Последици от травма на мускул и сухожилие на горен крайник МКБ T92.5
Горният крайник като орган на труда е изложен извънредно често на различни видове травми. Сухожилията на ръката са най-често увредените структури. Руптурите на сухожилията обикновено се наблюдават на инсерционното им място, на прехода между мускулната и сухожилната част и по протежение на самото сухожилие. Сухожилието или мускулът могат да се разкъсат в резултат на директен удар върху него с твърд, тъп предмет или индиректен механизъм от внезапна контракция на мускула.
Към рубриката последици от травма на мускул и сухожилие на горен крайник спадат травмите на:
- сухожилията и мускулите на ниво мишница и раменен пояс
- мускулите и сухожилията на ниво предмишница
- мускулите и сухожилията на ниво китка и длан
Повече информация можете да прочетете тук:
- Травма на мускулите и сухожилията на ниво раменен пояс и мишница МКБ S46
- Травма на мускулите и сухожилията на ниво предмишница МКБ S56
- Травма на мускулите и сухожилията на ниво китка и длан МКБ S66
При разкъсване на сухожилието на дългата глава на двуглавия раменен мускул най-често се касае за авулзия на сухожилието на залавното му място. Механизмът на увредата е мощна контракция на мускула при фиксирана лакътна става. Често болният съобщава, че нещо е изпукало като скъсана струна в рамото му и се оплаква от слаби болки. Установява се подутина в мускулната тяло. При опит за контракция в мускула подутината се увеличава.
Руптурата на дисталната сухожилна част на двуглавия мускул се причинява от повдигане на тежести с фиксиран във флексия лакът. Болката в момента на травмата е значителна. Получава се оток и кръвонасядане в лакътната ямка. Движенията в лакътя в началото са ограничени и болезнени, но са възможни.
Разкъсването на екстензорните сухожилия в областта на крайните фаланги на пръстите се получават при засрещане на пръст в пълна екстензия върху твърда повърхност. Описва се като "бейзболен пръст". При пълна руптура дисталната фаланга е във флексия под формата на "пръст чукче". При палпация се усеща болка на мястото на травмата.
Клинична картина на травма на мускул и сухожилие на горен крайник може да бъде:
- нарушена флексорна и екстензорна функция на пръстите
- болка при опит за движение на пръстите
- изтръпване на пръстите
- болка над мястото на разкъсания мускул или сухожилие
- оток
- вътрешно кървене
- посиняване на кожата
- мускулен спазъм
- мускулна слабост
- затруднени или невъзможни движения
Ранните последици от травма на мускул и сухожилие на горен крайник представляват най-честите усложнения при този вид травми. Те могат да бъдат:
- дълбока венозна тромбоза
- "компартмънт" синдром
- миозит
- рабдомиолиза
- посттравматична фиброза
- мускулна херния
- калцифицираща мионекроза
Рядко съсирването на натрупаната кръв от мускулна травма може да доведе до миграция на малки кръвни съсиреци (емболи) чрез кръвния поток към други части на тялото, като кръвоносните съдове в мозъка (церебрална емболия) или белите дробове (белодробен емболизъм), което може да бъде животозастрашаващо.
Терминът рабдомиолиза описва състояние, при което има некроза на скелетните мускули. Това състояние е свързано с отделяне на миоглобин в кръвообращението и последваща бъбречна недостатъчност. Клиничните признаци са мускулна слабост, болезненост и подуване. Обикновено е повишени серумната креатинин киназа, креатинина и има наличие на миоглобинурия.
Лечението при пресни руптури е имобилизация с гипсова или пластмасова шина за три седмици. При пресни руптури се прилага и зашиване. При застарели се извършва пластично възстановяване.
Коментари към Последици от травма на мускул и сухожилие на горен крайник МКБ T92.5