Последици от травма на нервите на горен крайник МКБ T92.4
Периферната нервна увреда на горен крайник е често срещана при спортни и професионални дейности. За нервно увреждане трябва да се мисли, когато пациентът изпитва болка, слабост или парестезии в отсъствието на увреждане на костите, меките тъкани или съдовете. Нараняването на нерв може да имитира други общи мускулно-скелетни смущения. Рискови фактори са повърхностна позиция на нерва и преминаване през тесен анатомичен костен канал. Най-често срещаното увреждане на нерв е синдромът на карпалния тунел, който има широко разпространение - около 3%.
Към рубриката последици от травма на нервите на горен крайник спада увредата на следните нерви:
- на ниво раменен пояс и мишница - улнарен нерв, медиален (срединен) нерв, лъчев нерв, аксиларен нерв, кожно-мускулен нерв и кожно-сензорен нерв
- на ниво предмишница - лакътен нерв, медианен нерв, радиален нерв, кожно-сензорен нерв
- на ниво китка и длан - дигитални нерви, лакътен нерв, медианен нерв, радиален нерв
Повече информация може да прочете тук:
- Травма на нервите на ниво раменен пояс и мишница МКБ S44
- Травма на нервите на ниво предмишница МКБ S54
- Травма на нервите на ниво китка и длан МКБ S64
Съществуват три степени на нервно увреждане - невропраксия, асконотмезис и невротмезис.
Невропраксията е най-леката форма на увреждане на нервите с възможност за пълно възстановяване. В този случай в действителност структурата на нерва остава непокътната, но има прекъсване на провеждане на нервни импулси по нервното влакно. Най-честата причина за невропраксия е компресия или нарушено кръвоснабдяване на нерва (исхемия). Има временна загуба на функция, която е обратима в рамките на часове или седмици след травмата. По-често се нарушава моторната функция на нерва, отколкото сетивната.
Аксонотмезисът е по-тежко нараняване с прекъсване на аксона и миелиновата обвивка, но със запазване на миелиновата обвивка около нерва. Този вид нараняване може да причини двигателни и сетивни нарушения на горния крайник. Ако травмиращата сила, увреждаща нерва се отстрани своевременно, има възможност за регенерация и възстановяване функциите на нерва.
Невротмезисът представлява най-тежкото увреждане на нервите на горен крайник и с най-малък потенциал за възстановяване. Това се получава при тежки контузии, преразтягане на нервите, разкъсване и прерязване. При невротмезис не само аксона се разкъсва, но и капсулираната съединителна тъкан. Налице е пълна загуба на двигателна и сетивна функция на засегнатите нерви.
Клиничната картина при последици от травма на нервите на горен крайник включва следните симптоми:
- болка
- скованост
- слабост
- нарушена сетивност
- отпадане на функция
- нарушена функция
- изтръпване
- парене, слабост в мускулите е характерно за травма на кожно - мускулен нерв
- загуба на чувствителност е характерен симптом на нараняване на кожно-сензорен нерв
Синдромът на карпалния тунел е медицинско състояние, което се предизвиква от компресия на срединния нерв, който преминава карпалния тунел на китката. Основните симптоми са болка, скованост и изтръпване в показалеца и средният пръст и радиалната половина на безименния пръст, тъй като те получават своята сензорна и моторна функция от средния нерв. Симптомите обикновено започват постепенно и през нощта, като болката може да стигне и до рамото. По-малко специфични симптоми могат да включват болка в китката, загуба на силата на захвата и загуба на сръчност. Слабост и атрофия на мускулите на палеца може да се получи, ако състоянието не се лекува, поради недостатъчна нервна стимулация на мускулите.
Травмата на срединния нерв на ниво мишница може да доведе до симптоми, които имитират синдрома на карпалния тунел. Симптомите са дискомфорт и болка в предмишницата при повтарящи се дейности. Парестезии в палеца и показалеца могат да присъстват.
Лакътният нерв е разположен повърхностно и е изложени на риск от нараняване при остри контузии или хронична компресия. При нараняване на лакътния нерв са налице парестезии на четвърти и пети пръст на ръката. Възможно е да има болка в лакътя, която се разпространява и към ръката. Парестезиите предхождат сензорната загуба.
Радиалният нерв на ниво китка е уязвим при компресия. Травмата води до скованост на гърба на ръката, най-вече на радиалната страна. Налице са намалена чувствителност към докосване и убождане на гърба на ръката. Моторната функция обикновено е непокътната.
Травмата на лакътния нерв на ниво китка е често срещана при велосипедисти. Симптомите са парестезии в четвъртата и петата фаланга и слабост.
Методите за диагноза, които се използват за доказване на травма на нервите на горен крайник са ядрено-магнитен резонанс, рентгенография, ултразвук на нерва, тестове за нервна проводимост и електромиография.
Първоначалното лечение при последици от травма на нервите на горен крайник е нехирургично. Основните компоненти на лечение са относителен покой и защита на пострадалата област - имобилизация. Прилагат се и симптоматични средства като кортикостероиди и обезболяващи медикаменти. При неефикасност на консервативната терапия може да се наложи хирургично лечение.
Коментари към Последици от травма на нервите на горен крайник МКБ T92.4