция и интервенция на малтретирането на възрастни хора като случай на други форми на лошо отношение към родители е способността да се разпознаят предупредителните сигнали за възникването на такава ситуация. Признаците на тормоз над жертвата се различават в зависимост от вида на злоупотреба, от която жертвата страда. Всеки вид насилие има различни признаци, свързани с неговото въздействие.
Физическото насилие може да бъде открито чрез видими признаци по тялото на жертвата, като например синини, белези, навяхвания, счупени кости, многократни необясними наранявания и т.н. По-фините признаци на физическо насилие включват например счупени очила или признаци на ограничение като белези от въже по китката на жертвата.
Емоционалното насилие често придружава други форми на малтретиране и обикновено може да бъде разпознато чрез промени в личността или поведението на възрастния родител, като например необщителност, неоснователен страх или подозрение, липса на интерес към социални контакти, изолиране, необясними и нехарактерни промени и др.
Финансовата експлоатация е по-изкусна и по-малко доловима форма на насилие в сравнение с другите видове и може да бъде по-трудно забелязана. Признаци на финансовата експлоатация включват: значителни тегления на суми от сметки; вещи или пари, изчезнали от дома на възрастния човек; неплатени сметки; условията на живот на жертвата не съвпада с финансовите й активи; подписите върху финансови документи не съвпадат с подписа на жертвата и др.
При сексуалното малтретиране, както при физическото насилие, могат да бъдат открити признаци по тялото на възрастния човек, особено около гърдите и гениталната област. Други признаци са венерически заболявания или вагинални инфекции, необяснимо вагинално или анално кървене, скъсано и/или кърваво бельо.
Здравословните последици от малтретирането на възрастни родители са много сериозни. Тормозът върху възрастни хора може да унищожи качеството на живот под формата на:
- намаляване на функционалните способности
- повишена зависимост
- повишено чувство за безпомощност
- повишаване на стреса
- влошаване на психологичното състояние
- преждевременна смъртност и заболеваемост
- депресия и деменция
- недохранване
- смърт
Рискът от смърт при възрастни жертви на насилие е три пъти по-висок отколкото при възрастни хора с нормален живот без тормоз.
Рисковите фактори, които увеличават вероятността един възрастен родител да се превърне в жертва на малтретиране от своето дете, включват възрастният човек да има:
- проблеми с паметта (деменция)
- физически увреждания
- депресия, самота, липса на социална подкрепа
- злоупотреба с алкохол или други вещества
Рисковите фактори за малтретиране на възрастен родител включват синът или дъщерята:
- усеща претовареност или обида
- има анамнеза на злоупотреба с вещества или алкохол
- зависи от възрастния човек за жилище, финанси или други нужди
- има проблеми с психичното здраве
- е безработен/а
- има криминално минало
Коментари към Към родители МКБ Y07.1