Сълзотворен газ МКБ T59.3
Сълзотворният газ, известен като слъзен газ, е несмъртоносно химическо оръжие, което стимулира нервите на роговицата на очите с цел да предизвика сълзи, болка и дори слепота. Често срещаните видове сълзотворен газ включват: лютив спрей, орто-хлорбензалмалондинитрил, дибензоксазепин, хлорацетофенон, бромоацетон, ксилил бромид, бромбензилцианид и др.
Слъзните газове са аерозолно разпръснати химикали, които обикновено се използват при борба с безредици - например контролиране на бунтове, разпръскване на тълпи и др.
Сълзотворният газ действа бързо и избирателно върху лигавиците на горните дихателни пътища и очите. Аерозолите или твърдите димни частици попадат върху лигавиците, но след разтварянето им проникват и по-надълбоко. На мястото на попадането те създават много висока, надпрагова концентрация и причиняват много силно дразнене.
Механизмът на действие за всички видове сълзотворни газове е един и същ и се характеризира със силно дразнене на съответните нервни рецептори в лигавиците. Счита се, че сълзотворните газове действат чрез атакуване на сулфхидрилните функционални групи в ензимите. Импулсите се предават по разклоненията на троичния нерв и по блуждаещия нерв до централната нервна система и рефлекторният отговор се манифестира с кихане и сълзотечение.
Симптомите при експозиция на сълзотворен газ се проявяват с:
- дразнене на лигавицата на очите, носа, устата и белите дробове
- прекомерно сълзене
- кихане и кашлица
- хрема и усилено слюноотделяне
- затруднено и болезнено дишане
- болки в очите и спазъм на клепачите
- замъглено зрение / временна слепота
Кашлицата и затрудненото дишане, както и чувство на задушаване, дезориентация и объркване могат да доведат до паника и прекомерен гняв. Обикновено облекчение от повечето симптоми се случва в рамките на няколко часа след експозиция.
При използване на орто-хлорбензалмалондинитрил симптомите на дразнене обикновено се появяват 20-60 секунди след експозиция и често преминават в рамките на 30 минути след напускане на района. Дермално излагане на орто-хлорбензалмалондинитрил може да причини химически изгаряния или да индуцира алергичен контактен дерматит.
При използване на лютив спрей появата на симптомите, включително и загуба на моторен контрол, е почти незабавна, принуждавайки жертвата да се откаже от агресивно поведение в 90 % от случаите.
Както при всички несмъртоносни оръжия, така и при слъзния газ има известен риск от сериозни трайни увреждания или смърт при използването му. Медицинските последици от газовете обикновено се ограничават до малки възпаления на кожата, но забавени усложнения също са възможни. Хора с предшестващи респираторни заболявания като астма, които са особено изложени на риск, може да се нуждаят от хоспитализация.
Когато хората се изложени на сълзотворен газ от близко разстояние или при значителна концентрация, увреждания на очите, включващи увреждане на роговицата, могат да доведат до трайна загуба на зрителна острота.
Коментари към Сълзотворен газ МКБ T59.3