Алкохол, неуточнен МКБ T51.9
В химията алкохолът представлява органично съединение, в което хидроксилна функционална група (-ОН) е свързана с въглероден атом. Алкохолните напитки са били консумирани от хората още от праисторически времена по различни хигиенни, медицински, религиозни, освежаващи, ободряващи или развлекателни причини.
Първичните алкохоли се окисляват до алдехиди (например ацеталдехид) или карбонови киселини, а окислението на вторичните алкохоли обикновено завършва с кетон. Третични алкохоли са устойчиви на окисление. Скоростта, с която алкохолът става проявява своите токсични ефекти, зависи от различни променливи фактори като например индивидуална поносимост, количество на храната в стомаха и тегло.
Алкохолът се привлича към мембраните на нервните клетки, където се концентрира и по този начин влияе на тяхната функция. Това е начинът, чрез който алкохолът възпрепятства моторните функции, речта, естествени задръжки и общата оценка.
Дългосрочните алкохолици може да изпитват постоянно разстройство, наречено "алкохолна невропатия". Щетите на нервните клетки от години на употреба на алкохол се проявяват например като симптоми като скованост на долните крайници и слабост в крайниците.
В допълнение към увреждане на периферните нерви, дългогодишните алкохолици са склонни да умират по-рано поради уврежданията, нанесени на множество органи. Алкохол, неуточнен, може сериозно да увреди черния дроб, бъбреците, панкреаса, сърцето и жлъчния мехур с течение на времето, което може да доведе до началото на органната недостатъчност, рак или болест.
Алкохолните напитки предизвикат и възпаление на стомашната лигавица и дразнят целия храносмилателен тракт. Това може да повиши риска от възпалителни заболявания на червата, рак на дебелото черво, различни нарушения в храносмилането и язви.
Алкохол, неуточнен, причинява дори временна вреда на организма на тези, които пият само от време на време. Той дехидратира тялото, тъй като оказва влияние върху функцията на антидиуретичния хормон вазопресин. Този хормон помага да се поддържа правилен баланс на хидратация и електролити. Когато хормонът се потисне, уринирането се увеличава, отделяйки от тялото хидратиращи флуиди толкова прекалено бързо, че организмът не може да навакса. Ето защо след нощ с прекомерна употреба на алкохол човек се събужда сутринта с главоболие и чувство на прекалена жажда. Алкохолът възпрепятства и други хормони, които са отговорни за функцията на бъбреците, като това с течение на времето може да доведе до увреждане на този жизненоважен орган.
В екстремни случаи или в случаите на алкохолно отравяне може да се появят гърчове поради тежък електролитен дисбаланс. При по-малко тежки случаи този дисбаланс на течности може да доведе до нарушение в психиката, ниска кръвна захар и увреждане на антиоксидантната ензимна активност. Алкохолът понижава телесната температура, в резултат на което може да възникне хипотермия.
Голяма и продължителна консумация причинява намаляване на паметта и зрението, анемия, кардиомиопатия, хепатит, рак на устата / хранопровода, гастрит, панкреатит, диабет тип 2, депресия, тревожност, психоза, безсъние, паника, импотентност (при мъжете), безплодие (при жените).
Общите признаци на остри токсични ефекти на алкохол, неуточнен, включват:
- объркване
- загуба на координация
- повръщане
- припадъци
- неправилно или забавено дишане
- цианотична или бледа кожа
- ниска телесна температура
- ступор
- промяна в психичния статус
- загуба на съзнание
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Алкохол, неуточнен МКБ T51.9