Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Последици от травми, отравяния и други въздействия на външни причини Последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества

Последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества МКБ T96

от 02 фев 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични  вещества МКБ T96 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Отравянето с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества представлява прилагането им в количества, по-големи от терапевтичната доза. Предозирането може да доведе до токсични състояние или смърт. Отравянето може да бъде умишлено или неумишлено. Обикновено е неумишлено при малки деца, а при възрастни е умишлено. По-рядко отравянето с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества може да е ятрогенно.

Различни токсични органни увреждания могат да бъдат последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества.

Нефротоксичност се наблюдава при предозиране с фенацетин, аминозиди, полимиксини, сулфонамиди, нестероидни противовъзпалителни средства, амфотерицин и други. Нефротичен синдром може да бъде предизвикан от каптоприл, а хеморагичен цистит с хематурия от циклофосфамид.

Хепатотоксични ефекти са възможни при лечение с парацетамол, тетрациклин, макролиди, сулфонамиди, метилдопа, метотрексат и други. Макар и рядко е наблюдавано развитието на чернодробен аденом у жени, свързан с използването на хормонални контрацептиви.

Псевдомембранозен колит с диария се наблюдава при отравяне с клиндамицин, линкомицин, амоксицилин, тетрациклини, хлорамфеникол. Той изисква спиране на широкоспектърната антибактериална терапия и лечение с ванкомицин или метронидазол.

Предимно у деца при терапия с глюкокортикостероиди, приложени във високи дози, е наблюдаван панкреатит. Някои случаи на панкреатит у жени в репродуктивна възраст могат да се свържат с използването на орални хормонални контрацептиви.

Потискане на кръвотворенето с развитие на левкопения, агранулоцитоза, тромбоцитопения, апластична анемия и други хематотоксични ефекти се наблюдават понякога при лечение с хлорамфеникол, аминофеназон, хинин, индометацин, противотуморни средства и други. В някои случаи потискането на хемопоезата се дължи на свръхчувствителност към съответните лекарства.
Хлорамфениколът е причина за най-голям брой случаи на фармакогенна апластична анемия с висок леталитет. Съществуват две форми на апластична анемия. Едната протича леко, дозозависима е, и след спиране на медикацията отзвучава. Другата форма се развива 1 до 2 месеца след спиране на лечението с хлорамфеникол и протича тежко. При нарушена чернодробна функция апластичният риск нараства.

Токсичен миокардит може да се развие от парааминосалицилова киселина, сулфонамиди, аспирин, стрептомицин и други. Сърдечна аритмия могат да предизвикат токсични дози дигоксин, миноксидил и терфенадил, а сърдечна недостатъчност - доксорубицин, бета-блокери и верапамил.

Неврит на зрителния нерв с намален визус, поява на скотоми и нарушения в цветоусещането са наблюдавани при терапия с етамбутол, хинин, изониазид, стрептомицин, а едем на папилата на зрителния нерв - тетрациклини, ароматни ретиноиди и ретинол във високи дози.

Ретинопатия се развива най-често при продължително приемане на високи дози синтетични антималарийни средства. При жени, използващи орални хормонални контрацептиви, е наблюдаван едем на ретината.

Интерстициална или алвеоларна пневмония и фиброза на белия дроб може да предизвика амиодаронът. Рискът се увеличава при прилагането му над 5-6 месеца.

При предозиране на аспирин се развива главоболие, световъртеж, шум в ушите, метаболитна ацидоза. Остра невъзпалителна енцефалопатия с дегенеративни промени във вътрешните органи може да се развие при прилагане на аспирин на деца до 3-годишна възраст.

Халюцинации, дезориентираност и паметови смущения с обратим характер могат да се наблюдават при предозиране на диклофенак, индометацин и други нестероидни противовъзпалителни средства, леводопа, бромокриптин.

