Последици от други и неуточнени въздействия на външни причини МКБ T98.1
В медицината терминът "външна причина" води до наличието на заболяване, което може да бъде свързано с определена цел или остър процес, които са причинена от нещо извън тялото.
Нараняванията вследствие на последици от други и неуточнени въздействия на външни причини са сред основните причини за заболеваемост, дълготрайни увреждания и смъртност. В тази рубрика се включват вредни ефекти за организма от външни причинители като:
- радиация
- топлина и светлина
- ниска температура
- налягане на водата и въздуха
- електрически ток и мълния
- потъване във вода
- вибрации
- гравитационни сили
Йонизиращите лъчения имат сходни свойства и обуславят разнообразни биологични изменения в организмите подложени на тяхното въздействие. Йонизиращото въздействие се проявява както при външно облъчване, така и при попадане на радиоактивни вещества в организма чрез храносмилателния тракт, дихателната система и кожата. Лъчевите поражения възникват от излагане на голяма доза йонизиращо лъчение (> ~ 0.1 Gy) за кратък период от време. Това може да бъде резултат от ядрена експлозия, лъчетерапия, слънчево изригване през междупланетното пътуване, неправилно съхранение на радиоактивни отпадъци и други. Остра лъчева болест представлява последица от въздействието на радиация върху човешкия организъм.
Острата лъчева болест, известна също като радиационно отравяне или радиационна токсичност, е колекция от ефекти върху здравето, които настъпват в рамките на 24 часа от излагане на високи количества йонизиращи лъчения. Радиацията причинява клетъчно разграждане поради увреждане на ДНК и други основни молекулярни структури в клетките в различни тъкани и органи. Това разрушаване от своя страна причинява симптоми. Симптомите могат да появят в рамките на един или два часа след излагане на йонизиращо лъчение и може да продължи няколко месеца. Началото и вида на симптомите зависи от радиационното облъчване. Сравнително по-малки дози водят до стомашно-чревни ефекти, като гадене и повръщане, и предразположение към инфекции и кървене. Относително по-големи дози могат да доведат до неврологични ефекти и бърза смърт.
Острата лъчева болест се характеризира с три основни синдрома: хематопоетичен, стомашно-чревен и невросъдов. Хемопоетичният синдром се характеризира с намаляване на броя на кръвните клетки, наречено апластична анемия. Това може да доведе до инфекции, причинени от по-ниско количество на белите кръвни клетки, кървене поради липса на тромбоцитите и анемия. Тези промени могат да бъдат открити чрез кръвни тестове.
Стомашно-чревеният синдром често е следствие на йонизиращо лъчение от 6-30 Gy (600-3000 RAD). Признаците и симптомите на тази форма на радиационно увреждане включват гадене, повръщане, загуба на апетит и болки в корема. Повръщането е маркер за експозиция на тялото в диапазон над 4 Gy.
Невросъдовият синдром обикновено се случва при абсорбирани дози йонизиращо лъчение по-големи от 30 Gy (3000 RAD), въпреки че може да се появи при 10 Gy (1000 RAD). Той се представя с неврологични симптоми като световъртеж, главоболие или понижено ниво на съзнание, и с липса на повръщане.
Лечението на остра лъчева болест обикновено е с поддържащо кръвопреливане и антибиотици.
Заболявания, причинени от въздействието на висока околна температура, представляват нарушения на здравето. Те включват леки състояния, като топлинни крампи, топлинно изтощение, топлинен синкоп, както и по-тежко състояние, известно като топлинен удар.
Топлинният удар представлява тежко заболяване, дефиниращо се като хипертермия с телесната температура по-голяма от 40.6 °С (105.1 °F) поради излагане на топлина на околната среда с липса на терморегулация. Топлинният удар обикновено започва като внезапен колапс и не е задължително да бъде предхождан от топлинни крампи или топлинно изтощение. Ранните симптоми на топлинния удар включват:
- повишена телесна температура
- явна липса на изпотяване
- зачервена суха или гореща кожа
- ускорен пулс
- затруднено дишане
- свити зеници
- световъртеж
- главоболие
- гадене
- повръщане
- поведенчески промени
- високо кръвно налягане
Симптомите в прогрес могат да се проявят с конвулсии, колапс, загуба на съзнание. От жизненоважно значение е да се намали телесната температура на пострадалия. Жертвата се поставя на хладно място и се охлажда с вода. Търси се спешна медицинска помощ.
Топлинният синкоп представлява припадък в резултат на вредно въздействие от топлина и светлина. При опит на тялото за охлаждане настъпва кожна вазодилатация, която произвежда ортостатична хипотония. Признаците на топлинен синкоп включват отпадналост, главоболие, световъртеж, ускорена сърдечна честота, гадене и повръщане, тревожност, краткотрайна загуба на съзнание. Лечението е подобно на това при други видове синкопи.
Топлинен гърч спада към групата на последици от други и неуточнени въздействия на външни причини. Той се характеризира с болки и крампи в мускулите, които се случват по време на тежки физически натоварвания в горещо време. Обикновено неволевите спазми засягат основните мускули на ръцете, краката или корема. Причината за появата е недостиг на сол след обилно потене, обикновено след енергични упражнения, особено когато загубената течност се заменя само с вода. Топлинните спазми често се появяват след активната дейност по време на почивката. Въпреки че тези крампи могат да бъдат много болезнени, те обикновено не причиняват трайно увреждане. Основното лечение е хидратация и почивка на хладно място.
Топлинното изтощение е заболяване е често срещано и е резултат от изчерпването на сол и вода след продължителна активна дейност в гореща среда. Симптомите на наличие на топлинно изтощение включват зачервяване на лицето, студена и влажна кожа, хипервентилация, главоболие, виене на свят, гадене, умора, жажда, слабост, ускорен пулс, мускулни спазми. Възможно е появата на топлинно изтощение да е предупредителен сигнал за последващ топлинен удар.
Въздействието на електрически ток може да доведе до различни по тежест травми - от леко нараняване до тежко полиорганно увреждане. Тежестта на електротравмата се обуславя от вида и размера на тока, продължителността на експозиция, пътя на преминаване на тока през тялото.
Електрическият шок е физиологична реакция на организма, причинена от електрически ток, преминаващ през човешкото тяло. Симптомите могат да включват:
- дълбоки изгаряния
- сърдечни аритмии
- миокардно увреждане
- предсърдно мъждене
- загуба на съзнание
- сърдечен и респираторен арест
- парализа на мускули
- неврологични увреждания
- увреждания на очите
- увреждане или загуба на слуха
- временна или постоянна мускулна слабост
Коментари към Последици от други и неуточнени въздействия на външни причини МКБ T98.1