Антиалергични и антиеметични средства МКБ T45.0
Антихистамините представляват лекарствени средства, които инхибират ефектите на хистамина, който е основната субстанция, образувана от организма при алергична реакция. Те са основно средство за лечение на сенна хрема (сезонен алергичен ринит), копривна треска (уртикария), сърбеж (пруритус) и ухапвания и ужилвания от насекоми. Те могат да бъдат използвани и за намаляване позивите на гадене и повръщане, и в спешното лечение на тежка алергична реакция (анафилаксия).
Алергичните реакции са причинени от свръхреакция на имунната система към даден алерген. Алерген е вещество, което е чуждо за тялото и което може да предизвика алергични реакции при някои хора. Освобождаването на хистамин от мастоцитните клетки е основна причина за развитие на алергични реакции с различна етиология. Това прекомерно освобождаване на хистамин е отговорно за алергичните симптоми. Хистаминът осъществява своите ефекти посредством свързване със специфични рецептори, като видът Н1 са отговорни за клиничните прояви при алергия (сърбеж, уртикария, ринит). Механизмът на действие на антихистамините се изразява в блокиране на Н1 рецепторите. Това намалява реакцията на организма към дадения алерген и спомага за намаляване на неприятните симптоми.
Антихистамините също се използват при лечението на позиви за гадене и повръщане. Смята се, че те блокират Н1 рецепторите в областта на мозъка, което предотвратява неприятните симптоми.
Към рубриката антиалергични и антиеметични средства се отнасят следните препарати:
- акривастин
- астемизол
- азеластин
- бамипин
- бромазин
Като цяло общата доза на антихистаминовите препарати е приблизително около 80-100 милиграма на ден. Според медицинските експерти, всяка доза над 150 милиграма на ден може да създаде сериозни странични ефекти, а количества над 200 милиграма са индикация за предозиране. Токсичните ефекти настъпват от 30 до 120 минути след поглъщането на препарата. Симптомите при предозиране с антихистаминови препарати могат да варират от лекостепенна депресия на централната нервна система до кардиоваскуларен колапс и хипервъзбудимост, особено при деца и възрастни пациенти.
Най-честият ранен симптом при предозиране с антихистамин е замъгленото зрение. Други ранни симптоми могат да бъдат:
- сълзене от очите
- сънливост
- слабост
- постоянна сухота в устата
- припадъците
- липса на концентрация
- нервност
- шум в ушите
- объркване
- мускулни спазми
- слабост
- зачервяване на кожата
При остро предозиране се проявяват следните симптоми:
- нестабилност
- объркване
- безсъние
- огромна слабост
- нервност
- аритмия
- конвулсии
- депресия
- хипотония
- респираторна депресия
- кома
- дезориентация
- хипертермия
- увреждане на бъбреците
При децата стимулацията на централната нервна система може да се прояви с халюцинации, токсична психоза, атетоза, цианоза и конвулсии, след това обикновено се развива респираторен и кардиоваскуларен арест.
Акривастин е лекарство, използвано за лечение на алергии и сенна хрема. Той представлява второ поколение на H1-рецепторен антагонист и действа чрез блокиране на хистаминовите Н1 рецептори.
Симптомите на отравяне с акривастин могат да включват:
- силна замаяност
- сънливост
- тревожност
- безпокойство
- тремор
- халюцинации
- загуба на съзнание
- затруднено дишане
- неправилен сърдечен ритъм
- конвулсии
Азеластин е второ поколение мощен антихистамин антагонист. Използва се като терапия от първа линия при ринит и алергичен конюнктивит.
Предозирането на азеластин не причинява животозастрашаващи симптоми. Въпреки това, дългосрочната употреба на високи дози може да доведе до симптоми като:
- изтъняване на кожата
- лесно кръвонасядане
- акне
- окосмяване по лицето
- менструални проблеми
- импотентност
- сърдечни аритмии
- намалено либидо
- увеличаване на апетита
Лечението при отравяне с антиалергични и антиеметични средства се извършва в болнична обстановка. За тях няма специфичен антидот.
Коментари към Антиалергични и антиеметични средства МКБ T45.0