Дразнещи слабителни средства МКБ T47.2
Контактните лаксативни средства засилват чревната перисталтика посредством стимулиране на сетивните нервни окончания в лигавицата на дебелото черво. Действат на водната и електролитна секреция и стимулират перисталтиката. Контактните лаксативи оказват своя ефект в дебелото черво след 6-10 часа. Те са сред най-силните лаксативи и трябва да се използват с повишено внимание.
Към рубриката дразнещи слабителни средства се отнасят:
- синтетични препарати - бизакодил, натриев пикосулфат
- фитопрепарати, съдържащи сенозиди
- рициново масло
Оралните лаксативи при предозиране могат да попречат на абсорбцията на някои лекарства и витамини. Също така могат да доведат до електролитен дисбаланс. Симптомите при предозиране с дразнещи лаксативи могат да включват:
- слабост
- объркване
- сърдечни аритмии
- мускулни крампи
- болки в корема
- подуване на корема
- спазми
- обезводняване
- гадене
- персистираща констипация
Бизакодил е органично съединение, което се използва като слабително средство, което действа директно върху дебелото черво. Той обикновено се предписва за облекчаване на запек, при неврогенна чревна дисфункция, както при подготовката преди медицински процедури, например за колоноскопия. При перорално прилагане бизакодил се подлага на деацетилиране и се превръща във фармакологично активно вещество, което частично се резорбира в тънкото черво. Метаболизира се в черния дроб чрез глюкорониране. Излъчва се чрез жлъчката под формата на глюкорунирани метаболити. При възрастни се прилага 5-10 милиграма еднократно вечер или по една свещичка в правото черво.
Предозиране с бизакодил може да включва следните симптоми:
- водниста диария
- стомашни спазми
- мускулна слабост
- уриниране по-малко от обичайното
- гадене
- повръщане
- дехидратация
Фитопрепаратите представлява екстракт, изолиран от листата на майчин лист (сена) съдържащ сенозид А и В, които под влияние на чревната флора се превръщат във фармакологично активни антрахинони. Антрахиноните потискат резорбцията на вода посредством потискането на мукозната водородна помпа. Във високи дози стимулират нервните окончания на чревната лигавица. Лаксативният ефект настъпва след 8-10 часа. Лекарствените препарати, съдържащи сенозити са натурална сена, лаксена.
Клиничната картина при предозиране с фитопрепарати може да включва следните нежелани реакции:
- силна болка в стомаха
- тежка диария
- водниста диария
- отслабване
- объркване
- неравномерен пулс
- изключителна жажда
- често уриниране
- мускулна слабост
- гадене
- загуба на апетит
- потъмняване на урината
- обезцветяване на изпражненията
- жълтеница
- колапс
Рициновото масло се получава от растението Ricinus communis. При перорално прилагане в горните отдели на тънкото черво под действието на ензима липаза се хидролизира до рицинова киселина, която стимулира чревната перисталтика. Лаксативният ефект настъпва след 2-6 часа. Прилага се за почистване на червата преди диагностични изследвания (като иригография и други рентгенови методи) и при хранителни токсикоинфекции. Дозира се по 15-30 грама през устата еднократно.
Противопоказания за прилагане на рициново масло са хроничният запек, маточни и стомашни кръвоизливи, остри и хронични гломерулонефрити. Не се прилага при деца под 14 години и по време на бременност. Рициновото масло е противопоказано за извършване на лаваж на червата при интоксикация с мастно разтворими вещества.
Симптомите на предозиране с рициново масло включват:
- коремни спазми
- болка в гърдите
- диария
- виене на свят
- халюцинации
- припадък
- гадене
- недостиг на въздух
- обрив
- дехидратация
- повръщане
Лечението при отравяне с дразнещи слабителни средства включва инфузионни разтвори за поддържане на адекватен водно- електролитен баланс, корекция на алкално-киселинното равновесие и симптоматични средства.
Коментари към Дразнещи слабителни средства МКБ T47.2