В зависимост от приеманите лекарства, тяхната доза, както и много ненапълно изяснени фактори, се наблюдават два типа токсично дифузно оредяване на косата или нейното напълно опадане (алопеция). При предозиране или интоксикация с цитостатици косата опада след няколко дни до 2-3 седмици. Тази алопеция от ранен тип, означавана като анагенен ефлувиум, се дължи на директно цитотоксично действие и инхибиране на митозите в космения матрикс, и освен капилициум тя може да обхване други окосмени части на тялото. Хипертрихоза се наблюдава най-често при продължително прилагане на високи и токсични дози циклоспорин и фенитоин, но тя също може да бъде предизвикана и от много други медикаменти, например системно прилаган миноксидил.

Хиперпигментация на кожата може да предизвикат голям брой медикаменти, водещи до увеличаване на продукцията на меланин, или в резултат на отлагането им в кожата. Като резултат на директно отлагане на тетрациклини се наблюдава жълто флуоресциращо оцветяване на зъбите и костите в периода на растеж. Миноциклинът предизвиква дифузно синьо-черно оцветяване на кожата, а фенитоинът - кафява пигментация, по-изразени по фотоексонираните участъци. Разнообразие от пигментни промени са описани и при прилагане на високи дози противотуморни средства. Много характерна е флагелатната хиперпигментация, свързана с токсични дози блеомицин. Могат да се наблюдават също нокътни хиперпигментации, поява на нови меланоцитни невуси, потъмняване или посветляване на косата. При предозиране на метотрексат, характерна е появата на по-тъмен кичур коса.

Токсични мукозити се проявяват клинично със зачервяване и оток, последвани от болезнени ерозии и улцерации по лигавицата на орофаринкса. При тежки случаи се развива и езофагит.

Иритативен контактен дерматит възниква по неалергични механизми най-често при професионални условия. За развитието му роля играят разтворители, антисептици и дезинфектанти, дентални препарати. Силните киселини и основи незабавно предизвикват върху мястото на контакта коагулационна некроза.

Фототоксични дерматити възникват при комбинирано въздействие върху кожата на локално или системно действащи фототоксични медикаменти и химически вещества и последващо слънчево облъчване. Фототоксични дерматити, манифестиращи се със зачервяване и поява на мехури по кожата, могат да възникнат минути до часове след слънчевото облъчване - остра реакция. Хроничните фототоскични реакции се представят с хиперпигментация и задебеляване на роговия слой на кожата. Фототоксични субстанции са фурокумарините, антрацена и фенантрена, хлорпромазин, налидиксова киселина, нестероидни противовъзпалителни средства.

Важно значение за проявата на последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества имат придружаващите заболявания особено на черния дроб, бъбреците и сърцето. При чернодробна недостатъчност се затруднява биотрансформацията на лекарствата и нараства рискът за развитие на токсични ефекти за дигоксина, рифампицина, фенотиазините, хлорамфеникола и други, които в значително степен се метаболизират в черния дроб.

При бъбречна недостатъчност се забавя екскрецията на аминозидите, сулфонамидите, цефалоспорините, дигоксин и други лекарства. За да се избегне кумулация, необходимо е в този случай да се следи плазменото ниво на лекарството.

4.0/5 5 оценки

Коментари към Последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества МКБ T96

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични  вещества МКБ T96
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 13:08
    Коментирайте "Последици от отравяне с лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества МКБ T96"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Отравяне с Азотна киселина

преди 1481 дни, 23 часа и 17 мин.

Аугментин 875 mg и нежелани лекарствени реакции

преди 1638 дни, 21 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 21 часа и 19 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 14 часа

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 20 часа и 52 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 3 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КРЪГЛА КУТИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ПРОТЕЗИ 2.1

МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН RS6

ЛЮКСЕОЛ СТИЛИЗИРАЩА ВАКСА ПРИ КОСОПАД 50 мл

ПРЕЗЕРВАТИВИ ВИТАЛИС ОХЛАЖДАЩ ЕФЕКТ * 3

ПРЕЗЕРВАТИВИ ВИТАЛИС КОМФОРТ ПЛЮС * 3

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АДЕМТА 400 мг стомашно-устойчиви таблетки 400 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 13:03:29

K83.1 Запушване на дуктус холедохус

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 13:01:48

РОАКУТАН капсули 20 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 12:46:00

ФУНГОКАП капсули 150 мг * 3

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 12:43:49

ФЕМОВИТА ФОРТЕ ДЕН И НОЩ капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 12:42:59
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival