Последици от други уточнени травми на горен крайник МКБ T92.8
Към рубриката последици от други уточнени травми на горен крайник се отнасят натъртванията на ниво:
- раменен пояс
- мишница
- предмишница
- китка и длан
Под натъртване (контузия) се разбират закрити повреди на тъканите и органите, в резултат на пряко механично въздействие. По-голямата резистентност на кожата, нейната еластичност и подвижност обясняват намираните повреди на по-дълбоко разположените тъкани, без да е нарушена кожната покривка. Контузиите на горен крайник се причиняват от тъпи предмети - дърво, камък, прегазване с кола, падане и удар върху тъп твърд предмет.
В зависимост от големината на действащата сила и формата на механичния агент, повредите при натъртване могат да бъдат различни. Най-често е засегната повърхностно разположената подкожна мастна тъкан и кръвоносните съдове, намиращи се в нея. При по-голяма сила се засягат дълбоко разположените мускули и евентуално стави и кости.
Всички контузии при последици от други уточнени травми на горен крайник се придружават от разкъсване на кръвоносни съдове и изтичане на кръв в съседните тъкани. Разкъсването на капиляри и малки съдове води до натрупване на малки количества кръв, наречени екхимози. По-големи, дифузни кръвоизливи под кожата, се наричат суфузии. При нараняване на големи кръвоносни съдове,най-вече артерии, се получават локализирани кръвоизливи, наречени хематоми. Тъй като кръвта при хематомите изтича под голямо налягане от артериален съд тя измества околните тъкани и се образува кухина, изпълнена с нея. Ако кухината на хематома остане във връзка с лумена на кръвоносния съд, се образува лъжлива аневризма.
Първоначално кожата върху екхимозите и хематомите е оцветена тъмночервено. Впоследствие оцветяването преминава в зелено, жълто и изчезва. Това става за 10-15 дни и е резултат на промените, които претърпява хемоглобинът, напуснал червените кръвни телца на излялата се в тъканите кръв.
Оплакванията са от локални болки, но без особено смущение на функцията на крайника. Първоначално се установява оток на тъканите на мястото на травмата. Кръвонасядането се появява или в първите часове, или след 2-3 дни. По-късното появяване на кръвонасядане говори за натъртване на по-дълбоко разположени тъкани, мускули, ставни капсули и други. При наличие на оформил се хематом винаги се установява флуктуация, а по-късно след съсирване на кръвта могат да се появят и крепитации.
При тежки контузии, с кървене в апоневрозната обвивка на мускулите, могат да доведат до синдром на отделението. Той представлява спешен медицински случай, който може да се случи в рамките на 6 часа след нараняване, което води до спиране на местното кръвоснабдяване, исхемия и увреждане на мускулите и нервите.
При разкъсвания на ставни капсули на горен крайник може да се установи и наличието на вътреставен кръвоизлив. В тези случаи болката е доста по-интензивна и функцията на крайника е засегната.
При по-тежки контузии, повредената мускулна тъкан може да се преобразува в костеливо вещество (осификация). Това може да доведе до увредена мускулна функция. Контузиите на делтоидния мускул в близост до раменната кост може да доведе до периостити и ошипяване, които могат да изискват хирургично отстраняване. Контузии в горната част на ръката до лакътя може да предизвика преходно или трайно увреждане на радиалния или лакътния нерви. Контузиите на ръката могат да бъдат усложнени от скъсване на сухожилия.
За да се прецени една травма като контузия, е необходимо да бъдат изключени по-тежки повреди. Това налага при минимални съмнения да се проведе и рентгеново изследване на засегнатия горен крайник.
При лечението на последици от други уточнени травми на горен крайник трябва да се осигури покой на засегнатия крайник. Налична хемартроза изисква по-солидна имобилизация с гипсова шина. В първите 24 часа, докато се образува кръвоизливът от наранените съдове, са полезни локални студови апликации, които водят до вазоконстрикция. Топлинни процедури са подходящи 2-3 дни, когато разкъсаните кръвоносни съдове са вече тромбозирали и топлината спомага за по-бързото резорбиране на излялата се кръв. При наличие на оформени хематоми е показана пункция и източване на кръвта, последвана от компресивна превръзка. Същото се налага и при налична хемартроза.
Коментари към Последици от други уточнени травми на горен крайник МКБ T92.8