Други антиепилептични, седативни и сънотворни средства МКБ T42.6
Към рубриката други антиепилептични, седативни и сънотворни средства се отнасят препаратите метаквалон и валпроева киселина.
Метаквалон е медикамент от класа на квиназолиноните, с хипнотичен и седативен ефект. Механизмът му на действие се изразява в увеличаване активността на GABA рецепторите в мозъка. Вследствие на това кръвното налягане спада и дишането и пулса се забавят, което води до състояние на дълбока релаксация. Тези свойства обясняват защо първоначално метаквалон е бил предписван предимно за безсъние.
Метаквалон се абсорбира добре от стомашно-чревния тракт. Приет орално започва да действа 20-45 минути след поглъщане, като продължителността му на действие 4-8 часа. Ниски дози (75-300 милиграма) метаквалон, приети през устата водят до седация и сънливост. По-високи дози (над 300 милиграма) водят до по-изразена седация и еуфория.
Стандартната доза метаквалон за възрастен е 300 милиграма. Дози от 8000 милиграма са смъртоносни, а такива от 2000 милиграма могат да предизвикат кома, ако бъдат приети с алкохолна напитка. Предозирането с метаквалон може да доведе до:
- делириум
- конвулсии
- хипертония
- хиперрефлексия
- повръщане
- бъбречна недостатъчност
- кома
- спиране на дишането
- затруднена концентрация
- липса на координация на фините моторни движения
- лоша преценка
- неясна реч
- сънливост
Други странични ефекти на метаквалон включват:
- виене на свят
- гадене
- повръщане
- диария
- коремни спазми
- умора
- сърбеж
- обрив
- изпотяване
- сухота в устата
- усещане за изтръпване на ръцете и краката
- припадъци
- еректилна дисфункция
- умствено объркване
- загуба на мускулен контрол (атаксия)
Валпроевата киселина се използва предимно за лечение на епилепсия и биполярно разстройство и за предотвратяване на мигрена. Има широк спектър на антиконвулсивна активност, въпреки че тя се използва предимно като първа линия за лечение на тонично- клонични припадъци, абсанси и миоклонични пристъпи и като втора линия за лечение на огнищни и инфантилни спазми. Валпроева киселина също така се прилага интравенозно за лечение на епилептичен статус.
Механизмът й на действие не е напълно изяснен. Смята се, че антиконвулсивните й свойства се дължат на блокадата на волтаж-зависимите натриеви канали и повишените мозъчни нива на гама-аминомаслена киселина в централната нервна система.
Прекомерни количества валпроева киселина могат да доведат до:
- сънливост
- тремор
- ступор
- респираторна депресия
- кома
- метаболитна ацидоза
- промени в съзнанието
- припадъци
- аритмия
При контролирани терапия концентрацията на валпроева киселина в кръвната плазма е в диапазона от 20-100 милиграма/литър, но може да достигне 150-1500 милиграма/литър след остро отравяне.
Клиничната картина при предозиране с валпроева киселина може да включва и симптоми като:
- объркване
- кашлица или дрезгавост
- налудни идеи
- деменция
- деперсонализация
- диария
- трудно или затруднено дишане
- дисфория
- еуфория
- главоболие
- депресия
- гадене
- нервност
- проблеми със съня
- безпокойство
- замъглено зрение
- запек
- раздразнителност
- неясна реч
- умора
Лечението на пациенти при отравяне с други антиепилептични, седативни и сънотворни средства е главно поддържащо и често включва:
- поддържане на дихателните пътища, дишането и кръвообращението
- оксигенация
- приложението на интравенозни течности
- мониторинг
При тежка интоксикация хемоперфузията или хемофилтрацията може да бъде ефективен начин за ускоряване на елиминирането на лекарството от организма.
Коментари към Други антиепилептични, седативни и сънотворни средства МКБ T42.6