Открита рана на горен крайник на неуточнено ниво МКБ T11.1
Раната е увреждане на целостта на покривните тъкани - кожа и лигавици, от механичен агент. Според вида и механизма на действие на травмиращия агент открита рана на горен крайник на неуточнено ниво са:
- порезна рана
- посечна рана
- контузна рана
- разкъсна рана
- разкъсно-контузна рана
- прободна рана
- рана от ухапване
- огнестрелна рана
- микста
В зависимост от това дали раните проникват или не в телесните кухини, те се разделят на проникващи и непроникващи. Освен нарушаване целостта на покривния епител, в различна степен има увреда на подлежащите тъкани. Винаги е налице кървене, което може да бъде манифестно кръвонасядане в тъканите, вътрешно кървене. При откритите наранявания винаги има в някаква степен бактериална контаминация, но дали ще се развие картина на възпалителен процес, зависи от много условия.
Порезната рана се причинява от остри режещи предмети и се характеризират с обилно кръвотечение от зеещите прерязани съдове, с подчертана болезненост.
Посечната рана се причинява от тела с голяма маса и остър режещ ръб, като има белези на порезна и контузна рана. Има правилна форма, зона на ръбцова некроза и минимална зона на локален ступор. Кървенето от нея обикновено е слабо, но в някои случаи може да бъде и обилно.
Контузната рана се причинява от удар с тъп, твърд предмет, когато се преодоляват еластичните сили на покривните тъкани. Кръвотечението при тях е оскъдно поради размачканите съдове и възможността за бързо тромбозиране. Пострадалите са в болков шок.
Ръбовете на разкъсната рана са неравни, слабокървящи. Кървенето е по-обилно от това, което се наблюдава при контузната рана.
Разкъсно-контузната рана има силна и продължителна болка, и необилно кървене. Тя съчетава в себе си белезите на горните две рани. Условията за развитие на инфекция са благоприятни.
Прободната рана обикновено има слабо кървене, поради премачкване на съдове. Поради лесната възможност за прекратяване на достъпа на кислород вътре в раната и оставане на чужди тела в нея възможността за развитие на инфекция е голяма.
Огнестрелните рани представляват една голяма група с разнообразна патоморфологична характеристика. Те са силно инфектирани.
Лечението на открита рана на горен крайник на неуточнено ниво се състои в два момента - лечение на самата рана и общо лечение на организма в зависимост от общите последици от нараняването. При тежки наранявания с непосредствено застрашаващи живота последици самото лечение на раната отстъпва по време или се извършва едновременно с интензивните мероприятия. По принцип лечението на раните започва с оказване на първа помощ.
Коментари към Открита рана на горен крайник на неуточнено ниво МКБ T11.1