Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Последици от травми, отравяния и други въздействия на външни причини Последици от травми на шията и тялото Последици от травма на гръбначния мозък

Последици от травма на гръбначния мозък МКБ T91.3

от 07 яну 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Последици от травма на гръбначния мозък МКБ T91.3 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Травмата на гръбначния мозък представлява увреждане на гръбначния мозък, което води до промени в неговата функция - временно или постоянно. Тези промени се изразяват в загуба на мускулна функция и/или усещане, загуба на автономната функция в части на тялото под нивото на лезията. Нараняванията могат да се появят на всяко ниво на гръбначния мозък и могат да бъдат класифицирани като пълна или непълна травма.

В зависимост от местоположението и тежестта на нараняването на гръбначния мозък, симптомите могат да варират в широки граници, от болка или изтръпване, до парализа и инконтиненция. Прогнозата също варира в широки граници, от пълно възстановяване, в редки случаи, до постоянна тетраплегия и параплегия. Усложнения, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, включват мускулна атрофия, декубитални рани, инфекции и респираторни проблеми.

В по-голямата част от случаите последици от травма на гръбначния мозък са резултат от физическа травма, като например автомобилни катастрофи, падания от високо или спортни травми.

Според патогенетичните механизми травмите на гръбначния мозък се подразделят на следните видове увреждания:

  • сътресение
  • контузия
  • хематомиелия
  • частично/пълно анатомично прекъсване
  • аксонално прекъсване
  • коренчева увреда и други

Понастоящем е прието находката от неврологичното изследване да се оценява по схемата на ASIA (Северноамериканската асоциация по спинална травма), при което тежестта на гръбначномозъчната травма се определя като пълна или непълна чрез изследване на сетивното, моторното и неврологичното ниво.

Като пълна спинална травма се определя при загуба на всички функции под нивото на увреждане, като е налице сетивно и моторно отпадане. Непълна е спиналната травма при наличие, на каквато и да е сетивна или двигателна функция дори в най-каудалния сегмент.

Клиничната картина при травма на гръбначния мозък варира в зависимост от това къде е контузен гръбначния стълб, както и степента на увреждането. Част от кожата, инервирана през определена част на гръбначния стълб, се нарича дерматом. Нараняването на тази част на гръбначния стълб може да причини болка, изтръпване или загуба на чувствителност в съответните области. Парестезия, изтръпване или усещане за парене в засегнатите участъци от кожата е друг симптом. Дадена група от мускули, инервирани през определена част на гръбначния стълб, се нарича миотом. Нараняване на тази част от гръбначния мозък може да доведе до проблеми с движенията, които включват тези мускули. Мускулите стават слаби или напълно парализирани. Спиналният шок, който представлява загуба на невралната активност, включително рефлекси под нивото на вредата, се появява малко след травмата и обикновено отшумява в рамките на един ден.

Последици от травма на гръбначния мозък включват белодробен оток, дихателна недостатъчност, неврогенен шок и парализа под мястото на нараняване. В дългосрочен план, загубата на мускулна функция може да доведе до атрофия на мускулите. Неподвижността може да доведе до декубитални рани, изискващи предпазни мерки, като например допълнително омекотяване и обръщане в леглото на всеки два часа. Хората с гръбначномозъчни травми са в особено висок риск за дихателни и сърдечно-съдови заболявания. Респираторните заболявания са водеща причина за смърт при хора с гръбначномозъчна травма, следвани от инфекции на пикочните пътища и на дихателните пътища.

Друга потенциално смъртоносна заплаха е дълбоката венозна тромбоза, при която се образуват съсиреци в неподвижните крайници. Образувалият се съсирек може да предизвика белодробна емболия. Дълбоката венозна тромбоза е особено опасна в рамките на 10 дни от травмата. Превантивните мерки включват антикоагуланти и раздвижване на крайниците.

Около 24-45% от хората с гръбночномозъчна травма страдат от депресия, а процентът на самоубийствата е шест пъти по-голям от този на останалата част от населението. При младите хора с гръбначномозъчна травма, самоубийството е водеща причина за смърт.

Диагнозата при последици от травма на гръбначния мозък се поставя с помощта на рентгенография, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс на гръбначния стълб. Неврологична оценка може да помогне за определяне степента на увреждане на гръбначния мозък.

Първа помощ при травми на гръбначния мозък е насочена към предотвратяване на по-нататъшно увреждане. Тя включва поддържане на дихателните пътища, кръвообращението и обездвижване на гръбначния стълб.

4.5/5 4 оценки

Коментари към Последици от травма на гръбначния мозък МКБ T91.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Последици от травма на гръбначния мозък МКБ T91.3
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 00:18
    Коментирайте "Последици от травма на гръбначния мозък МКБ T91.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

цитиколин - хранителна добавка за мозък и памет - продавам

преди 2515 дни, 3 часа и 14 мин.

Как преживявате психическа травма?

преди 2984 дни, 9 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 12 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 3 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 3 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 3 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИГРОСКОПИЧЕН ПАМУК COTTON LINE СОФТ 200 г

ПАМУК СОФТ ХИГРОСКОПИЧ. 100г COTTON LINE

ЕСТЕСТВЕН ПЕРФОРИРАН ПАМУК СИЛКЛАЙН ЛУКС 70 г

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 70 гр.

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК СЕПТОНА 100 гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival